Yeni TOKİ Başkanı Osmanlı ve Selçuklu’yu canlandıracak

Kategori: - - 10:27

osmanlı konut

YENİ TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Emlak Konut GYO işbirliği ile konutta yerel mimari dönemi başlatıyor. Proje için haziran ayında Türkiye’nin her bölgesi için kapsamlı bir yarışma başlatılacak. Yarışmada derece alan projeler, TOKİ ve Emlak Konut projelerinde uygulanacak.

GEÇTİĞİMİZ ay Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı görevine getirilen Mehmet Ergün Turan’ın ilk çalışmalarından biri yerel mimari oldu. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, yeni başkanla birlikte Türkiye’nin 7 bölgesi için bir mimari yarışma düzenleyeceklerini açıkladı. Haziran ayında başlayacak proje kapsamında yapılacak yarışmaya yerel mimarlar katılacak ve ‘Siz nasıl bir Türkiye istersiniz’ soru sorusuna yanıt aranacak.

PİLOT UYGULAMA EMLAK KONUT’TAN
Proje ile Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin yeni konutlara taşınacağını belirten Murat Kurum, daire planlarından dış cephe uygulamalarına kadar tüm detayların Türk aile yapısı ve tarihine göre yenileneceğine dikkat çekti. Yarışmada dereceye giren projelerin TOKİ ve Emlak Konut GYO projelerinde uygulanacağını söyleyen Kurum, Emlak Konut olarak pilot bir uygulama için de çalışmalara başladıklarını ifade etti.

YENİ ŞEHiR NETLEŞİYOR
İstanbul’a kuzeyinde inşa edilecek kurulacak yeni şehir projesinin netleşmeye başladığını belirten Kurum, merkezi Kayabaşı olan projede master plan çalışmalarının devam ettiğini söyledi. 1 milyon nüfusa ev sahipliği yapacak şehir, üçüncü havalimanını arazisini de kapsayarak Kemerburgaz’dan başlayıp Başakşehir’i ve Kayabaşı’nı içine alarak Küçükçekmece’ye kadar uzanacak. Proje, 400 milyon metrekare alana kurulacak ve yüzde 55’i yeşile ve sosyal donatılara ayrılacak. Yeni Şehir’deki projelerde yoğunluğun fazla olmayacağına dikkat çeken Kurum, ortama emsal hakkının 1 olacağını ifade etti. Proje için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Emlak Konut GYO, Karayolları Genel Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve üniversitelerin çalıştığını dile getiren Kurum, “Kendi kendine yeten ekolojik bir şehir yaratmaya çalışıyoruz. Bu alanda 3’üncü havalimanı başta olmak üzere, konut üniteleri, kamusal alanlar, spor merkezleri, üniversiteler, teknoloji üssü gibi birimlerin inşa edilmesi planlanıyor” dedi.Hürriyet

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın