Yeni Şehir Projeleri Kapış Kapış

Kategori: - - 08:54

yeni şehir projeleri

İstanbul Avrupa yakasında Yeni Şehir’in bir parçası olarak planlanan Başakşehir’deki projeler yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Bölgenin en büyük yatırımcısı konumundaki Emlak Konut GYO’nun satışa çıkardığı projeler rekor taleplerle karşılaşıyor.Firmanın Hoşdere projesindeki 780 konutuna 3 bin başvuru gelirken, 1000 konutluk Başakşehir Evleri’ne 25 bin kişi başvurmuştu. Emlak Konut GYO’nun bölgedeki son projesi Bulvar İstanbul ise daha resmi satışa çıkmadan 400 talep topladı.
Projeyi Özülke – Özkar Ortak Girişimi ile hasılat paylaşımı yöntemiyle yapan Emlak Konut GYO’nun bugün başlayan resmi satışlarla birlikte yine yüksek oranda satış grafiği yakalaması bekleniyor.

İkinci Ataşehir
Projenin tanıtımında konuşan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, bölgenin hızla geliştiğini vurgulayarak, E-5’ten Karadeniz’e kadar olan alanın Yeni Şehir olarak belirlendiğini söyledi. “Bu alan İstanbul’un parlayan yıldızı olacak” diyen Murat Kurum, “Bölgede master planlar yapıldı. Planlı bir kentleşme olacak. 24 saat yaşayan bir kent yaratacağız. Burada Ataşehir gibi bir yer ortaya çıkarmayı planlıyoruz” açıklamasını yaptı. Bölgede toplamda 1 milyon kişinin yaşayacağını dile getiren Kurum, “Bu 250 bin konut demek. Bunun bir bölümünü biz yapacağız” dedi.

‘Bölgeye talep artıyor’
Projenin tanıtımında konuşan Özülke – Özkar Ortak Girişimi Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Aydoğan, Başakşehir’in planlanan altyapı ve ulaşım imkânlarıyla İstanbul’un en iddialı bölgelerinden biri olduğunu belirterek, TEM, 3. Köprü Yolu, Sağlık Kent ve metro gibi önemli aksların merkezinde bulunmasıyla bölgenin her geçen gün daha fazla talep gördüğünü söyledi.
Bilal Aydoğan, Bulvar İstanbul’un yatırımcıya en çok kazandıran projelerin başında geleceğini ifade ederek, “Şu anda metrekare fiyatlarımız 2.100 ile 2.800 lira arasında. Buradan daire alanların yüzde 70-80 oranında prim yapmasını bekliyoruz” diye konuştu.
Özülke – Özkar Ortak Girişimi Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Özcan da, Başakşehir’in en iyi prim yapacak bölge olduğunun altını çizerek, ana arterlere bağlanan yolları, Sağlık Kent, Olimpiyat Stadı ve 3. Köprü projelerinin konut yatırımcısının büyük ilgisini çektiğini vurguladı.

Yılsonunda temel atılıyor
Emlak Konut GYO’nun Şubat 2013’te yapılan Başakşehir-Ayazma’daki 3. Etap İhalesi’ni kazanan Özülke – Özkar Ortak Girişimi’nin gerçekleştireceği Bulvar İstanbul, 110 bin metrekarelik arazi üzerine 1500 konut, 14 ticari alan, okul ve camiden oluşuyor.
Temeli bu yılsonunda atılacak Bulvar İstanbul, 2016 yılının ikinci çeyreğinde teslim edilecek. İki etapta 23 bloktan oluşan projede 1+1’den 6+1’e kadar daire tipleri bulunurken, ağırlık 2+1, 3+1 ve 4+1 büyüklüğündeki dairelere veriliyor. 82 metrekareden 277 metrekareye kadar farklı büyüklüklerdeki dairelerin metrekaresi ortalama 2 bin 400 liradan satılıyor.

İki büyük ihale yolda
Murat Kurum, 2013’te toplamda 19 ihale yaptıklarını vurgulayarak, yılsonuna kadar Bursa ve Zeytinburnu’ndaki arsaları ihaleye çıkaracaklarını açıkladı. Kurum, aynı dönemde 2-3 projenin lansmanını da yapacaklarını belirterek, şunları söyledi:
“Zeytinburnu’nda ihaleye çıkacağız. Kartal’daki projede satışlar başlayacak. Bunun yanı sıra yeni arsalar alıyoruz. Başakşehir’de toplamda 5 milyon metrekarelik arsamız var. Buraya 50 bin konut yapabiliriz.”

1 MİLYAR TL KÂR HEDEFLİYOR
Murat Kurum, 2013’ün eylül ayına kadar 1o bin 410 bağımsız bölüm satışından 4.3 milyar lira ciroya ulaştıklarını belirterek, ”Yılın 3 çeyreğindeki 886 milyon liralık kârımız geçen yılın tamamının 1.6 katına ulaştı. Yılsonu kâr hedefimiz ise 1 milyar liranın üzerinde. Yılsonunda 15 bin satış hedefimizi de yakalayacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

Bayraktar uyardı: Kimliksiz binalar satılamayacak!
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Enerji Kimlik Belgesi (EKB) bulunmayan binaların satışının zorlaşacağını belirtti. Bakan Bayraktar, 2017 sonuna kadar bu belgeyi almayan eski binaların, tapuda görüleceğini bu nedenle alım satım işlerinin zorlaşacağını söyledi.
Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre yeni yapılan binalarda enerji kimlik belgesini zorunluluğu bulunuyor. Konuyla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm kapsamında yeni inşa edilecek binalarda mantolamanın da içinde bulunduğu EKB belgesinin zorunlu olduğunu söyledi.

120 bin bina enerji dostu
Bayraktar, “Enerji Kimlik Belgesi bulunmayan eski binaların 2017 yılı sonuna kadar mutlaka bu belgeyi alması gerekiyor. Bu tarihe kadar enerji kimlik belgesi almayan binalar tapuda görülecek. Bu nedenle de enerjiyi savuran ve çevreye zarar veren bu binaların satışı zorlaşacak” dedi.
Bakanlığın verilerine göre, Türkiye’de eski binalardan 814 müstakil konut, 4 bin 371 apartman, 21 rezidansın enerji kimlik belgesi bulunuyor. Yeni binalardan ise 12 bin 289 müstakil konut, 95 bin 880 apartman, 678 rezidans enerji kimlik belgesine sahip. Türkiye’de enerji dostu eski ve yeni binaların toplam sayısı ise ticari olanlarla 120 bin 618’i buluyor. Uygulamanın ülke genelinde yaygınlaşması halinde ise 6.75 milyar dolar tasarruf sağlanması bekleniyor.

DKY, kentsel dönüşümü Yeni Sahra’dan yönetecek
DKY inşaat, Ataşehir’in Yeni Sahra Bölgesi’nde, vatandaşları kentsel dönüşüm konusunda bilgilendirmek amacıyla kentsel dönüşüm ofisi açtı.
Kentsel dönüşüm ofisinde, DKY İnşaat’ın konuyla ilgili uzman kadrosu vatandaşların süreç hakkındaki sorularını yanıltacak ve firmanın kentsel dönüşüm vizyonunu vatandaşlara aktaracak.
Kentsel dönüşüm ofisinde vatandaşlarla görüşüp talep ve beklentilerini öğrendiklerini ifade eden DKY inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, bu talepleri dikkate alarak çok özel projeler ortaya çıkaracaklarını söyledi.
DKY inşaat imzalı her kentsel dönüşüm projesinde ilk olarak çok kapsamlı bir ön çalışma yapıldığını belirten Ali Dumankaya, “Bölgenin ihtiyaç ve dinamikleri uzman kadrolarla birlikte değerlendiriyoruz. Arsa ve kat maliklerinin beklentileri de göz önünde bulundurularak, mahalle temalı, Türk insanının ihtiyaç ve beklentilerine uygun, sosyal alt yapısı düşünülmüş, yaşamı ve doğayı merkez alan dört dörtlük bir kentsel dönüşüm projesi ortaya çıkartmaya çalışıyoruz” dedi. Dumankaya, “Sadece depreme dayanıklı yeni konutlar oluşturmanın çok ötesinde, yeni bir yaşam ve yatırım alanı oluşturuyoruz” diye belirtti.

Yılsonu başlayacak
Yenisahra’da 150 dönümü kapsayan söz konusu alanın dönüşümüne odaklandıklarını kaydeden Ali Dumankaya, “Bölgedeki hak sahipleriyle görüşmelerimiz sürüyor. Anlaşmalara devam ediyoruz. Projede ilk adımı 2013 yılı sonuna kadar atmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Dünyanın yeni trendi ‘akılı şehirler’ İstanbul’da konuşulacak
EurAsiaStrategies tarafından düzenlenen Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi 27-28 Kasım 2013 tarihlerinde İstanbul Conrad Hotel’de 100’ün üzerinde konuşmacının katılımı ile hayata geçirilecek.
Zirvenin programında bu sene sağlık, enerji, inşaat, telekomünikasyon ve bilgi güvenliği, ulaşım, yenilenebilir enerji, atık yönetimi, atıktan enerji ve altyapı gibi konular uzman konuşmacıların da katılımıyla özel oturumlarla detaylı bir şekilde ele alınacak. İki gün sürecek etkinlikte toplam 25 oturum gerçekleştirilecek.

İşbirliği sağlanacak
Londra merkezli EurAsia Strategies’ten Event Direktörü Fatih Aydın, zirvenin, hızla gelişmekte olan akıllı şehir proje uygulamaları kapsamında hem yerli hem de uluslararası yatırımcıları biraraya getirmek ve ülke ekonomisine katkıda bulunacak işbirliklerinin yapılmasını sağlamak amacıyla düzenlendiğini belirtti.
Dünyada pek çok ülkede akıllı şehirler üzerine projeler üretildiğini ifade eden Fatih Aydın, “Ulaşımdan enerjiye ve inşaata kadara akıllı sistemlerden yararlanıyorlar. Sıfır karbon emisyonlu ve çevresel açıdan sürdürülebilir şehirleri kurmak hayal değil” dedi.

Türk şirketleri yeni hedefe RAK’ı koydu
Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Ras Al Khaimah Emirliği’nin (RAK) Serbest Ticaret Bölgesi ile Türkiye Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü arasında bir mutabakat zaptı imzalandı. Ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve RAK Serbest Bölgesi’nde kurulmuş şirketlerin pazarlarını genişletmek amacıyla Türkiye serbest bölgelerine açılması hedefleniyor.
İmzalanan mutabakat zaptıyla Türk şirketlerin RAK Serbest Bölgesi’nde kurulması kolaylaştırılırken, RAK’taki şirketlerin de Türkiye’ye gelmesi özendiriliyor.
Mutabakat zaptını, RAK Bölgesi Başkanı Şeyh Ahmad Mohamed Al Qasemi ve Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bülent Uğur Ecevit imzaladı.

Halk GYO satışları ve kârlılığını yükseltti
Halk GYO’nun 2013 yılı 3. çeyrek mali verilerine ilişkin raporu açıklandı. 2013 yılının ilk 9 ayında Halk GYO’nun kârı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 72.5 oranında artışla, 17.1 milyon TL olarak gerçekleşti.
Satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 53.5 oranında arttırarak 30 milyon TL’ye ulaştıran Halk GYO, eylül sonu itibari ile 754 milyon TL özkaynak büyüklüğüne ulaştı. Aktif toplamı, 2012 yılsonuna göre yüzde 28 artışla, 868 milyon TL olan şirketin dönem kârı, 2012’nin aynı dönemine göre yüzde 72.5 oranında artışla 17.1 milyon TL’ye yükseldi.

Kağıthane’de yüzde 4 peşinle konut satıyor
Timur Gayrimenkul imzasıyla Kağıthane bölgesinde hayata geçirilen Nef Kağıthane 03’te konut sahibi olmak için yüzde 4, ofis sahibi olmak için ise yüzde 3 peşinat veriliyor. Ara ödemelerin yapıldığı Nef Kağıthane 03 projesinde banka kredisi kullanmak mümkün.
Projede yer alan ofislerin büyüklüğü 36 ile 112 metrekare arasında değişiyor. Konutlara da yer verilen projede 2+1 ve 3+1 dairelerin satışları tamamlanırken 1+1 dairelerin satışı devam ediyor.
Mimari tasarımı ADdon tarafından gerçekleştirilen projede teslimler Şubat 2016 tarihinde gerçekleştirilecek. Proje, 23 bin 360 metrekarelik konut alanına sahip.

KLK Yapı’dan sosyal sorumluluk atağı
Sektör de 70. yılını kutlayan Kulak İnşaat’ın iştiraki olan KLK Yapı, geçen ay Omurilik Felçlileri Derneği ile uzun soluklu devam edecek olan bir sosyal sorumluluk projesine imza atmıştı. Firma, bu desteğini ilk olarak derneğin 15. yaş gününü kutladığı özel bir davet ile duyurdu.
KLK Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kulak, ‘Akülü Tekerlekli Sandalye’ temin edecekleri sözünü verdiklerini ve bu sandalyeleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarından duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Tarkan Kulak, mayısta satışa çıkarmış olduğu Valle Lacus projesinin gördüğü ilgiden de son derece memnun olduklarını belirtti.

İlk projesinde konut satışlarını yarıladı
Özak GYO’nun 34 Portall ve İşİstanbul iş merkezlerinin ardından ilk konut projesi Hayat Tepe Bayrampaşa’da inşaat 24. kata çıktı. Kaba inşaatı tamamlanan projede dış cephe ve iç mimari çalışmalara başlandı. 2014 yılı Eylül ayında tamamlanacak Hayat Tepe projesinde daire satışları ise yüzde 50’yi buldu.
546 daireden oluşan projede, 1+0’dan, 4+1’e kadar 5 ana temalı 15 farklı tipte daire seçeneği bulunuyor. İkisi 24, biri 23 katlı üç kulenin yer aldığı projede, her daire maksimum gün ışığından yararlanacak şekilde tasarlandı. Projedeki konutlar yüzde 1 KDV avantajı ile satılıyor.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın