Vatandaşlık Hakkı Konut Sorununu Çözer

Kategori: - - 13:21

Özen kuzu

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu’dan Türk ekonomisine doping etkisi yapacak öneri, “Yabancı yatırımcıya oturum hakkının önü açılmalı”

İstanbul’un denize sıfır tek premium projesi SeaPearl Ataköy’ün yabancı yatırımcılar tarafından yoğun ilgi gördüğünü söyleyen Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, yabancı yatırımcıların Türkiye’de yaşaması konusunda gerekli hazırlıkların yapılmasının sektörü daha da canlandıracağını belirterek “Oturum hakkı başta olmak üzere belli bir miktar üzerinde gayrimenkul yatırımı yapan yabancı yatırımcılara vatandaşlık gibi gelişmiş ülkelerde birçok örneği olan kolaylıklar sağlanmalı. Bu, ülke ekonomisine tahmin edilemez bir katkı yapar” diye konuştu.

Türk ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektöründe yabancıya yapılan konut satışlarını artırmak için sektör temsilcileri görüş bildirmeye devam ediyor. Yabancı yatırımcıların ilgi duyduğu projeler de üreten Kuzu Grup’un Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ülkemizde belli bir miktar üzerinde yatırım yapan yabancı yatırımcıya oturum hakkı verilmesi gerektiğini belirtti.

Bunun İstanbul için geçerli olabileceğini kaydeden Kuzu, bu şekilde hem yabancıya yaşayabileceği bir ülke sunmanın yanında küresel ekonominin pek de canlı olmadığı bu günlerde ülke ekonomisine ciddi para akışını da beraberinde getireceğini vurguladı. Bunun Türkiye’nin cari açığı başta olmak üzere büyük bir ekonomik güce ulaşmada da ciddi katkısı olacağını söyleyen Kuzu “Yabancı yatırımcıların başta İstanbul olmak üzere, birçok farklı ilimizde yatırım yaptıklarını gözlemliyoruz. Özellikle geniş, lüks, konforlu ve zengin sosyal donatıların hâkim olduğu projelerle yakından ilgilenen yabancı yatırımcılara ilgili makamlarca belirlenen sınırda yatırım yapmaları sonucunda ülkemizde yaşama hakkı da verilmeli. Geçtiğimiz yıl yabancıya yapılan 22 bin konut sayısı, onlara verilecek oturma hakkıyla daha yukarılara çıkacaktır. Bunun 50 binlere 100 binlere çıkmaması işten bile değil. Başta Körfez olmak üzere ülkemiz ciddi olarak yabancı yatırımcı merceği altında ve ülkemiz onların için de ciddi fırsatlar sunmaktadır. Karşılıklı kazan kazan temelinde bu durumu lehimize çevirmek için atılacak adımlar sektörü önümüzdeki yıllarda da canlı tutacaktır. Dinamizmini koruyan iç piyasamızın yanı sıra ciddi bir potansiyelimizin olduğu yabancıya yaptığımız gayrimenkul satışını bu gibi hamlelerle yukarılara taşımamız gerekmektedir. Bunun örneği farklı ülkelerde de görülmektedir. Böylece daha fazla yabancı yatırımcıyı ülkemize çekebileceğimiz aşikârdır” dedi.

Cari açığı terse çevirir

Söz konusunu önerinin kabul edilmesi halinde 33 milyar dolar civarında olan cari açığın kapatmanın hatta cari açık vermemizin sadece bu anlayışla büyük ölçüde kapatılabileceğine dikkat çeken Özen Kuzu “Belirlenen kota dâhilinde yatırım yapan yatırımcı sayısı arttıkça ekonomi de bundan olumlu etkilenecektir” diye konuştu. Burada yatırım yapan yatırımcıların bu ülkede yaşamaya devam edeceğini, iş kurma başta olmak üzere ekonominin birçok alanına katkı da yapacağını bunun da iç piyasa ciddi oranda da hareketlilik kazandıracağını ve bunun da ekonomik bir gerçeklik olarak değerlendirmek gerektiğini kaydeden Kuzu, “Bölgede ekonomik ve siyasi olarak güvenli liman olan algımızı daha da etkin kullanmamız gerekir. Türkiye’nin yaşanmak istenen bir ülke algısını hep birlikte seslendirmeliyiz” diye konuştu.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın