Vatandaşın alım gücüne göre konut yapılmalı!

Kategori: - - 11:51

İslam Memiş

Emlak Konut GYO‘ nun başlatmış olduğu 240 ay vadeli konut satışları ev alacak vatandaşları umutlandırdı. İki hafta boyunca kampanyalı projeleri inceleyen vatandaşların kafasının biraz karışık olduğunu gözlemliyoruz. Metropol şehirlerde, lüks konutların satışta olduğunu ve fiyatlarında hatırı sayılır olduğunu belirtmekte fayda var. alım gücüne göre

Ev sahibi olmak için satış ofislerine giden vatandaşların geneli 240 ay vadeli borçlanmayı tercih etmiyor. Millet olarak borcuna sadık bir ülke olduğumuzdan uzun vade borçlanma yıllardır çokta tercih edilmiyor. Emlak GYO vatandaşları bilgilendirmek için bir fiyat üzerinden fırsatları anlatmaya çalıştı. Bakalım vatandaş gerçekten bir fırsat mı yakaladı?
Mesela;
2+1 ev için (369 BİN TL)
Kredi tutarı: 295.200
60 ay sıfır faiz, aylık ödeme 4.920
120 ay 0,45 faiz, aylık ödeme 3.189
240 ay 0,79 faiz, aylık ödeme 2.747
Ödeme planı böyle ancak herkesin ödeyebileceği bir miktar olmadığını düşünüyorum.
Kredi taksitlerini ödemek için nelerden kısmak gerek tartışılır. İnşaat sektöründe gerçekten bir canlanma istiyorsak toplu konut projelerine hız vermek gerekiyor. Kiptaş bunlardan biri.

Uzun zamandır sesi soluğu çıkmıyor, müşteri hizmetlerini aralıklarla aradığımda sürekli proje olduğunu ancak ötelendiğini ifade ediyorlar. 2016 yılında iki seçim, 15 Temmuz derken yıl bitti, şimdi sıra referandumdaymış.
Halbuki küçük bir araştırma yaptım kentsel dönüşüme odaklanmışlar, Diyarbakır Sur projesi ve Sağmalcılar eski cezaevi arazisi bunlardan ikisiymiş. Ama ev sahibi olmak isteyen vatandaşların sabırsızlıkla yeni projeler beklediğini hatırlatmak isterim. Örneğin, bugün projeler çıksa en az 50 bin vatandaş müracaat eder diye tahmin ediyorum. Kiptaş’ın son satış kampanyasında vatandaşlar kapısında günlerce kuyrukta beklemişti, helikopter’den çekilen fotoğrafları unutmamak gerek.
Kiptaş ve TOKİ gibi şirketlerin konutları kaliteli ve uygun fiyatlı olduğu için bence geç kalınmamalı.
Sadece inşaat sektörüne değil, beraberinde 200’e yakın sektörde canlılık yaşanacağını da unutmamak gerek. Hazır mobilya ve beyaz eşyalarda KDV düşmüşken hep beraber kazanalım derim.

Mutlaka her bütçeye göre konut var, şuan ki kampanyalı konutlar önceden yapılmış stoklar olduğunu belirtmek isterim.
Yastık altında para ve imkân var, sadece hedeflenen projeler yok. Vatandaşın kafasında belirsizlik, tedirginlik yok sadece bütçesine göre projeler yok. Evi olmayan herkes ev sahibi olmak istiyor ancak kime sorsan bütçeye göre yok diyor. Kiptaş ve TOKİ şirketler yetersiz ise alternatif bir yol belirlenmeli, ev sahibi olamayanların sesi duyulmalı. Eğer yapmazsak referanduma kadar “ Belirsizlik ve Tedirginlik “ laflarını daha çok duyarız. Kaleme aldığım düşüncemi test etmek isteyenler sosyal medyadan bir anket çalışması yapsın. alım gücüne göre
HEM DE SIFIR MALİYETLİ !

İslam Memiş – www.gunes.com

Etiketler:, , , , ,

Vatandaşın alım gücüne göre konut yapılmalı! için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. Sevinç demircan  yorumladı. 11:11 - 27 / 02 / 2017:

    Emeklıler için başlayacak konutlar ne zaman başlıyor bilgi alabilirmıyım

Bir yanıt yazın