Vadişehir 2 ayda yüzde 35 prim yaptı

Kategori: - - 09:46

Irmak Grup Başkanı Yüksel Akgül

İstanbul Başakşehir’in en yeni projesi olan Vadişehir’de, iki ay önceki lansman fiyatlarından ev alanların daireleri yüzde 35 prim yaptı. Irmak Grup Başkanı Yüksel Akgül “Teslim sonrası ise bu oranın yüzde 100 olmasını bekliyoruz” dedi.

İstanbul’un en hızlı gelişen bölgeleri arasında gösterilen Başakşehir’de yapımı devam eden ve bölgenin en yeni projesi olan Vadişehir, 2 ay önceki lansman fiyatlarına göre yüzde 35 prim yaptı. Proje bittiğinde ise yaklaşık yüzde 100 prim yapmasını bekleniyor. Irmak Grup, Çolakoğlu Yapı, Borda Yapı ve İntes Yapı’nın ortak yatırımları ile başlatılan Vadişehir projesi bölgenin çekim merkezi olmaya aday bir proje olarak göze çarpıyor. Sektördeki son gelişmeler, seçim sonucu ortaya çıkan tablonun sektöre ne gibi etki yapacağı ve devam eden projerle birlikte gelecek planları ile ilgili olarak Irmak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Akgül ile sohbet ettik.

Şu an metrekaresi 4 bin TL

İstanbul’un önemli bir merkezi olmaya aday bölgelerinden ve yeni yatırımlarla şehir merkezine ciddi bir alternatif sunan Başakşehir’deki Vadişehir projesinin lansmandan bu yana iki ay içinde yüzde 35-40 prim yaptığını söyleyen Yüksel Akgül, teslim sonrası yüzde 100 prim yapacağını çok net gördüklerini kaydetti. 50 bin metrekarelik bir alan üzerinde 550 milyon liralık yatırım ile yükselen Vadişehir Projesi’nde 650 konut ve 60 ticari ünite bulunuyor. Lansman sonrası hedefledikleri satış rakamlarına ulaştıklarını belirten Yüksel Akgül “Projenin yüzde 35’i satıldı. Satış stratejimizi projenin yapımına paralel olarak yürütüyoruz. Projedeki ilerleme otomotik olarak fiyatlara da yansıyor ve şu anda metrekare fiyatlarımız 4 bin lira civarında. Teslim sonrası ise 8 bin liraya çıkması olağan. Bu da projenin tamamlanması ile ilerleyen bir durum. Temelden satın alan ile yapımı tamamlandığında alınan daire arasınada fark olmalı. Bu da bu durumun bir göstergesi” diye konuştu.

Bölgede konut stoğu az

Vadişehir’de 1+1 gibi dairelerden özellikle kaçındıklarını bunun yerine 4+1 gibi büyük dairelerin alıcılar tarafından daha tercih edilen bir daire tipi olmaya başladığını belirten Akgül, ara lansmanlar ve ödeme kolaylıkları da sağlayarak projeden ev sahibi olmak isteyenlere imkan sunduklarını kaydetti. Vadişehir projesinin teslimini lansmandan 24 ay + 6 ay gibi bir sürede tamamlamayı vaad ettiklerini belirten Irmak Grup Yönetim Kurulu Başkanı Akgül, 2017 yılında projenin teslim edileceğini vurguladı. Akgül, Başakşehir bölgesinde konut stoğunun da yok denecek kadar az olduğunu belirtti.

Körfez’e % 10 barajı

Yatırımcılarına kazandıran bir bölge olan, çevre bölgesinde Üçüncü Havalimanı, Kanal İstanbul gibi mega projelerin de gündemde olması nedeniyle yabancı yatırımcıların Başakşehir’e ilgisinin her geçen gün arttığını kaydeden Akgül “Körfez’den gelenler Başakşehir’i seviyor. O bölgelerden ciddi talep var buraya. Yüzde 35’ini sattığımız Vadişehir’in yüzde 10’unu yabancı yatırımcıya sattık” dedi. Körfez ülkelerinden gelen yatırımcıların blok almak istediklerini de belirten Akgül, ancak bunu uygun bulmadıklarını bu nedenle projede Körfez yatırımcıları için yüzde 10 sınırını koruyacaklarını söyledi.

2 yeni proje gündemde

Yüksel Akgül 2 yeni projenin de bilgisini verdi. Zeytinburnu’nda merkezi bir yerde 160 konut ve 20 ticari üniteli proje yapacaklarını bilgisini paylaşan Akgül, anlaşmaların yapıldığını söyledi. Bir diğer proje ise bir nevi tarihi eserleri yeniden canlandırma projesi denebilir. Kervansaray tarzında hayata geçirilecek proje, Küçükçekmece Gölü’nün yanındaki sit alanında Anıtlar Kurulu’ndan alınan izinle inşa edilecek.

‘7 Haziran öncesi gibi olmaz’

Seçim sonrası oluşan siyasi durumun sektör açısından değerlendirmesini de yapan Irmak Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Akgül, inşaat sektörünün vazgeçilmez unsurunun siyasi istikrar bununla birlikte de ekonomik istikrarlı bir ortamın olacağını belirtti. Son 13 yıldır tek parti iktidarının ülkeye önemli kazanımları olduğunun altını çizen Akgül “Gönlüm parti ismi belirtmeden tek parti iktidarından geçiyordu. Bu nedenle hiçbir şey 7 Haziran öncesi gibi olmayacak” dedi. Koalisyonun gündeme gelmesinin de uzlaşma kültürü açısından olumlu bir algı yaratabileceğini kaydeden Akgül, siyasilerin bir araya gelerek siyasi iktidarı devam ettimeleri gibi bir sorumlulukları olduğunu belirtti. Star

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın