Tuzla sahile kadar metro geliyor

Kategori: - - 10:44

Bahçelievler’e duble metro

Tuzla Belediyesi Gençlik Merkezi konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya Belediye Başkan Yardımcıları ve birim müdürleri ile birlikte katılan Başkan Şadi Yazıcı, mahalle özelinde başta planlama olmak üzere tüm hizmetler hakkında detaylı bilgiler verdi.

Kadıköy’den Tuzla sahile metro

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, yapımı devam eden metro inşaatının Tuzla Belediyesi – Yayla Mahallesi – Tuzla Sahil güzergahıyla Tuzla sahiline kadar devam edeceğinin müjdesini verdi. Başkan Yazıcı, “Kadıköy’de başlayan metro, Tuzla’ya kadar gelecek. Kaymakamlık ve Tuzla Belediyesi arasındaki alanda metro istasyonu, üzerinde park ve yer altında 5 katlı, asansörlü, 1077 araç kapasiteli otopark inşaatı devam ediyor. Metro, Ayrılıkçeşme’nin ardından Tuzla Belediyesi durağında Marmaray ile buluşuyor. Bu buluşma, Tuzla için bir ayrıcalık. Metro, Tuzla Belediyesi durağından Yayla Mahallesi ve Tuzla Sahil istasyonları ile sahile kadar inecek. Metronun Tuzla’ya kadar gelmesi bizim için büyük bir kazanım oldu.” diye konuştu.

Havaray yerine metro yapılacak

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, aynı güzergahta yapımı planlanan havaray hattından ise yüksek maliyet nedeniyle vazgeçildiğini belirtti. Başkan Yazıcı, “Tuzla Belediyesi’nden Tuzla sahiline 4,5 kilometrelik Havaray yerine 3 kilometre uzunluğunda metro yapılacak. İBB’ye teklif ettik, onaylandı ve projesi hazırlanıyor.” dedi.

Tuzla 8 yılda 5 kat değerlendi

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Yayla Mahallesi’nde 40 yıla yakındır devam eden imar sıkıntılarını çözdüklerini, mahalledeki yeni planlamanın bölgenin değerini 8 yılda 5 kat arttırdığını belirtti. Mahallenin doğal güzelliğini bozmadan gelişimini sağladıklarını da söyleyen Başkan Yazıcı konuyla ilgili olarak, “Eskiden uygulama yapılamayan yerler, planlamalarımız ile 2009’dan bugüne 5 kat değer kazandı.” dedi.

“40 yıllık sorunu çözdük”

Başkan Yazıcı, “Biz yapacağımız her işi sizlerle beraber istişare ederek, sizin isteğiniz doğrultusunda yapıyoruz. Bir yerin kıymetli oluşu orada yaşamın kalitesine bağlıdır. Spor, yeşil alan, eğitim, sağlık, ulaşım problemleri düzenli çözülmüş, binaların yerleşimi ve nüfus oranı da sık yerleşim şeklinde olmayan alanlar oluşturmak belediyeler açısından önemli. Biz de E-5 altında bu güzelliğini bozmadan gelişimini sağlamaya çalışıyoruz. En büyük sorunumuz planda tarla olarak gözüken, uygulaması yapılmamış olan yerlerden birisi de Yayla Mahallesi’ydi. Bunları düzeltmek için çalışmalar yaptık. 40 yıla yakın süredir devam eden çok problemli bir meseleyi çözdük. Bir tarla içinde hissedarların oluşturmuş olduğu yapılar vardı. Bunları da çözüp buraların emsalini arttırdık. Uygulama yapılan bölgeler 5 kat değer kazandı. Tuzla’nın kendine yeten bir ilçe olması, insanların Tuzla’ya gelme arzusunu arttırdı.” ifadelerini kullandı.

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Yayla Mahallesi Doğandere Caddesi, 5 Evler ve Piri Reis Caddesi’ndeki imar uygulamaları hakkında da vatandaşlara bilgiler verdi. E-5 Karayolu ile demiryolu arasındaki bölgenin 1/1000’lik planının onay aşamasında olduğunu söyleyen Başkan Yazıcı, Doğandere Caddesi dere koruma bandındaki 1662 parselde 2 dönümlük alanda mahkeme sürecinin devam ettiğini de belirtti.

Yayla Mahallesi Muhtarlığı ve Kültür Merkezi inşaatı devam ediyor

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Yayla Mahallesi Muhtarlığı ve Kültür Merkezi inşaatına devam ettiklerini, mevcut muhtarlık binası yerinde SGK Hizmet Binası yapılacağını da müjdeledi. Başkan Yazıcı, “Yayla Mahallesi muhtarlık ve kültür merkezinin inşaatı devam ediyor. Bittiğinde muhtarlık binası ve kültürel faaliyetlerin yapılacağı bir bina olacak. Sosyal Güvenlik Kurumu, Yayla Mahallesi’nde bizden bir bina yeri istedi. SGK, mevcut muhtarlığın olduğu yerde bina yapıp Yayla Mahallesi’nde kendi binasında hizmet vermeye devam edecek. Tuzla’mız için hem ticari hem faaliyet açısından büyük bir katma değer sağlayacak” diye konuştu.

Etiketler:, , , ,

Bir yanıt yazın