“Türkiye Dünya Bankası Önünde Diz Çöküyordu”

Kategori: - - 11:01

idris güllüce

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, inşaat sektöründe çok büyük yatırımların yapıldığını ifade ederek, “2001’de Türkiye bu parayı temin edebilmek için düvel düvel geziyordu, Dünya Bankası önünde çöküyordu. Şimdi de böyle çok az bir rakammışçasına telafuz ediyoruz” dedi.Esenler’de Kentsel Dönüşüm çalışmaları kapsamında projesi tamamlanan Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Konutları’nın temeli Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin katılımıyla gerçekleşti. 72 bin metrekarelik alan üzerine 2 bin 358 konut ve 42 iş yerinin inşa edileceği konutların temel atma törenine Bakan Güllüce’nin yanı sıra AK Parti Milletvekilleri Burhan Kuzu, Osman Aşkın Bak, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce yaptığı konuşmada; Türkiye’de inşaat sektöründe harcanan yatırım bedellerinin geçmişte hayal edilemeyecek rakamlar olduğunu söyledi.“TÜRKİYE DÜNYA BANKASI ÖNÜNDE DİZ ÇÖKÜYORDU”Bakan Güllüce, “Her temel atmada ben biraz duygusallaşırım. Hem sevinç duygusallığıdır bu, hem de düşünce duygusal lığına dönüşür. 2001’de bu bahsettiğiniz rakam için Türkiye’de bizim Maliye bakanımız kapı kapı dolaşıyordu.

Devlet memurun parasını veremiyor. Aman bize kredi diye devletimiz Dünya Bankası önünde diz çöküyordu. Türkiye nereden nereye gelmiş. 2001’de Türkiye bu parayı temin edebilmek için düvel düvel geziyordu, Dünya Bankası önünde çöküyordu ne olur bize verin diye. Şimdi de böyle çok az bir rakammışçasına telaffuz ediyoruz. Bunlar bizi hem duygulandırıyor, hem umutlandırıyor. Allah’a hamdediyorum” dedi.Deprem gerçeğinin gözardı edilmemesi gerektiğini vurgulayan Bakan Güllüce, “Bir süreç istiyor bu iş. Son 1-2 yıl içinde bu iş çok hızlandı. Türkiye artık dev bir ülke. Medeniyet tasavvurumuza uygun şehirler olması gerekiyor” diye konuştu.Bakan İdris Güllüce, muhalefetin vatandaşlara kentsel dönüşüm konusunda yalan vaatlerde bulunduğunu da söyledi.

BAKAN GÜLLÜCE’DEN RANTÇILARA GÖZDAĞI

Bazı sektör temsilcilerinin kanun boşluğundan yararlanarak harç parası ödemediğini belirten Bakan Güllüce, sert eleştirilerde bulundu. Güllüce, şunları söyledi:“Riskli binalar da yapılıyor ve yenileniyor. Burada kanunun kendilerine göre açığını bulduğunu sanan bazı uyanıkla harç ödememek için, ya da bazı yanlışlara tenezzül edip riskli bina yıkı ve yapımına giriyorlar. Şunu iyi bilsinler ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti 5 sene sonra da olsa bu tip fırıldaklıkları bulur, önüne geçer. Aman ha kimse kanunların boşluğundan, kanunların açığından yararlanıp da sade harcı ödememek için ya ada imarın bazı açıklarından faydalanmak için bir şeyler yapmaya kalkarsa eninde sonunda hem kendisini mağdur eder, hele hele geriye dönüşü olduğu içinde çok kötü bir faturası olur.”

“ÇİRKİN ŞEYLERE TEŞEBBÜS EDEN CHP ANLAYIŞI VAR”CHP’ye sert eleştirilerde bulunan Bakan Güllüce, CHP anlayışının Türkiye’nin gelişmesini durdurmak olduğunu belirterek, “Birileri sokağı kullanarak Türkiye’deki kalkınmayı, istikrarı bozmak için uğraşadursun, biz bu millete hizmete devam edeceğiz. Onlar polisle çatışma ürettirsinler. Onlar vatandaşa ve şehitlere hakaret ededursunlar biz altyapı yapacağız, hızlı trenler, dünyanın en büyük havaalanını yapacağız. Milletimizin derin vicdanı kimin neyle uğraştığını biliyor. Bir dertleri var AK Parti’nin olmaması ve Recep Tayyip Erdoğan’a da ne yapabilirizi var. Türkiye’nin gelişmesinin, kalkınmasının önünde durmak için inanılmaz çirkin şeylere teşebbüs eden Cumhuriyet Halk Partisi anlayışı var” şeklinde konuştu.Soma’nın siyasal problem hale getirilmek istendiğini vurgulayan Bakan Güllüce, “Bunun Türkiye’ye kaybettireceği bir şey yok. Sadece kendilerine kaybettirecek bir imaj var. Zaten 60-70 senedir kendini milletin kalbinden düşürtmüş, iyice aşağılara düşürtüyor. Türkiye, ne sizin organize ettiğiniz etnik tartışmalara, ne sokak eylemlerine pabuç bırakmayacak kadar büyük bir milletir” dedi. Bakan İdris Güllüce, sözlerini şöyle sürdürdü:“Ne AK Parti, ne Recep Tayyip Erdoğan, ne de Türkiye Cumhuriyeti milleti size pabuç bırakacak. Bu millet kendisi üzerinde operasyon yaptırtmaz. Bir şeyleri bahane edip bu ülkede 12 Eylülleri tekrarlattıramayacaksınız. Vatandaşımız bu işin farkında, uyandı.”

“100 BİN KONUTUN DÖNÜŞMESİ GEREKİYOR”Esenler’de birçok yapının mühendislik hizmeti bile almadığını belirten Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Bu alanları gezdiğimizde gerçekten uyku tutmayan geceler yaşadık. Korkumuz gerçekten yıpranmış binaların altında kalacak olan bizim canlarımız” diye konuştu.Esenler’de vatandaşların kentsel dönüşüm çalışmalarında kendilerine yardımcı olduğunu belirten Başkan Göksu, “Bin 227 konut yıktık. Türkiye’de ortalama ilçelerimizin nüfusu 5-6 bin civarında. Burada koca bir yerleşim alanı yıktık. Türkiye’de Bakanlar Kurulu kararı ile ilk riskli ilan edilen bölge oldu. Burada yapılan bütün çalışmalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülüyor” dedi.Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Konutları’nın yatırım bedelinin 350- 400 trilyon olduğunu dile getiren Başkan Göksu, ilçede 10 noktada kentsel dönüşüm çalışması olduğunu söyledi. Göksu, kamu eliyle 7 bin 540, özel sektör girişimiyle de 688 konutun yapılacağını ifade ederek, dönüşmesi gereken 100 bin konutun olduğunun altını çizdi.Konuşmaların ardından Bakan Güllüce, Başkan Tevfik Göksu ve beraberindekilerle birlikte beton dökme butonuna basarak konutların temelini attı.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın