TOKİ’ye Yaklaşık 20 Bin Dava Açıldı

Son Güncelleme: 10 Ocak 2012 - 9:57 0 Yorum Yazar:
Etiketler: ,,

0 Paylaşımlar

CHP Erzincan Milletvekili Işık’ın soru önergesine Bakan Bayraktar’ın verdiği yanıt, konutların geç, eksik veya kusurlu teslim edildiği iddiası ile TOKİ aleyhine açılan yaklaşık 20 bin dava bulunduğunu ortaya koydu.

CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık’ın soru önergesine Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın verdiği yanıt, TOKİ Başkanlığı projelerinde, konutların geç teslim edilmesi nedeniyle, alıcılar tarafından açılan 18 bin 20 adet tazminat davası, teslim edilen konutlarda da eksik ve kusurlu işler olduğu iddiası ile TOKİ Başkanlığı aleyhine açılan bin 604 adet dava bulunduğunu ortaya koydu.

Soru önergesini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TOKİ Başkanlığı projelerinde, çeşitli nedenlerden dolayı konutların geç teslim edilmesi nedeniyle, alıcılar tarafından açılan 18 bin 20 adet tazminat davası bulunduğunu, mahkemelerce hükmedilen tazminatların alacaklısına ödenmekte olduğunu bildirdi.

KONUT TESLİMİNDEKİ GECİKMELERDEN YAKLAŞIK 73.5 MİLYON TL ÖDENDİ

Bakan Bayraktar, konut teslimlerindeki gecikmelerden dolayı hak sahiplerine 30 Kasım 2011 tarihine kadar ödenen tutarın da 73 milyon 387 bin 656,97 TL olduğunu açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı, bu davaların yanı sıra teslim edilen konutlarda eksik ve kusurlu işler olduğu iddiası ile TOKİ Başkanlığı aleyhine açılan bin 604 adet dava bulunduğunu belirterek, “Mahkemelerce davacı lehine tazminata hükmedilmesi halinde tazminat tutarları ödenmekte ve bu tutarların yüklenicisine rücu edilmesi için rücu davaları açılmaktadır” dedi.

HAKKINDA YASAL İŞLEM BAŞLATILAN KONUT ALICI SAYISI 829

Bakan Bayraktar, Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalayarak, konut satın alan, ancak, taksitini ödememesi sebebiyle hakkında yasal işlem başlatılan konut alıcısı sayısının 19 Aralık 2011 tarihi itibarıyla 829 kişi olduğunu ifade etti. Bayraktar, konut taksitlerini ödememeleri nedeniyle haklarında tahliye davası açılan ve davaları derdest olan konut alıcısı sayısının da Türkiye genelinde 326 kişi olduğunu söyledi.


---------------------------------------------------------------------------------

TOKİ’ye Yaklaşık 20 Bin Dava Açıldı ile Benzer Yazılar:

10 Ocak 2012 Saat : 9:57

TOKİ’ye Yaklaşık 20 Bin Dava Açıldı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–