TOKİ’nin inşaatlarında 41 işçi can verdi

Son Güncelleme: 4 Ağustos 2013 - 11:08 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

Toki Şantiyeİstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’ne göre, Temmuz ayında 120 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Ölümlerin büyük bir bölümü TOKİ inşaatlarında meydana geldi. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında TOKİ’nin yaptığı inşaatlarda 41 işçi can verdi.
İSİG’in raporuna göre, ucuz tarımsal emek ihtiyacı ve mülksüzleştirme politikaları sonucu 22 tarım işçisi yaşamını yitirirken, fabrika ve organize sanayi bölgelerinde 22 metal işçisi hayata veda etti. Taşımacılık sektöründe ise 10 işçi, yaşamını yitirdi.
120 işçiden, 113′ü erkek, 7′si kadın işçi. 8′i ise çocuk işçi.
Çocuk işçilerin isimleri şöyle:
“Ökkeş Göğebakan (10), Sabahattin Donat (12), Yakup Kartal (14), Salih Dikici (14), Nezir Akgül (15), Ferdi Çakır (16), Süleyman Kasar (16), Hüseyin Ceylan (17).
En fazla iş cinayeti İstanbul’da meydana geldi. İstanbul’u 9 işçi ile İzmir, 5 işçi ile Antalya takip etti.

İSİG, ataması yapılmayan eğitim emekçisi Mehmet Sadık Güneş, 10 aydır ücretini alamayan ve bu süreçte hakları için mücadele eden BMC işçisi Uğur Nezir ve kredi kartı borçlarını ödeyemeyen 13 yıllık polis Erol B.’ni de intihar ederek yaşamına son verdi.
İSİG, raporunda Çalışma Bakanlığı’nın yayınladığı Temmuz ayı sendikalı işçi istatistiklerine de tepki gösterdi. 11,5 milyon işçinin sadece yaklaşık 1 milyonun sendikalı olduğuna dikkat çeken İSİG, “Ancak işçilerin bir kısmı sermaye ve devlet yanlısı sendikalara üye yapılmış ya da zorla yaptırılmış durumda. Örneğin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın bizzat örgütlediği, basın yayın alanına dönük bir AKP projesi olan Hak-İş’e bağlı Medya-İş Sendikası, Türkiye Gazeteciler Sendikası’na saldırı süreci ile beraber örgütlendirildi. Buna karşın Dev Sağlık-İş, Sosyal-İş, Gıda-İş, Enerji-Sen ve Deri-İş’e bağlı binlerce taşeron işçinin üyeliği yok sayıldı. Yine örgütlü olmak için sadece sendika üyesi olmak yetmiyor bir de toplu sözleşme ve grev hakkınızın olması gerekiyor” dedi.
timeturk.com


---------------------------------------------------------------------------------

TOKİ’nin inşaatlarında 41 işçi can verdi ile Benzer Yazılar:

4 Ağustos 2013 Saat : 11:08

TOKİ’nin inşaatlarında 41 işçi can verdi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–