TOKİ’den İstanbul’a Mega park Alanı

Kategori: - - 20:36

mega park

Alt ve orta gelirli vatandaşları ev sahibi yapmak için yola koyulan TOKİ, bugüne kadar kötü mimari, inşaat yoğunluğu, tek tip bloklar ve pahalı konutları nedeniyle eleştirildi.
Bundan böyle bu imajı kırmayı hedefleyen TOKİ Başkanı Ergün Turan ‘barınma merkezi’ olmaktan çıkıp ‘yaşam merkezi’ üretmeye başladıklarını ve şehir parkları da yapacaklarını ifade etti.

Arazilerinde geliştirilen lüks konutlar nedeniyle asıl görevi dar gelirliye konut edindirme amacından uzaklaşması, yüksek binaları, ucuz malzeme kullanımı ve şehrin dokusuyla uyumsuzluğu nedeniyle eleştirilen TOKİ, yenilenme sürecine girdi. Bundan böyle kentlere yeşil alan edindirmek gibi bir misyon da edinen TOKİ, artık dar gelirliye ev üretmekle kalmayıp, şehirlere büyük ölçekli kent parklarının da kazandırılmasını hedefliyor.

En yüksek bina TOKİ binası olmayacak

1.5 yıldır TOKİ Başkanı olan Ergün Turan, TOKİ’de artık hafızanın değiştini, yeni projelerinde hem mimari hem kat planları hem de yerleşim anlamında değişikliğe gideceklerini söyledi. Eskiden 5-6 konut tipi olduğunu söyleyen Turan, bütün mimar konseptin değiştiğini, 250 farklı konut tipi oluşturduklarını açıkladı.

Artık yeni projelerde yöresel özellilere dikkat edildiğini söyleyen Turan ‘Hiçbir şehirde en yüksek bina TOKİ binası olmayacak’ ilkesini belirlediklerini ifade etti

Turan, TOKİ’nin yeni yaklaşımının ‘hiç konut sahibi olmamış insanlara konut edindirmek’ ve barınma merkezleri yapmaktan ziyade yeni yerleşim alanları oluşturmak olduğunu söyledi.

TOKİ bina

‘Maliyetleri en aşağıda tutmaya çalışıyoruz’

TOKİ’nin dar gelirliyi konut sahibi yapabilmek için maliyetlerini en aşağıda tutması gerekiyor. Metrekare maliyeti ortalama 720 lirayken, satılamayan alanlar da eklendiğinde maliyet 1.000-1.200 liraya çıkıyor. ‘Biz sosyal konut yapıyoruz. Örneğin dolaplara 5 TL maliyeti olan bir stop koyacağız, bir daireye 10 tane koysak 50 TL maliyeti var. Bu TOKİ için çok önemli bir maliyettir. Kaliteli işi asgari fiyata yapmak zorundayız. Bir ürün değişecekse kararı günlerce süren tartışmalarla veriliyor. Bu ürün daha iyi kullanalım deyip geçemiyoruz. Piyasada monopol üretilen ürünleri de kullanamıyoruz’ diye konuştu.

Özel sektörü yurt dışına görürecek

Zaman zaman bazı ülkelerden ‘burada konut yapın’ teklifleri aldıklarını belirten Ergün Turan, her ay en az 5 gelişmekte olan ülkeden ziyaret aldıklarını ifade etti. Bu bağlamda yurt dışında yatırım için özel sektörün de içinde olduğu bir proje planladıklarını anlatan Turan ‘TOKİ’yi çatı kuruluş haline getirip sektörün diğer aktörlerini de yurt dışına çekeceğiz. Yurt dışına devlet güvencesi ile gideceğiz. TOKİ olarak biz iş yapmayacağız. Türkiye’deki müteahhitlerin yurt dışındaki en büyük sorunu teminat, parı alır mıyız riski. Yurt dışına teminatı ben vereceğim, yurt içinde alacağım. İnşaatta özel sektör çok güçlü ama tek başına o açılımı yapamaz’ dedi.

Yüzde 70 binadan yüzde 70 yeşile

Yeni anlayışında kentlere halkın nefes alabileceği yeşil alanlar da kazandırmak olan TOKİ, çalışmalara başladı. İlk etapta İstanbul Kayabaşı’nda ve yeri henüz açıklanmasa da Anadolu yakasında bir park gündemde. Yakın zamanda iştirak Emlak Konut GYO’nun ihale edeceği Zeytinburnu’ndaki lojmanların arazisine de yaklaşık 70 dönümlük park yapılacak.

Turan, Emlak Konut GYO’ya satılan 102 dönümlük lojman arazisinden örnek vererek, idarenin ‘kaba beton’ imajını nasıl değiştireceklerini şöyle anlattı: ‘1 milyar lira gelir elde edeceğimiz arazinin yüzde 70’ini bölge parkı yapacağız, yüzde 30’una imar verdik. Geçmiş disiplinde yüzde 30’una park yapıp yüzde 70 imar vermemiz gerekirdi’

TOKİ, İstanbul’daki tüm koruların büyüklüğünün 421 hektar olduğunu hesapladı. TOKİ’nin Kayabaşı’na yapacağı 5.5 kilometre uzunluğunda, 1.5 milyon metrekare büyüklüğündeki bölge parkı, Yıldız Parkı’nın 5 katı büyüklüğünde olacak. Park, koruluklar, yürüyüş yolları, bisiklet yolları, rekreasyon alanlarının bulunduğu bir vadi olacak. Şu anda çalışmaları yapılan parkın 300 milyon metrekarelik ilk etabı için bahar aylarında ilk adım atılacak. Parkın 100-150 milyon liraya mal olacağı bekleniyor.

Etiketler:, , , , ,

Bir yanıt yazın