TOKİ’den firmalara drone şartı

Kategori: - - 07:54

Toki İstanbul Konutları

TOKİ Başkanı Ergün Turan, TOKİ’nin çalışmalarında drone olarak bilinen ve genel adı multikopter olan araçları kullandıklarını belirterek konut yapılacak alanları havadan incelediklerini söyledi.
İdarenin konut projelerini yaparken teknolojik imkanlardan da yararlandığını belirten Turan TOKİ’ye ait 2 adet multikopter olduğunu, tüm projelerde bunları kullandıklarını belirtti.

ŞİRKET ANLAŞMALARINA DRONE ŞARTI

Turan, mimari çalışan ofisler ile proje şirketlerinden de multikopter çekimi istediklerini aktarırken “Ankara’da ya da İstanbul’da oturarak olmuyor. Google’dan bakmakla da olmuyor. Bize proje getirirken bu çekimi istiyoruz. Proje şirketlerinin şartnamelerine drone şartı getirdik. Görmeden karar vermiyoruz. O projenin çevreyle etkileşimini, arazideki konumunu görmek lazım. Şehirle uyumu nedir, dağla uyumu nedir? Bütün projelerimizde bu sistemi oturttuk” dedi.

‘FARKLI GELİR GRUBU BULUŞTURUYORUZ’

Çevreden yalıtılmış siteler yapmak istemediklerini kaydeden Turan, “Toplumdaki dayanışma kültürünü yaşatmak istiyoruz. Yalıtılmış siteler kurunca ilişkiler zayıflıyor ve dışımızdaki hayata yabancılaşıyoruz. Farklı gelir gruplarının aynı semtte buluştuğu sosyal yaşam alanları kuruyoruz” dedi.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, drone kullanımının zaman zaman tehlikeli durumlara da yol açabildiğini belirten Turan, “Şanlıurfa’ya yakın bir noktada çekim yapan multikopterimiz şüphe uyandırmış. Az daha düşürülüyordu. Çekim yaparken bu gibi hassasiyetlere dikkat edilmesi gerekiyor” dedi.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın