TOKİ tek tip konut eleştirilerine son veriyor

Kategori: - - 08:25

Toki konutlarda indirim

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel, TOKİ bünyesinde oluşturdukları Tasarım Birimi ile artık Türkiye genelinde daha görsel, Osmanlı Selçuklu mimarisine, yöresel mimari örneklerine uygun projeler üreteceklerini bildirdi.

Karabel, yaptığı açıklamada, bir kamu kuruluşu olan TOKİ’nin ülkenin sosyal konut ihtiyacınıüretmekle görevli olduğunu, bunu yaparken Hazine’den katkı payı almadığını söyledi.

TOKİ konutlarının tek tip olması konusunun eleştirildiğine işaret eden Karabel, yaptıkları tüm çalışmalarda eleştirileri dikkate alarak, TOKİ’nin gerçekleştirdiği işleri daha iyi seviyeye taşımayıamaçladıklarını bildirdi.

-”TOKİ konutları yöresel mimariye uygun olacak”-

Bu çerçevede konut üretiminde bugüne kadar konuşulagelen çalışmaların dışına çıkmayı amaçladıklarını vurgulayan Karabel, ”TOKİ bünyesinde Tasarım Birimi oluşturduk. Bu birimle, artık Türkiye genelinde daha görsel, Osmanlı Selçuklu mimarisine, yöresel mimari örneklerineuygun projeler üreteceğiz. Yani bundan sonra TOKİ konutları yöresel mimariye uygun olacak” dedi.

Yöresel mimari projelerine Gaziantep, Nevşehir, Erzincan, Düzce, Mardin, Kütahya gibi illerden başladıklarını dile getiren Karabel, bu projelerin 1,5-2 yılda tamamlanacağını kaydetti.

Bundan sonra bütün konutlar ve sosyal donatıları, bölgenin yapı malzemelerini de kullanarakyöresel mimari çerçevesinde yapmaya çalışacaklarını ifade eden Karabel, bunu hem içeriden Tasarım Birimi ile hem de dışarıdan hizmet alımıyla gerçekleştireceklerini belirtti.

-”Katkılarını ve eleştirilerini bekliyoruz”-

Yerel mimari dendiğinde akla Safranbolu, Göynük, Kemaliye gibi yerlerin geldiğini ifade eden Karabel, 1950-60’lardan sonra yöresel mimari özelliklerinin, çarpık yapılaşmayla heba edilmeye başlandığını anlattı.
Bugün yöresel mimari örneklerinin Türkiye’nin belli bölgelerinde, çok az sayıda görülebildiğini dile getiren Karabel, ”Ancak görsel olarak bunlara uygun binalar ürettiğimizde, ülkemiz yine kendi yöresel ve kültürel mimarisine uygun yapılaşmaya başlayacaktır” dedi.

-”Deprem bölgesiyse yüksekliği, sadece görsellikle tayin edemeyiz”-

TOKİ binalarının yüksek katlı olmasına dair eleştirilere ilişkin de Karabel, şunları söyledi:
”New York, Hong Kong gibi büyükşehirlerde, metropollerde bütün binalar yüksek. Konu sadece yükseklik, tekdüzelik değil, o bölgede olması gereken dizayn neyi gerektiriyorsa onu yapmaktır. Yani kültürel bir çevrede konut üretimi yapıyorsanız, onları baskılamayacak şekilde, fazla yüksek olmayan, bölgesel şehircilik anlayışı çerçevesinde çalışmalar yürütülür. Deprem bölgesiyse sadece görsel olarak değil, zemine de bakarak buradaki konutların yüksekliğini ya da alçaklığını tayin etmeniz gerekiyor.
Mesela ‘Birinci derece deprem bölgesi, konutların hepsi üç, beş katlı olsun’. Böyle bir şey de yok. Örneğin toprak olan kısımda ayrı, kayalık kısımda ayrı yükseklikte bina yapılması gerekir. Kayalık kısımda hızlı titreşim olur, bu durumda yüksek katlı binaya bir şey olmaz, alçak katlı bina yıkılır. Ancak gevşek zeminde sıvılaşma olacağından ve yavaş salınım gerçekleşeceğinden, oralarda da yüksek katlı bina yapmamak gerekir. Bunu genel anlama taşıdığımız zaman ovalık bölgelerde alçak, daha kayalık bölgeler ve yamaçlarda yüksek katlı binalar yapılmasının daha uygun olacağı kanaatindeyim.

Kültürel bir yapılaşma çerçevesinde yeni imalat yapıldığında ise yükseklik olarak onları aşmamanız, onlardan aykırı bir yapılaşmaya gitmemeniz gerekiyor. Bundan sonra buna dikkat edeceğiz. Bu konuda mimarlar odası olsun, şehir plancıları olsun, bu kuruluşlardan bilgilerini, katkılarını, yardımlarını, eleştirilerini bekliyoruz. Bunları hep beraber değerlendirebiliriz.”

-”TOKİ, 2013’ü değişen imajıyla karşılayacak”-

TOKİ’nin bu anlamda 2013 yılını yeni, değişen imajıyla karşılayacağını belirten Karabel, ”Sadece TOKİ değil, hepimiz kendimizi sürekli yenilemek, geliştirmek, fikirlerimizi eleştirilere daha açık hale getirmek durumundayız. TOKİ olarak elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz” dedi.

İdarenin çalışmalarının tamamını vatandaş için yaptığını vurgulayan Karabel, ”Halkımızın her türlü eleştirisine, talebine her zaman açığız. Gerekirse bir şekilde halkımızın istekleriyle bireysel olarak da ilgilenmeye her zaman açığız” dedi.

Tasarım Birimi ile binaların tamamını yeni bir dizaynla üretmeyi planladıklarını anlatan Karabel, bundan sonraki süreçte TOKİ konutlarının, görselliğe, yöresel mimariye uygun örneklerini sergileyeceklerini kaydetti. TOKİ tek tip konut

Karabel, ”TOKİ konutlarında, 2013 yılı itibarıyla artık özellikle ön cephelerde farklılık görmeye başlayacaksınız” diye konuştu.

AA

Etiketler:

Bir yanıt yazın