TOKİ taksitlerine Online Takip

Kategori: - - 08:35

Mehmet Ergün Turan Toki

TOKİ’den konut ya da işyeri alan ve taksitleri devam eden vatandaşlar, taksit ödemeleri ile güncel borç bakiyelerini internet üzerinden takip edebilecekler.
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, TOKİ’den konut ya da işyeri alan ve taksitleri devam eden vatandaşların, taksit ödemeleri ile güncel borç bakiyelerini internet üzerinden takip edebileceklerini açıkladı. TOKİ Başkanı Turan, TOKİ’nin konut ve iş yeri alıcılarının borçlarını ve ödemelerini anlık ve güncel olarak takip edebilmeleri amacıyla “Online Taksit Sorgulama” sistemini hizmete sunduğunu söyledi.

Sisteme TOKİ’nin www.toki.gov.tr adresinin sağ üst köşesinde bulunan linkten ulaşılabileceği bilgisini veren Turan, “Vatandaşlarımız TOKİ’ye ve ilgili bankalara başvurmadan, ödemelerini idaremizin web sayfasından güncel bir şekilde görebilecekler” dedi.

Ödenen ve ödenmeyen taksitler görülebiliyor

Sorgulama ekranında, “Proje adı, vatandaşın borçlu bulunduğu banka, sözleşme tarihi, sözleşme tutarı, ödenen taksitlerin toplamı, ödenen taksit sayısı ve ödenmemiş taksit sayısı” gibi verilere ulaşımın sağlanabildiğine dikkati çeken TOKİ Başkanı Turan, böylelikle vatandaşların TOKİ’ye olan borçlarına anlık ulaşma imkanına sahip olacaklarını ifade etti.

TOKİ Başkanı Turan, şöyle konuştu:

“Bu sistem ile idare olarak e-Devlet hizmetleri içerisinde hizmet sunmayı ve vatandaşlarımızın idaremize veya bankalara başvurmadan internet üzerinden TOKİ’ye ödemeleri konusunda bilgi sahibi olabilecekleri bir ortam oluşturmayı hedeflemekteyiz.”

Kimlik numarası ve SMS şifresi ile erişim

“TOKİ Faaliyetleri Yönetim Sistemi” çalışmaları çerçevesinde oluşturulan online taksit sorgulama sistemine Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile erişim sağlanıyor.

TC kimlik numarasının sisteme girilmesinin ardından taksit ödemelerinin gerçekleştiği ilgili bankalarda kayıtlı cep telefonuna gelen şifre ile sisteme giriş yapılabiliyor. Bu çerçevede taksit sorgulama SMS şifresi ile yapılacağından vatandaşların ilgili bankalarda sisteme kayıtlı cep telefonları yoksa eklenmesi ya da güncellenmesi gerekiyor.

Sistemde, Türkiye Halk Bankası ve Ziraat Bankası aracılığı ile satışı gerçekleştirilen konutlar için sorgulama yapılabiliyor.

Sıkça sorulan sorular

Online taksit sorgulama ekranında, konut ve iş yeri alıcılarının sıkça karşılaştığı soruların yanıtları da veriliyor.

“Konutumun geri ödemelerini geciktirirsem sıkıntı yaşar mıyım? Borcumu tamamen kapatabilir miyim? İndirim kampanyası yapılacak mı? Taksit ödemelerini dondurabilir miyim?” gibi vatandaşların TOKİ’ye sıkça yönelttiği sorular ve cevapları da sorgulama ekranında yer alıyor.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın