Toki sosyal konut temel atma töreni yapıldı

Kategori: - - 14:54

Toki sosyal konut temel atma

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi “İlk Evim İlk İş Yerim” projesinde ilk temel Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen törenle atıldı. Toki sosyal konut temel atma

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinde 17 ilde 5 bin 615 konutun temelleri eşzamanlı atılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Bugün Sincan bir başka güzel. Ankara bir başka güzel. Video konferansla şu andaki toplantıyı izleyen takip eden tüm vatandaşlarıma Ankara’dan selamlar, sevgiler…

Her tür depremde hep yüreklerimiz ağzımıza geldi. Nice kardeşlerimizi kaybettik, sağlıksız yapılaşmayla. Her deprem, sel ve heyelan bu gerçeği yüzümüze çarpmıştır. İzmir’de Malatya, Elazığ‘da yaşadık. 1999 depreminin arından bu doğrultuda bazı adımlar atılmışsa da ekonomik ve konforlu konut arzı yeteri kadar sunulamamıştır. Hükümete geldiğimizde TOKİ vasıtasıyla inşa edilmiş konut sayısı 43 bindi. Biz bugün bu rakamı 1 milyon 170 binin üzerine çıkardık. Nereden nereye…

Toki sosyal konut temel atma

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ

26 bin sosyal tesis inşa ettik. Başlattığımız son kampanyayla milletimize sunduğumuz konut sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Kentsel dönüşüm projeleri de hızla ilerliyor. Kentsel dönüşümle üretilen konut sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır. 60 bin konutluk Esenler’de kentsel dönüşüm projesinin teslim töreninde heyecan ve sevince ortak olduk.

Büyük konut atılımı ve kentsel dönüşüm projelerinin yaygınlaşması özel sektörü harekete geçirmiştir. 28,5 milyon konutun 13,5 milyonun son 20 yılda inşa edildiğini görüyoruz.

KİRA ARTIŞLARI

Konut ve kira fiyatlarında yaşanan artışlar vatandaşlarımızı mağdur etti. Kira fiyatlarında fırsatçılar, ev sahipleri zulüm etti kiracılarına. Bu yüzden kira artış sınırı getirdik. Yüksek kira fiyatlarına karşı vatandaşımızı ezdirmemek için Cumhuriyet Tarihinin en büyük sosyal konut projesini başlattık. 1 milyon arsa projesinde alt yapıyı biz yapacağız konutu da vatandaşımız yapacak.

İLK ETAP İKİ YIL İÇİNDE BİTECEK

Başlattığımız son kampanya ile TOKİ vasıtasıyla milletimize sunduğumuz konut sayısını 2 milyona yükseltiyoruz.

Yabancı uyruklu çeteye operasyon!
İki yıl içinde 250 bin konutluk ilk etabı 2028’e kadar da 500 bin konutun tamamını bitirip hak sahiplerine teslim edeceğiz.

TOKİ’nin yaptığı evlerden hak kazanamayan vatandaşlarımız arsalar sayesinde kendi evini yapacaklar. arsalar bizden. Çok bereketli bir konut atılımı bizi bekliyor.

‘DURMAK YOK, YOLA DEVAM’

Nereden nereye… Eski hastanelerin halini düşünün. Şimdi şehir hastanelerine gittiğimizde konfor ortada. Odalar pırıl pırıl. Bay Kemal’in SSK genel müdürü olduğu zaman ah ah, hastanelerin hali ortadaydı. 7 ay var, 7 ay sonra sandığa gideceğiz. Sandıkları patlatmaya var mıyız? Kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Durmak yok, yola devam.

Vatandaşlarımızdan isteyen konut, arsa, iş yeri alarak bu atılıma ortak olabilecek. Altyapı ve imarı hazırlanmış inşaata hazır arsalar bu atılımı farklı kılıyor. TOKİ’nin konutlarından alamayanlar TOKİ desteğiyle bu arsalarda kendi evini yapabilecek. Çok bereketli bir konut atılımı bizi bekliyor. Bugün itibarıyla Türkiye’de artık illerimizin, ilçelerimizin tamamını kuşatan yeni bir şehircilik atılımını başlattık.

TÜRKİYE YÜZYILI İNŞASI

Türkiye’yi ekonomik bakımdan geliştirecek programı hazırlığı olan siyasi kadro biziz. 28’inde Türkiye Yüzyılı’nı Ankara Kapalı Spor Salonu’nda açıklıyorum. 2023’te milletimizin desteğini tekrar alarak Türkiye Yüzyılı’nın inşasını sürdüreceğiz.

İLK TEMELLER ATILDI

Sosyal konut projesinde 17 şehire tek tek bağlanarak ilk temeller atıldı. Toki sosyal konut temel atma