TOKİ, Somali’de hastane, yüksekokul, konut, cami ve pazar yeri için çalışma başlattı! TOKİ, Somali’de hastane, yüksekokul, konut, cami ve pazar yeri için çalışma başlattı!

Son Güncelleme: 23 Şubat 2012 - 9:46 0 Yorum Yazar:

  • Anasayfa
  • TOKİ, Somali’de hastane, yüksekokul, konut, cami ve pazar yeri için çalışma başlattı! TOKİ, Somali’de hastane, yüksekokul, konut, cami ve pazar yeri için çalışma başlattı!
0 Paylaşımlar

TOKİ, Somali’de 200 yataklı bir hastane ve 40 derslikli bir hemşire meslek yüksekokulu ile birlikte yol, konut, cami ve pazar yeri gibi temel tesislerin yapımı konusunda çalışmaları başlattı

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü (KDK), Türkiye’den Somali’ye 640 milyon liralık nakdi ve ayni yardım gönderildiğini bildirdi. KDK, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da katılımıyla yarın Londra’da düzenlenecek Uluslararası Somali Konferansı öncesinde, Türkiye’nin Somali’ye yaptığı tüm yardımları derleyen bir bilgi notu hazırladı. Bilgi notunda, Türkiye’nin bugüne kadar Somali’ye yönelik yaptığı maddi yardımların yanı sıra uluslararası arenadaki girişim ve çabaları da yer alıyor.
Bilgi notuna göre, geçen yıl son 60 yılın en büyük kuraklık ve açlığını yaşayan Somali’de 29 binden fazla çocuk açlık yüzünden yaşamını yitirdi. Türkiye’den Somali’ye 640 Milyon TL’lik nakdi ve ayni yardım gönderildi. Somali’de mevcut durum Türkiye’nin de başını çektiği uluslararası yardım kampanyaları sonucu iyileşme eğiliminde. Birleşmiş Milletler’in son raporuna göre Somali’nin dış yardım ihtiyacı sürse de açlık riski büyük oranda ortadan kalkmış durumda.
Türkiye’nin, özellikle son 2 yılda Somali’deki açlığa karşı önemli bir uluslararası refleks gösterdiği vurgulanan bilgi notunda, İstanbul’un, 2010’un Mayıs ayında, uluslararası toplumu Somali’deki yoksulluk ve kuraklığa karşı harekete geçirmek adına önemli bir girişim olan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un da katılımıyla gerçekleştirilen Somali Konferansı’na ev sahipliği yaptığı hatırlatıldı.
Türkiye’nin çağrısıyla 17 Ağustos 2011’de acil olarak toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Somali’ye ulaştırılmak üzere 350 milyon dolarlık bir fon oluşturduğu anımsatılan bilgi notunda şunlar kaydedildi:
“İstanbul’da yapılan bu toplantıdan 2 gün sonra, Başbakan Erdoğan, Somali’nin başkenti Mogadişu’ya büyük çaplı bir ziyaret gerçekleştirerek, Türkiye’de toplanan yardımların bir kısmını bölgeye ulaştırdı.  Son 20 yılda Somali’yi Afrika dışından ziyaret eden ilk yabancı devlet lideri olan Erdoğan, ülkede büyük ilgi gördü. Ziyaretin ardından Somali’de doğan yüzlerce bebekten erkeklere Erdoğan, kızlara ise İstanbul ismi verildi. Bu ziyaret sonrası Türkiye’nin Somali’deki yardım faaliyetleri de önemli bir ivme kazandı. Kamu kuruluşlarının yanı sıra STK ve medya gruplarının da yürüttüğü yardım kampanyaları sonucu Somali’ye ulaştırılmak üzere toplam 550 milyon TL nakdi yardım toplandı.”
90 milyon TL’lik ayni yardım
Bunun yanı sıra Başbakanlık AFAD koordinatörlüğünde 14 uçak ve 8 gemi vasıtasıyla yaklaşık 90 milyon TL değerinde ayni yardım Somali’ye ulaştırıldığı belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
“Toplanan yardımların dağıtımı ve genel koordinasyonu da Somali’de bulunan Türk Kızılayı ve TİKA tarafından sağlandı. Bu kapsamda Türk Kızılayı tarafından başkent Mogadişu’ya 15 bin metrekare büyüklüğünde bir depolama merkezi kuruldu. Acil olarak yardıma muhtaç insanların tespiti ve bu yardımların etkin ve sağlıklı dağıtımı için saha faaliyetleri yürütüldü. Ayrıca Türk Kızılayı tarafından ülkenin Cezire bölgesinde 2 bin ailelik bir çadırkent kuruldu ve aileler çadırlara yerleştirildi. Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla TOKİ, Somali’de 200 yataklı bir hastane ve 40 derslikli bir hemşire meslek yüksekokulu ile birlikte yol, konut, cami ve pazar yeri gibi temel tesislerin yapımı konusunda çalışmaları başlattı.
TİKA ise başkent Mogadişu’daki çevre düzenlemesi faaliyetlerinin yanı sıra Mogadişu Havaalanı’nın teknik altyapısını iyileştirme projesini yürüttü. Sağlık durumu acil bakım gerektiren 57 hasta, yanındaki 46 refakatçiyle Somali’den Türkiye’ye getirildi ve tedavilerine burada devam edildi.”
Örnek bir kamu diplomasisi faaliyeti
KDK’nın hazırladığı bilgi notunda, 400’den fazla Somalili öğrencinin öğrenimlerini sürdürmek üzere Türkiye’ye kabul edildiği hatırlatılırken, bunun yanı sıra geçen yılın Kasım ayı itibariyle Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçiliğinin faaliyete geçtiği ve büyükelçi olarak, Yeryüzü Doktorları-Doctors Worldwide isimli uluslararası insani yardım kuruluşunun eski genel direktörü Dr. Cemalettin
 Kani Torun’un atandığı ifade edildi.
Türkiye’nin sahadaki yardım faaliyetlerinin yanında uluslararası kamuoyu nezdinde yürüttüğü girişimlerin de küresel ölçekte yankı bulduğuna dikkat çekilen bilgi notunda, 23 Eylül 2011 tarihinde Başbakan Erdoğan’ın, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na hitaben yaptığı konuşmasının önemli bir bölümünü Somali’ye ayırdığı kaydedilerek, Somali’ye yönelik Türkiye’nin etkin tutumunun ülkenin son yıllarda yürüttüğü kamu diplomasisi faaliyetlerine örnek teşkil ettiği vurgulandı.
AA

---------------------------------------------------------------------------------

TOKİ, Somali’de hastane, yüksekokul, konut, cami ve pazar yeri için çalışma başlattı! TOKİ, Somali’de hastane, yüksekokul, konut, cami ve pazar yeri için çalışma başlattı! ile Benzer Yazılar:

23 Şubat 2012 Saat : 9:46

TOKİ, Somali’de hastane, yüksekokul, konut, cami ve pazar yeri için çalışma başlattı! TOKİ, Somali’de hastane, yüksekokul, konut, cami ve pazar yeri için çalışma başlattı! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–