TOKİ sakinlerinin yönetim isyanı!

Kategori: - - 18:42

Toki Mağdurları

Toplu Konut İdaresi TOKİ Beyazşehir ’de hayata geçirilen proje ile ev sahibi olan site sakinleri binaların yönetimini Boğaziçi A.Ş. üstlendiği için hizmet alamadıklarını belirterek bu duruma isyan ettiler. Bina sakinleri yönetimi kendi aralarından seçmek istiyor.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, mağdur olduklarını iddia eden TOKİ sakinleri ile birliğin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.
Mağduriyet bir an önce giderilmeli
TOKİ’de yaşayanların bütün masrafları kendilerinin verdiği halde bina yönetimini İstanbul Boğaziçi A.Ş.’nin yaptığını dile getiren Genel Başkanı Mahmut Şahin; “Tüketiciler Birliği’nin şubesinin olduğu bir çok yerde TOKİ’de oturanların bu şikayetleri var. Herkes, ‘yönetim düzgün yapılamıyor. Mağdur oluyoruz’ diye dert yanıyor. Garip olan bir şey daha var. Bazı siteler biraz uğraşıyorlar Boğaziçi A.Ş.’nin genel merkeziyle… Daha sonra yönetimi alabiliyorlar. Bir yandan sözleşmede ‘Hayır buranın yönetimini hak sahipleri tapuyu alana kadar ben yapacağım’ diyor. Ama diğer tarafta yönetimi verdiği de oluyor. Bu çelişkili durum hakikaten insanları yoruyor. İsteyenler kendi sitelerinin yönetimini kendileri belirleyebilmeli. Çünkü orada onlar oturuyor. Bütün sıkıntılardan onlar etkileniyor. Ama kararı İstanbul Boğaziçi A.Ş. veriyor. TOKİ’nin kesinlikle bu mağduriyete bir son vermesi gerekiyor.” diye konuştu.

“Aidat ödüyoruz ama hizmet alamıyoruz”
TOKİ sakinlerinden Şaban Dönmez de aidat ödedikleri halde hizmet alamadıklarını iddia ederek; şunları söyledi:
“Bizler 2008 yılında 17 Blok, 476 daireden oluşan sitede oturuyoruz. Teslim edilirken gereken her türlü yazışmaları yaptılar. Tek taraflı hazırlanan bir sözleme var. Bizim en çok tuhafımıza giden şey şu. TOKİ şu anda Kayseri’de 10 tane etap yapıyor. En azı 150-200 daire. En azından 3-4 bin konut yapıyorlar. Fakat burada her hangi bir ne büroları nede merkezleri var. TOKİ yönetimiyle 2010 yılında epeyce mücadele ettik. Şöyle ki ferdi yapılmasına rağmen gaz tesisatı çektirdiğimiz halde, kömür kullanılacak diye ruhsat vermedi. Kayserigaz ile 2 yıl uğraştık. Evlerimize sadece şofben ve ocak kullanmak için gaz verildi. Buna ek olarak diğer binalara belge verdiler.

Çifte standart var yani. Bizi en çok mağdur eden konulardan bahsedecek olursak; Aidat ödüyoruz. Ödemeyenlere ise aylık yüzde 5 ceza veriliyor. Teslim edilirken de aidat dışında 120 TL para alınmıştı. Bu paralar görevli dairelerinin elektrik, su gibi ihtiyaçlarına verilecekti. Ama her hangi bir gelişme olmadı. Bu paraların nerede olduğu meçhul. 26 TL ile başlayan aidatımız 55 TL’ye ulaştı. Çalışan kişi 1 başkan, 1 teknisyen, 4 tane de görevli. Bu kadar kişi ile 17 blok nasıl hizmet alacak. Bunu bir türlü anlatamadık. Bizler dairemizi alırken fatura kesildi. 2011 yılında 4. Hukuk Mahkemesi’ne dava açtık. Fakat mahkeme heyeti ‘Sizler kat malikleri değilsiniz. Siz orada kiracı konumundasınız. Ne zaman tapuyu alırsanız o zaman kat maliki olursunuz.’ dedi. Onun için Yargıtay yolu açık olmak üzere davamız 1 yıl sonra reddedildi. Bununla ilgili başka yerlere gittik. Bugünki Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki bize; ‘Ben de sizler gibiyim. Kendime TOKİ’den bir muhatap bulamıyorum’ dedi. Ama başka sitelerde yönetim değişti. O yüzden biz genel olarak verdiğimiz 55 TL’lik aidat hizmetimizi alamıyoruz. Binalar çok bakımsız. Giriş kapıları bozulmuş durumda. Çatılar akıyor gelen giden yok.” TOKİ Beyazşehir

“Çatıyı tamir ederken düştüm”
Site sakinlerinden Hamza Mengüç ise yağmur yağdığında son kattaki evlerin çoğunun su altında kaldığını belirterek; “Binalarımızın çatısı akıyor. Komşuların yağmur yağınca evi su doluyor. Bina sakinleri her yağmur yağdığında çatılara çıkıyor. Bir keresinde yardım edeyim diye çıktım ama düştüm. Halen ağrısını çekiyorum.” diye konuştu. TOKİ Beyazşehir

“Engelli rampası istiyorum”
İncesu TOKİ sakinlerinden Fuat Depmeoğlu’da binaların girişinde engelli rampası olmadığını iddia ederek, “Görme engelliyim. Hiçbir yerde engelli rampası yok. Birkaç yerde var. O da kullanılamıyor. Ortopedik bir engelli tekerlekli sandalye ile gelse yüksek olduğu için çıkamıyor. Çıksa da asansör bozuk. İster istemez kişi hastasını kucağına alıp öyle çıkaracak. Sıkıntı çok. Doğru düzgün kaldırım yok.“ diye serzenişte bulundu.
kayserigundem.com

Etiketler:, , , , ,

Bir yanıt yazın