TOKİ kentsel dönüşüme Rize’den başlıyor

Kategori: - - 09:50

rize sel felaketi

Deprem ve sel gibi afetlerde can ve mal kaybına neden olan kaçak yapılaşmaya karşı kapsamlı şekilde uygulamaya konulacak kentsel dönüşüm, Rize’den başlıyor.

Deprem ve sel gibi afetlerde can ve mal kaybına neden olan kaçak yapılaşmaya karşı kapsamlı şekilde uygulamaya konulacak kentsel dönüşüm, Rize’den başlıyor. Şehrin her yıl sel altında kalmasına yol açan çarpık yapılaşmayı ortadan kaldıracak protokol, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile Rize Belediye Başkanlığı arasında imzalandı. Rize merkezinde ilk etapta 9 hektarlık alanda kentsel dönüşüm ve gelişim projesi uygulanacak.

Rize, 24 Eylül’de metrekareye düşen 226 kilogram yağmurla, son 72 en büyük yağışını aldı. Derelerin taşması sonucu oluşan sel nedeniyle bir kişi hayatını kaybederken, 3 mesken yıkıldı, 54’ü kullanılamaz hale geldi, 60’ı da hasar gördü. Binaların bodrum katlarını su basması sonucu bin 494 esnaf mağdur oldu.

PROTOKOL İMZALANDI

Rize’nin, kaçak ve çarpık yapılaşma nedeniyle neredeyse her yıl sel felaketiyle karşı karşıya kalması üzerine Rize Belediye Başkanlığı, TOKİ ile işbirliğine gitti. Kaçak ve çarpık yapılaşmaya karşı Rize’de “Hamam Deresi ve Hayrat Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” uygulamaya konuldu. Projenin ön protokolü, Rize Belediye Başkanlığı ile TOKİ arasında imzalandı.

Hamam Deresi Kentsel Dönüşüm Projesi, Hamam Deresi Mahallesi’ndeki 7.7 haktarlık alanı kapsayacak. Proje ile bölgedeki fonksiyonunu yitirmiş, köhnemiş çarpık yapılaşmalar tasfiye edilecek. Kentsel dönüşüm ve gelişim alanında çağdaş standartlarda kentsel bir alan oluşturulacak. Hayrat Mahalleleri Ketsel Dönüşüm ve Dönüşüm Projesi ise Hayrat Mahallesi’ndeki 1.3 hektarlık alanda uygulanacak.

Protokol kapsamında Rize Belediye Başkanlığı, hak sahiplerine ait arsa, bina ve eklentilerinin ölçümleri, değer tespitlerini yapacak. Hak sahiplerine ketsel dönüşüm alanında ya da toplu konut alanlarında çağdaş konutlar sağlanacak.

Cihan

Etiketler:,

Bir yanıt yazın