TOKİ ‘kentsel dönüşüm’ ile yeraltı şehrini ortaya çıkardı

Kategori: - - 11:21

Nevşehir'de yeraltı şehri

TOKİ, Nevşehir’de kentsel dönüşüm çalışması yaparken yeraltı şehri buldu. TOKİ BaşkanıTuran “Yapıları yıkınca altından yeraltı şehri çıktı. 7 kilometrelik tünel yollarından bahsediliyor. Şimdi bu şehrin turizme kazandırılması çalışması yapıyoruz” dedi.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı kentsel dönüşüm çalışması yaparken, arkeolojik bulgulara rastladı. Nevşehir’de 90 milyon liralık harcama gerçekleştirilen alanda bin 500 daire yıkılırken, çalışmalarda büyük bir yeraltı şehri ortaya çıktı.
kayasehiristanbul.net
Daha önce bilinmeyen bu yeraltı şehrinin hem Nevşehir’e hem de Türkiye turizmine büyük katkı sağlaması bekleniyor. TOKİ konuyla ilgili olarak Nevşehir Belediyesi ile de görüşme yürütüyor. 7 kilometrelik tünel yolunun bulunduğu yeraltı şehri üçüncü derece arkeolojik sit alanı olarak ilan edildi. İnşaat çalışmalarının durduğunu açıklayan TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, daha önce planlanan konut projesinin şehir dışına çıkarılacağını açıkladı.

Projenin yeri değişecek

600 bin metrekarelik bir alanda dönüşüm yapıldığını belirten TOKİ Başkanı Turan “Biz bu alanlara inşaat yapacakken yeraltı şehri bulunca Nevşehir’e nasıl değer katar onun çalışmasını yapmaya başladık. Projeyi şehir dışına taşıyacağız. Sayıştay’a da takılacağını düşünmüyoruz. Bu harcadığımız 90 milyonu da zarar olarak görmüyoruz” dedi. Dönüşüm alanında yaşayanların başka yerlere taşındığını aktaran Başkan Turan “Yeniden dönüştüreceğiz. Ama yapıları yıkınca altından yeraltı şehri çıktı. Bilinen bir yeraltı şehri değil. 7 kilometrelik tünel yollarından bahsediliyor. Şimdi biz bu alanlara inşaatlar yapacakken bu yeraltı çıkınca bu Nevşehir’e nasıl değer katar onun çalışmasını yapıyoruz” diye konuştu.

Ürgüp’e memur konutu

Nevşehir’deki kentsel dönüşüm çalışmalarının yanı sıra TOKİ Ürgüp’te de sosyal konut inşa ediyor. Ürgüp’te yeni bir proje yaptıklarını belirten Turan “960 tane tamamı taş kaplamadan oluşan bir proje. Tamamen yöresel mimari ile yapıldı. Orada ağırlıklı olarak memurlar oturacak. Sosyal konutları şubat, mart ayı gibi teslim etmeyi planlıyoruz” dedi.

Etiketler:, , , , ,

Bir yanıt yazın