TOKi karalandı ortada delil yok

Kategori: - - 10:24

17 Aralık sabahı başlatılan, 89 kişinin gözaltına alındığı “toplum mühendisliği” yada “kirli operasyon” olarak adlandırılan soruşturmanın delillere dayanmadığı öğrenildi.

Soruşturmanın Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ayağında gözaltına alınan ve operasyonel medya tarafından günlerce karalanan aralarında Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar’ın bulunduğu 22 sanık hakkında hiçbir delil olmadığı ortaya çıktı. İstanbul 25. Sulh Ceza Mahkemesi hakimi, sanıklar hakkında tutuklamayı gerektirecek şekilde delil bulunmadığına karar verdi ve şüpheliler serbest kaldı. Şüphelilerin avukatı Müşir Deliduman, TOKİ ile ilgili soruşturmanın hiçbir delile dayanmadığını, TOKİ’nin hizmetlerinin sekteye uğratılmak istendiğini söyledi.

DHA VE RADİKAL SERVİS EDİYOR

17 Aralık operasyonundaki tahrif edilmiş evraklar, görüntü ve fotoğraflar; Doğan Haber Ajansı (DHA) ve Radikal Gazetesi tarafından servis ediliyor, şüpheliler Samanyolu Televizyonu, Zaman Gazetesi, Bugün Televizyonu, Bugün Gazetesi ve Taraf Gazetesi tarafından “suçlu” gibi gösteriliyor.

Cumhuriyet Savcısı; soruşturmanın TOKİ ayağında gözaltına alınan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, Yavuz Çelik, Sadık Soylu, Mehmet Ali Kahraman, Mehmet Erdal, İsmail Çakal, İsmail Kibici, Hüseyin Avni Sihapi, Fuat Kuşçu, Ekrem Eray Arda, Aliseydi Karaoğlu, Ali Karaaslan, Ahmet Emil ve Abdullah Uçar’ın da bulunduğu 22 sanık hakkında kuvvetli suç şüphesi bulunduğu ve şüphelilerin delilleri karartacağı gerekçesiyle tutuklanmasını talep etti.

SORGU HAKİMİ: DELİL YOK

İstanbul 25. Sulh Ceza Mahkemesi hakimi, savcının tutuklama talebini reddetti ve 14 şüphelinin tutuklanmasına gerektirecek delil bulunmadığına hükmetti. Sorgu hakimi, şüpheliler hakkında isnat edilen suç vasfına, delil durumuna kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların tutuklamayı gerektirecek şekilde bulunmadığını hükmetti. Mahkeme kararında; “Şüphelilerin, bu aşamada delilleri yok etme, karartma ve gizleme ihtimali görülmediği, sabit ikametgah sahibi olmaları kaçma şüphelerini uyandıran somut olguların bulunmaması, keza ileride suç vasfının değişme ihtimalin bulunması nedeniyle ileride mağduriyetlerine sebep olmaması bakımından tutuklama talebinin reddini karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

YENİ AKİT

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın