TOKİ Emeklilere 250 TL Taksitle Ev Fırsatı

Kategori: - - 14:43

toki emekli

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından, eşi, kendisi ve çocukları da dahil olmak kaydıyla hiç konut sahibi olamayan emeklilere yönelik konutlar inşa edilmeye devam ediliyor. Her gün güncellenen ilanlar doğrultusunda 250 ila 300 TL’den başlayan taksitler ile ülkenin birçok yerinde konut satışları sürüyor.

Yüzde 10’luk bir peşinat ve 240 aya varan vade ile alınabilecek olan konutlar adına emekli maaşı dahil olmak kaydıyla hane gelirinin 3 bin 200 TL seviyesini aşmaması şartı bulunurken, söz konusu gelir şartının İstanbul’da 3 bin 700 TL olduğu belirtiliyor.

Çok sayıda ilde satış ilanları yayımlayan TOKİ’nin konutları, lokasyonları doğrultusunda 60 ila 70 bin TL seviyelerine kadar düşerken, özellikle kirada oturan veya çocuklarının yanında ikamet eden emeklileri yakından ilgilendiren bu konutların 1+1, 2+1, 3+1 olarak satışa çıkarıldığı biliniyor.

Daire Alma Şartları Nelerdir?
Bahsi geçen konutlardan birine sahip olmak isteyen vatandaşların mart ayı içerisinde Halkbank, Ziraat Bankası veya TOKİ şubelerine başvuru yapması gerektiği ifade edilirken, alınan bilgiler doğrultusunda TOKİ’nin konutlarına başvuruda bulunmak adına öncelikli olarak emeklilerin kendilerinin, eşlerinin ya da velayeti altında bulunan çocukların üzerine kayıtlı bulunan bir evin olup olmadığına bakılıyor. Ayrıca konut alınacak olan il ya da ilçede en az 1 senelik ikamet şartıda gözetiliyor.

Başvuru Yapacak Olanlar Dikkat
Başvurular evin bulunduğu konumdaki ilgili bankalara yapılacak.
Başvuru gerçekleştirilirken Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalanacak.
Sözleşmeye imza atılırken alınacak olan konutun bedelinin en az yüzde 10’u kadar peşinat ödenecek.
Evi alacak olanların 14 gün içerisinde herhangi bir ceza ödemeden cayma hakkı bulunuyor.
Borç bakiyesi ve aylık ödenen taksit tutarları her senenin ocak ile Temmuz ayları içerisinde senede iki defa memur maaşları doğrultusunda zamlanacak.

Etiketler:,

Bir yanıt yazın