TOKİ, 7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari Proje Yarışması sonuçları

Kategori: - - 13:26

emlak konut toki 7 iklim 7 bölge proje yarışması

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve Emlak Konut GYO tarafından düzenlenen “7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe Ulusal Mimari Proje Yarışması”nın sonuçları belirlendi. Kazanan eserler hayata geçiriliyor.

Mimari mirasımızı yeniden canlandırmak ve günümüz teknolojisini gelenekten ilham alarak geleceğe taşımak amacıyla düzenlenen Ulusal Mimari Proje Yarışması’nın ödül töreni 11 Kasım 2014 Salı günü yeni hizmete giren TOKİ İstanbul Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi.

Ödül törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş, TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ve Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum’un yanı sıra jüri üyeleri, ödül sahibi öğrenci ve mimarlar katıldı.

“7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe Ulusal Mimari Proje Yarışması” , mimarlara ve mimarlık 4. sınıf öğrencilerine açık olarak düzenlendi. Serbest, ulusal ve tek kademeli olarak gerçekleştirilen yarışmada başvuruların jüri tarafından değerlendirilmesi ile birlikte sonuçlar belirlendi.istanbultokikonutlari.com

Kentleri Algılamak İçin Geçmişin Belleğini Dikkate Alan Projeler

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum uzun yılların deneyimleriyle meydana gelen geleneksel mimarinin, çevreye zarar vermeden konfor koşullarını sağladığını belirterek, “Gelişmekte olan Türkiye’de hızlı nüfus artışı ve köyden kente göçlerin sonucunda yoğun konut talepleri hızla artmıştır. Bu yarışmalar geleceğin şehir vizyonunu şekillendirmekte önemlidir. Ulusal Mimari Proje yarışmamız vesilesiyle bu değerlerimizi hatırlamak ve korumak amacıyla projeler geliştiren öğrenci ve mimarlarımızı kutluyorum. Türkiye’mize kazandıracakları projeleri bir an önce hayata geçirmeye çalışacağız.” diye konuştu.

Kazananlara Para Ödülü

Ulusal Mimari Proje Yarışmasını kazanan mimarlardan 1. olanlara 150 bin TL, 2. olanlara 100 bin TL, 3. Olanlara 50 bin TL para ödülü verildi. Yarışmada mansiyon ödülüne hak kazananlar ise 25 bin liranın sahibi oldu.

Katılan öğrenciler arasında ödül alan projenin sahibine 30 bin TL ödül verildi. Bu kategoride mansiyon ödülüne hak kazanan üç öğrenci ise 15 bin liranın sahibi oldu.istanbultokikonutlari.com

Kazanan Eser Hayata Geçiriliyor

Ulusal Mimari Proje Yarışması kapsamında mimarlar, 24 bin 272 metrekare alan için emsali 0.6-1.35 arasında olmak kaydıyla konut projesi, 5 bin 420 metrekare alan için emsali maksimum 1 olmak kaydıyla 100 kişi kapasiteli kreş ve 22 bin 515 metrekare alan için emsali maksimum 1 olmak üzere 24’er derslikli ilköğretim okulu planladı.

Her bölgenin kendi yerel özellikleri ve iklimine göre 7 farklı bölgenin tasarımlarını içeren yarışmada; para ödülünün yanı sıra kazanan eserler kendi bölgelerinde hayata geçirilebilecek.

Yarışmacılar Kendi Bölgesi İçin Proje Geliştirdi

Türkiye’nin 7 bölgesi için ayrı ayrı değerlendirilerek ödüllendirilenler, yarışma şartnamesine göre, Marmara bölgesi dışındaki diğer bölgeler yarışma alanı olarak belirlenen alanı kendi bölgelerinde var olan bir alan gibi değerlendirdi ve o bölge için proje geliştirdi. Her bölgenin dereceye giren projeleri kendi bölge yarışmacıları arasından seçildi.kayasehiristanbul.net

Seçkin Jüri Üyeleri

Projeler seçkin bir jüri ekibi tarafından değerlendirildi. Yarışmanın asli jüri üyeleri, Prof. Dr. Sinan Mert Şener (İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı), Dr Halil Onur (İstanbul SİT Alanları Alan Yönetimi Başkanı-Mimar), Fatma Varank (TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdür Yardımcısı –Mimar), Mustafa Levent Sungur (TOKİ Toplu Konut Projeleri ve Araştırma Dairesi Başkanı – İnşaat Müh), Hicran Çakmak (Emlak Konut GYO Etüt Proje Müdürü- Mimar) , Y. Mimar Bünyamin Derman (DB Mimarlık) ve Y. Mimar Ali Reyhan Esen (Reyhan Mimarlık) idi.

Ödül Kazananlar Listesi:

1-Mimarlar

Ege Bölgesi-Ekip Başlarıkayasehiristanbul.net

1.lik ödülü: Cihan Sevindik-Mimar

2.lik ödülü: Orhan Ersan-Y.Mimar

3.lük ödülü: Ata Kurt-Mimar

1. Mansiyon: Nevzat Kasal-Mimar

2. Mansiyon: Yavuz Selim Sepin-Y.Mimar

3. Mansiyon: Süleyman Akkaş-Mimar

Akdeniz Bölgesi-Ekip Başları

1.lik ödülü: Fatma Tuğba Okçuoğlu-Mimar

2.lik ödülü: Rıdvan Fil-Mimar

3.lük ödülü: İrem Çiçek-Mimar

1.Mansiyon: Ozan Özdilek-Mimar

2.Mansiyon: İlker İğdeli-Y.Mimar

İç Anadolu Bölgesi-Ekip Başları

1.lik ödülü: Zeynep Canan Aksu-Y.Mimar

2.lik ödülü: Özlem Eren-Mimar

3.lük ödülü: Korkut Yıldırım-Mimar

Güneydoğu Anadolu Bölgesi-Ekip Başları

1.lik ödülü: Ahmet Yılmaz-Mimar

Not: Marmara, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde ödül ve mansiyona değer proje bulunamadı.

2-Öğrenciler

Ödül: Ekip başı, Ahmet Uğurtan Ünal (Öğrenci) Mimar

Mansiyon: Ekip, Melih Akça, Ezgi Atçakan, Jülide Arzu Uluçay (Öğrenci) Mimar

Mansiyon: Ekip başı, Okan Turan (Öğrenci) Mimar

Mansiyon: Ekip, Mesut Altun, Gökhan Değirmenci, Yakup Ekin, Miromid Kabiri (Öğrenci) Mimar

Etiketler:, , , ,

Bir yanıt yazın