TOKİ 6 bin 893 konutu kurasız satışa çıkardı

Kategori: - - 19:05

TOKİ, 38 ilde 6 bin 893 konutu açık satışa sundu. Evler, 55 bin liradan başlayan fiyatlar ve aylık 185 liradan başlayan taksitlerle sahiplerini bekliyor.

Son 3,5 yıldır inşa edilen konutların yüzde 95’inin, 2017 yılında  yapılanların ise yüzde 98’inin alt ve orta gelir grubuna yönelik sosyal  konutlardan oluştuğunu aktaran Turan, şu anda Türkiye’nin 38 ilinde 6 bin 893  konutu açık satış yöntemi ile satışa sunduklarını,  projelere göre farklılık  gösteren konutların fiyatlarının 55 bin liradan, taksitlerin ise aylık 185  liradan başladığını söyledi. Konutların ön şartsız, kurasız ve başvuru önceliğine göre satılacağını  bildiren Turan, vatandaşların ilgili bankalara müracaat ederek konut sahibi  olabileceklerini anlattı.

Turan, Türkiye’nin dört bir yanında dar ve orta gelir grubundaki  vatandaşlara yönelik sosyal konut ve yaşam alanları inşa ettiklerini aktararak,  şöyle konuştu:

“İnsanımızın en temel gereksinimi olan barınma ihtiyacını karşılamak  amacıyla ülkemizin dört bir yanında yeni yerleşim alanları kuruyor ve onlarca  konut projesini hayata geçiriyoruz. Üretim felsefemizin temelini dar ve orta  gelirli vatandaşlarımıza dönük sosyal konut projelerimiz oluşturuyor. Piyasa  koşullarında ev sahibi olması güç olan dar ve orta gelirli vatandaşlarımız için  yıllardır ‘dost eli’ yaklaşımıyla hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Amacımız hiç konut  sahibi olmamış vatandaşlarımızı konut sahibi yapmaktır. Piyasa koşullarında ev  sahibi olması mümkün olmayan alt gelir grubundaki vatandaşlarımızın sevincine,  izlediğimiz, fotoğraflarını gördüğümüz kura çekimlerinde şahitlik ediyoruz.  Milletimizin sevinç gözyaşları, o mutluluk, bizim için en büyük motivasyon  kaynağı oluyor. Milletimizin sevincinden güç alıyoruz. Bu motivasyonumuz ile  çalışmalarımıza 2018 yılında da hız kesmeden devam ediyoruz. Şu anda 38 ilde yer  alan 6 bin 893 konutumuz kira öder gibi taksitle açık satışta.”

HİÇ KONUT SAHİBİ OLMAMA ŞARTI VAR

TOKİ’ye başvuru yapacak vatandaşlarının hiç konut sahibi olmaması  gerektiğini hatırlatan Turan, “Bizim en önemli şartımız vatandaşlarımızın daha  önce hiç konut sahibi olmamasıdır. Ayrıca daha önce TOKİ‘den konut satın almamış  veya konut kredisi kullanmamış olması ve 18 yaşını doldurmuş olması koşulları  gerekiyor.  Konutlarımızın satışları netliklerine ve bulunduğu illere göre yüzde  10, yüzde 20 ve yüzde 25 peşinat bedeli ile 120 ve 240 ay vade seçenekleri ile  gerçekleştirilecektir.” bilgisini verdi.

Konut satış fiyatlarının, taksitlerin ve başvuru şartlarının TOKİ’nin  web sayfasında yer aldığını aktaran Turan, başvuru şartlarının satışa sunulan  projelere göre değişiklik gösterebildiğini de vurguladı.

TOKİ 822 BİN RAKAMINA ULAŞTI

Turan, TOKİ’nin 1984 yılında kuruluşundan 2002 yılına kadar 43 bin  konut üretebildiğini söyleyerek, “Son 14 yılda 822 bin konut üreten bir kurum  haline geldik. 2016 yılında 65 bin konut ürettik, 2017 yılını ise 60 bin konutla  kapattık. 2018 yılında da konut üretimlerimize hızla devam ediyoruz.” dedi.

Bu yıl için yaklaşık 65-70 bin konut rakamını hedeflediklerini  bildiren Turan, “2023 yılı hedefimiz 1 milyon 200 bin konuta erişmek. İdarenin 1  milyon konut hedefi vardı, 2015’te bunu revize ettik, 1 milyon 200 bin konuta  çıkardık. Şimdi geldiğimiz noktada 820 bin konut rakamına ulaştık, yani önümüzde  6-7 yıl içerisinde inşallah hedeflediğimiz rakamı aşmış olacağız.” açıklamasında  bulundu.

ÖNCELİK YATAY VE YÖRESEL MİMARİDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla TOKİ’nin konut  inşasında yatay ve yöresel mimariye yöneldiğine işaret eden Turan, “Yaklaşık  3-3,5 yıldır İdare tarafından yapılan konutların yüzde 84’ünü 6 kat ve aşağısı  binalar oluşturuyor. Bütün kasaba ve şehirlerde en yüksek bina TOKİ binası  olmayacak dedik ve bu prensiple yola devam ediyoruz.” diye konuştu.

Turan, TOKİ’nin, Türkiye’de konusunda en uzman kuruluş olduğunu  vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Kalitesiyle tartışılan değil, kalitesiyle örnek, referans olacak bir  kuruluştur ve bütün paydaşlarımız da bu konuda çok ciddi çaba gösteriyor. ‘İçinde  oturmayacağımız evi teslim almıyoruz’ sloganıyla hareket ediyoruz. Bütün  paydaşlarımızla birlikte her yıl bir önceki yıla göre daha kaliteli yapılar inşa  ediyoruz. Bizden daha önceki arkadaşlarımız daha kötü yapılar inşa etti demek  istemiyoruz. Umudumuz şu, inşallah bizden sonra gelen arkadaşlarımız da daha iyi  işler yapacak.”

Turan, “mahalle kültürünü” önemsediklerini dile getirerek, farklı  ekonomik katmandaki insanları bir arada yaşatan mahalle kültürüne çok önem  verdiklerini, bu doğrultuda Manisa, Muğla, Gaziantep ve İstanbul’da projeler  yaptıklarını ve yapmaya devam ettiklerini sözlerine ekledi.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın