Toki 4 ilde 484 TL’den başlayan taksitler ile ev satacak

Kategori: - - 14:40

Toki İstanbul Konutları

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 2021 yılında da birçok konut projesini satışa çıkaracak. Karabük, Zonguldak, Rize ve Niğde’nindi içerisinde bulunduğu konutların satışı 484 TL’den başlayan taksitlerle konut satacak.

Karabük Projesi Hakkında Bunlardan biri Karabük Merkez’de yer alan 1144 adetten meydana gelen proje. Karabük projesi kapsamında stoklarda yer alan 249 konut satışa çıkacak. Projede toplam 137 adet 2+1 konut yer alırken 112 adet 3+1 konut seçeneği bulunuyor. Satışlar 11 Ocak ile 22 Ocak 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Kuralı satış yöntemi uygulanacak projede konutların fiyatları 151 bin 479 TL’den başlıyor. En düşük peşinat bedeli 18 bin 177 TL’yken taksitler 740 TL’den başlangıç gösteriyor.

Gebze Emlak KonutlarıNiğde Projesi Hakkında Niğde Altunhisar 5.Etap Belediye projesi kapsamında toplam 32 konut satışa sunulacak. 118 adet konuttan meydana gelen projede 2+1 ve 3+1 daire seçenekleri bulunuyor. Projede satış başvuruları 4 Ocak’ta başlayacak ve 8 Ocak tarihine kadar devam edecek. Projedeki konutların fiyatları 116 bin 736 TL’den, peşinatları 14 bin TL’den ve taksitler ise 570 TL’den başlıyor.

Rize Projesi Hakkında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Rize, Güneysu’daki kentsel dönüşüm projesinin 1. etabı kapsamında 93 konut, 20 dükkandan 20 adedi satışa çıkacak. Kuralı satışların yapılacağı projede konutların tamamı 2+1’lerden meydana geliyor. Başvurular 11 Ocak’la 15 Ocak arasında gerçekleştirilecek. Konut fiyatları 307 bin 801 TL’den, Peşinatları 30 bin 780 TL’den, Taksitleri ise bin 923 TL’den başlıyor.

Zonguldak Projesi Hakkında TOKİ tarafından Zonguldak Merkez Üzülmez Ttk Lojmanları 1.Etap kapsamında 766 konuttan 119’u satışa çıkarılacak. Ön şartsız, kurasız başvuru önceliğine göre konut alma ve seçme olanağı ile satışların yapılacağı projede 1+1 ve 2+1 konutlar bulunuyor. Satışlar için başvurular 6 Ocak ve 30 Haziran arasında kabul edilecek. 141 bin 748 TL’den başlayan fiyatlarla konut satışlarının yapılacağı projede peşinatlar 14 bin 174 TL’den ve taksitler ise 484 TL’den başlıyor. TOKİ yıl içinde ihalelerle kararlaştırılan projelerden ve stoklardan da konut satışı yapabiliyor.

TOKİ ALT GELİR GRUBU DAR GELİRLİ AİLELER İÇİN SATILAN UCUZ KONUT PROJELERİ İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Türkiye vatandaşı olmak, Başvuru yapılacak olan konut projesinin yer aldığı il ve ilçe sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet etmek ve bu il nüfusuna kayıtlı olmak, Daha önce TOKİ’den konut almamak ya da TOKİ kredisi kullanmamış olmak, Konut başvurusu yapacak olan kişinin kendisine, eşine ya da bakmakla yükümlü olduğu velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir taşınmaz kaydı bulunmaması, Başvuruda bulunacak olan kişinin en az 25 yaşında olması, Aylık toplam hane halkı geliri sınırının 2 bin 600 lirayı aşmaması (yani aynı ev içerisinde yaşayan kişilerin toplam gelirlerinin en fazla 2 bin 600 lira olması, İstanbul için bu sınır 3 bin 100 lira olarak uygulanmaktadır).

TOKİ’DEN NASIL EV SAHİBİ OLUNUR, BAŞVURU NASIL YAPILIR?

TOKİ’den ev sahibi olmak ve konut satın almak isteyen vatandaşların https://www.toki.gov.tr/ internet sitesi üzerinden yayımlanan ilanlara ulaşarak, ilanın başvuru şartlarını inceledikten sonra belirlenen peşinatı Halkbank ya da Ziraat Bankası’na yatırması gerekecek. TOKİ’nin belirlediği tarihlerde başvuru formu ve peşinat olarak yatırılan tutarın dekontu ile başvurması yeterli olacak.

TOKİ BAŞVURU SIRASINDA NELER GEREKECEK?

TOKİ’den ev ve iş yeri almak isteyen kişilerin T.C. vatandaşı ve 18 yaşını doldurması yeterli olacak. Kurasız ev çekilişine Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun kurulmuş tüzel kişilikler başvuru yapabilecektir. TOKİ’den kurasız ev çekilişi için; vergi sicil numarası, T.C. kimlik numarası ve fotoğraflı nüfus kayıt örneği yeterli olacak.

TOKİ KURA ÇEKİLİŞİ

“Hak Sahibi Belirleme Kurası” noter huzurunda; Banka ve İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir. 1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10’u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

2) “En Az %40 Engelli Vatandaşlara” konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır. 3) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra açıklanacaktır. Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 2 (iki) iş günü sonrasında T.C. Ziraat Bankası A.Ş. yetkili Şube’lerinden geri alabilecektir. Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare’ce belirlenecek tarihte “Konut Belirleme Kurası” çekilecektir. İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecektir.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın