Tarlabaşı değeri 40 kat artı

Kategori: - - 11:30

Tarlabaşı

Tarlabaşı Yenileme Projesi’yle çöküntü alanı haline gelen bölge ayağa kaldırıldı. Metruk binaların değeri şimdiden 40 kat arttı.

Tarlabaşı, Kentsel Yenileme Projesi ile birlikte bölgenin en değerli semtlerinden biri oldu. Proje kapsamındaki gayrimenkullerin değeri şimdiden 40 kat arttı. Kentsel yenileme projesi nedeniyle İstanbul’un merkezindeki kültürel ve tarihi değerler ve eşsiz bir doku yeniden İstanbullularla buluşacak.

Kamu kaynağı kullanılmadan gerçekleştirilen proje kapsamındaki çalışmalar hakkında bilgi veren Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, projenin herşeyden önce bir uzlaşma projesi olduğunu, hak sahiplerinin yüzde 80’i ile uzlaştıklarını kaydetti.

Demircan, Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesinin hak sahipleri, bölge sakinleri, çevre bölgelerde yaşayanlar ve hatta çevre bölgelerdeki mülk sahiplerine ve tüm İstanbul’a değer kattığını belirterek şunları söyledi: “Projeye başladığımızda binaların yüzde 40’ı metruk idi ve dolayısıyla bu mülklerin sahipleri hiçbir gelir elde edemiyordu. Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesi ile metruk binaların değeri daha şimdiden 40 kat arttı ve bölgedeki en değerli semtlerden biri oldu. Ancak bu proje sadece hak sahiplerinin kazandığı bir proje değil. Bölge, tarihi ve kültürel değerleri sayesinde İstanbul’da hepimizin gurur duyacağı yepyeni bir cazibe merkezi olacak, turizm açısından dolayısıyla da ekonomik açıdan İstanbul’a değer katacak. Yenileme Projesi, katacağı değerler ve hizmet sektörüne dayalı ticari faaliyetlerle bütün bölge için bir değişim başlatacak. Turizm ve nitelikli hizmet sektörüne yapılacak yatırımlar, proje alanı ve çevresi için ekonomik bir canlanma sağlayacak. Tarihi ve kültürel değerlerin korunarak gün yüzüne çıkarılması, İstanbul’un göbeğinde yepyeni bir turistik destinasyon oluşturacak ve Tarlabaşı Beyoğlu’nda yaşam, turizm ve hizmet sektörünü birarada barındıracak bir bölge olacak. Tarlabaşı daha önce girilemeyen bir yerdi ama yenileme projesinin tamamlanmasının ardından artık çıkmak istemeyeceğimiz bir yer haline dönüşecek Yeni Tarlabaşı tüm yönleriyle herkesi mutlu eden bir yer haline gelecek.”

Yeni nesillere eşsiz bir miras bırakılıyor

Demircan, projeyi beş farklı başlıkla değerlendirmek gerektiğini belirtti ve “Ekonomik kazanım ve turizme katkı bunlardan sadece bazıları. Projeyi, turizme de hizmet edecek olan tarihi ve kültürel değerler, mimari yaklaşım ve sosyolojik kazanımlar açısından da değerlendirmek gerekir” dedi.

Demircan, Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesinin en önemli boyutunu bölgedeki tarihi ve kültürel değerlerin korunmasının oluşturduğunu kaydetti. Proje çerçevesinde bölgede bulunan Katolik Mezhebi’ne ait Keldani ve Melkit (St. Panteleimon) Kiliseleri ile Rum Ortodoks “Ayios Konstantinos–Ayia Eleni Kilisesi” ve Protestan Ermeni “Aynalı Çeşme” Kiliselerinin koruma altına alındığını ifade etti. Ayrıca, diğer tarihi ve kültürel değer olan binaların da tarihi özelliklerini ön plana çıkaracak şekilde restorasyon projeleri üzerinde çalışıldığını belirtti. Koruma Bölge Kurulu onayları doğrultusunda hareket ettiklerini belirten Demircan, tarihi değeri olan binalarla ilgili olarak her aşamada uzmanların katkılarına başvurulduğunu da ifade etti.

Tarlabaşı Yenileme Projesi’nin, bütün bölgede bir değişimi tetikleyeceğini ve kentin atıl kalmış bu bölümünün kente entegrasyonunu sağlamak için ilk adımı oluşturacağını belirten Demircan, semt sakinlerin bu değişimden pay almasını, burada oluşacak değerden ve istihdamdan faydalanmasını sağlayacak bir sosyal planın uygulamaya alınacağını da kaydetti. Demircan, sosyolojik açıdan bakıldığında Tarlabaşı’nın, İstanbul’un bir çöküntü alanı olarak değil, modern bir yaşamın egemen olduğu gelecekle barışık bir bölge haline geleceğini belirtti ve Tarlabaşı’nda geçmişte yaşanan o kültürel zenginliği, kardeşliği ve modern anlayışı yeniden hakim kılmayı hedeflediklerini ifade etti.

Rakamlarla Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesi

* Tarlabaşı Kentsel Yenileme Bölgesi kapsamında bulunan hissedar sayısı 523.
* Hissedarların yaklaşık yüzde 80’iyle uzlaşma sağlandı.
* Tarlabaşı projesinde bugün itibariyle toplam 86 hissedara kira yardımı yapılıyor. Kira yardımları 2008 yılı Temmuz ayından bu yana ödeniyor.
* Proje toplam 20 bin metrekare alan üzerinde 150 bin metrekarelik inşaat alanından oluşuyor.
* Projenin altı tamamen otopark alanı olarak ayrıldı. Projede yaklaşık 60 bin metrekare alanda 1.000 araç kapasiteli otopark bulunacak.
* Bugüne kadar yaklaşık 2 milyon 500 bin TL’lik kira yardımı yapıldı. Kira yardımları mülk sahiplerine yeni mülkleri verilene kadar devam edecek.
* Proje başlangıcında mevcut mülklerin yaklaşık %40’i kullanılmamaktaydı ve boş durumdaydı.
* Kullanılan mülklerde 2008 yılı temmuz ayında yapılan anketlere göre 328 adet kiracı tespit edilmişti.
* Kiracılardan tahliye taahhütnamesi alınarak insaat başlangıcı ve alanın boşaltılmasına kadar mülk sahipleriyle yapılan anlaşmalar sonucu 2-3 yıl kira ödemeden alanda yasamaları imkânı sağlandı. Ayrıca ihtiyacı olan mülk sahipleri ile beraber kiracılara TOKİ ile imzalanan protokol neticesinde çekilişe girmeksizin Kayabaşı’nda konut verildi. Yine alanın boşaltılması zamanında Kiracılara nakliye ve taşınma yardımları yapıldı.
* 150 aileye TOKİ evleri verildi. 150 ailenin yaklaşık 5’te 3’ü kiracılardan diğerleri ise ihtiyacı olan mülk sahiplerinden oluşuyor.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın