“Seçimlerin Ardından Emlak Sektörü İvme Yakalar”

Kategori: - - 09:31

Hakan Erilkun

Seçimlerin ardından konut satışının önemli oranda artacağı tahmin ediliyor. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, emlak sektörünün sene sonuna dek ivme yakalayacağını vurguladı. Beklemede olan yatırımların patlama yapacağını anlatan…

Seçimlerin ardından konut satışının önemli oranda artacağı tahmin ediliyor. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, emlak sektörünün sene sonuna dek ivme yakalayacağını vurguladı. Beklemede olan yatırımların patlama yapacağını anlatan Erilkun, şunları ifade etti:

“Bu döneme kadar ekonominin en büyük gücü olan emlak ve inşaat sektörü, aldığı güven ile yeniden marşa basacaktır. İlk olarak bu döneme değin planlanan tüm yatırımlar devlet tarafından tek tek hayata geçirilecektir. 25 ayrı noktada dev devlet hastaneleri, üçüncü köprü, Çanakkale’de dev asma köprü, İzmit Köprüsü, Kahta-Diyarbakır Köprüsü gibi dev projeler ulaşımın yanında ulaşımın geçtiği akslarda da emlak ve inşaat sektöründe büyük yatırımlara sahne oluyor. ”

Ayrıca ilk defa konut almak için birikim yapanlara yüzde 15 katkı yapılması projesinin satışlara büyük ivme katacağını anlatan Erilkun, şöyle devam etti:

“İlk önemli olay konut satışlarının yüzde 45’inin kredili olarak yapıldığı mortgage faizlerinde görülecek. Faizler sene sonuna kadar yüzde 1’in altına inecek, bu da 1 milyonu aşkın konut stoğunun süratle erimesini ve yeni projeler için finansman doğmasına imkan tanıyacaktır. Öte yandan ticari gayrimenkullerde de büyük yoğunluk görülecek, bu anlamda sanayi bölgeleri önemli. Yeni dönemde sembolik bedellerle fabrika kiralama mümkün olacak. Bu da sanayinin üretim ayağına etki etmekle kalmayacak ekonomiye kısa ve orta vadede yeni kaynak yaratacağı gibi emlak ve inşaat sektörüne de etki edecektir.” CİHAN

Etiketler:,

Bir yanıt yazın