Sea Pearl Projesinde Mühür kalktı

Kategori: - - 08:08

Sea Pearl

Kuzu Grup tarafından İstanbul Ataköy’de inşa edilen Sea Pearl projesinde konutlar satışa çıktı. Ortalama metrekare satış fiyatları ise 7 bin 200 dolardan başlıyor
Kuzu Grup ve Qatar Diyar, Sinpaş Holding ve Eksim Holding’in ortak olduğu Kat Gayrimenkul ortaklığıyla Ataköy sahilde inşa edilecek Sea Pearl projesinde resmi satışlar başladı. 2008’de TOKİ’nin ihalesi ile yapılaşmaya açılan alan, konumu nedeniyle tartışmalara neden olmuştu. Proje Eylül 2014’te mühürlenmiş, sonrasında tekrar inşasına başlanmıştı. Daha önce Dubai ve Fransa’da tanıtımı yapılan projede imar planlarına uygun ilerlediklerini ve tüm izin belgelerini aldıklarını söyleyen Kat Gayrimenkul Genel Müdürü Haydar Özel, “Ataköy sahilde yaşanan sıkıntılı sürece projemiz de dahil oldu. Ancak hukuki açıdan bir sorunumuz kalmadı. Mühür kaldırıldı ve yatırım ilk gün planlandığı şekli ile devam ediyor” diye konuştu.

2.7 milyar $ ciro
Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu ise ilk etapta 132 bin 955, ikinci etapta 187 bin 500 olmak üzere 320 bin 455 metrekare satılabilir alanları olduğunu söyledi. Arsa için KDV dahil 1 milyar 100 milyon dolar ödeme yapıldığını belirten Kuzu, “İlk etapta 20 katlı 4 blok yer alacak. 631 ünitenin büyüklükleri 88 ila 398 metrekare arasında değişecek. İkinci etapta ise 750 daire ve 200 odalı bir otel inşa edilecek” dedi. İlk etabı Temmuz 2017’de tamamlayacaklarını belirten Kuzu, birinci etaptan 1.1 milyar, ikinciden 1.6 milyar olmak üzere toplam 2.7 milyar dolar gelir beklediklerini dile getirdi.

Yüzde 15’i yabancıya
Özen Kuzu, projedeki dairelerin ortalama metrekare satış fiyatının 7 bin 200 dolar olduğunu ifade etti. Dubai ve Fransa’da katıldıkları fuarlarda ön talep topladıklarını belirten Kuzu, projedeki dairelerin yüzde 10-15’ini yabancılara satmayı planladıklarını kaydetti. Sea Pearl’de her blokta 150-200 metrekare spor alanları planladıklarını söyleyen Kuzu, çocuk oyun alanları, yürüyüş ve koşu yolları, tenis kortu, biyolojik gölet, seyir terası ve barok tarzı peyzaj alanlarına yer vereceklerini dile getirdi.

Sahil kamuya açık olacak
Ataköy sahilde yapılan projede sahilin kamunun kullanımına açık olacağını belirten Özen Kuzu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ’nin sahil şeridi projesi üzerine çalıştığını söyledi. Kuzu’nun verdiği bilgiye göre çalışma sonrası sahilde inşaat yapan firmalara büyüklükleri oranında yer belirlenip, bu alanları düzenlemesi istenecek.

Etiketler:, , , ,

Bir yanıt yazın