Piyasanın altında çok ucuz 2 bin konut geliyor

Kategori: - - 11:00

Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım

Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Silivri’de bir ay içinde 2 bin konutluk bir projeyi satışa sunacaklarını belirterek, “Evi olmayan vatandaşları piyasanın çok altında rakamlarla ev sahibi yapacağız” dedi. Yıldırım, Silivri’nin ardından da Pendik’in geleceğini söyledi. kiptaş ucuz konut

Lüks konut satışlarında piyasada bir tıkanma olduğu söylense de uygun fiyatlı konutlar İstanbul’da her zaman alıcı buluyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu olan Kiptaş’ın vatandaşları ucuz fiyatlarla ev sahibi yapmak için hayata geçirdiği projelerde bu tablonun her zaman gözlemlendiğini vurgulayan Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, projelerinin her zaman yoğun ilgiyle karşılaştığını ifade ediyor. Yıldırım’ın verdiği bilgilere göre, Kiptaş önümüzdeki günlerde evi olmayan İstanbulluları kısa süre içinde çok ucuz fiyatlarla ev sahibi yapacak projelerin hazırlığı içinde. 1-1.5 ay içinde Silivri’de piyasanın çok altında rakamlarla 2 bin konutluk bir projeyi satışa sunacaklarını vurgulayan Yıldırım, ardından da Pendik’te 350 konutu satışa sunacaklarını ifade etti. İsmet Yıldırım’la gayrimenkul sektörünü ve Kiptaş’ın yeni projelerini konuştuk.

Kâr marjını indirin

TÜİK verilerine göre konut satışları artıyor. Sektör oyuncuları ise piyasanın sıkışık olduğunu söylüyor. Sizde durum nasıl?

Genel olarak piyasada böyle bir algı var. Bu da faizlerin yüksek olmasından kaynaklanıyor. Ama ihtiyaç sahibi vatandaş uygun konut bulduğu zaman fırsatı kaçırmıyor. O yüzden genel konjonktür Kiptaş için geçerli değil.

Bu durumda firmaların fiyatlandırma konusunda daha dikkatli mi olması gerekiyor?

Tabii. Bu yüzden ben diyorum ki ‘müteahhitler kâr marjlarını indirecekler.’ Yüzde 30-50 kâr etmeyecekler, yüzde 10 edecekler. Kimsenin muhasebesini tutmuyorum ama böyle zamanlarda da firmaların kendine ayar çekmesi gerekebiliyor. Bazen kâr marjını düşürür, piyasada itibarını kurtarırsın. Otelciler bir ara dibe vurdu. Ama sonra tekrar pik yaptılar. Kaldı ki müteahhitler çok iyi dönemler geçirdiler. Bu arada müteahhit olmayanlar da müteahhit oldu. Farklı sektörlerden girişler oldu.

Süleymaniye çekim noktası olacak 

Süleymaniye’de uzun süredir devam eden çalışmalarınız var. Ne aşamada bu proje?

Evet bir tarihi alanlarda yenileme projemiz var. Planlamasını ve arsa meselelerini bitirmek üzereyiz. Tarihi binalar korunamamış. Eski eserler yıkılmış. 7-8 senedir de bunun üzerine çalışıyoruz. 733 parselde, 39 adada 2-3 mahalleyi içine alan 2 bine yakın konut ve dükkarnların yapılacağı bir proje haline getirdik.

Nasıl bir proje olacak bu?

Orada Süleymaniye duvarından başlayan, sahile kadar dev bir kentsel yenileme olacak. Tarihi eserler korunacak. 6-7 katlı çirkin yapılar yıkılacak. Yerine maksimum 3 katlı yeni konutlar yapılacak. Bu bölgeyi eski Osmanlı-Türk mahalleleri şeklinde 3 katı geçmeyen binalarla, sokak kültürüyle yeniden ayağa kaldıracağız. Bittiğinde burası İstanbul’un çekim alanı olacak.

Vatandaşla anlaşıldı mı?

Yüzde 65’iyle rızayla anlaşıldı. Yüzde 25 istimlak söz konusu. İstimlaklarda da belli bir noktaya geldik. Bu 650 milyon dolarlık bir proje ve 2018 yılında düğmeye basılması planlanıyor.

bir seferberlik ilan edilebilir

Kentsel dönüşüm çalışmaları nasıl?

Kentsel dönüşüm bizim için çok önemli. 10-15 sene perspektifinde İstanbul’un yüzde 60’ının yenilenmesi lazım. Vatandaşa da bunu doğru anlatarak, bilhassa ilçe belediyeleri, çevre ve şehircilik bakanlığıyla el ele vererek İstanbul’da bir seferberlik ilan edilebilir. Toplam 1.5 milyona yakın yenilenmesi gereken konut stoğu var. Bizim de 7-8 ilçede kentsel dönüşüm çalışmalarımız var. Bahçeşehir, Esenler, Bayrampaşa’da, Kartal’da Avcılar’da, Eyüp’te toplam 10 bin konutun yerinde dönüşümü için düğmeye basıldı, çalışılıyor.

Bahçeşehir’de 650 bine 4+1 ev

Bahçeşehir’de bir kampanyaya başladınız, burada nasıl satışlar?

4 bin konutluk Vaditepe projemizde eliimizde 350-400 adet stok vardı. Burada vatandaşa çok uygun kampanyalar yaptık, sonucunu da aldık. Peşin ödemelerde yüzde yüzde 20 indirimle 2+1 fiyatına oturulmaya hazır 4+1 veriyoruz. 650 bin TL’ye 4+1 darelerimiz var. Yüzde 20 peşinatla da 5 sene vade yapıyoruz. Kampanya çok ilgi gördü. 15-20 günde 150 konut sattık. Bu çok özel bir proje. İçinde 3 otel, camiler, spor alanları, cadde alışveriş merkezleri var. Trafikten dolayı orada insanların bir problemleri var ama o da şubat ayından itibaren çözülecek. Çünkü TIR’lar Çatalca’ya alınacak ve artık oralara girmeyecek. Trafik problemi çözülecek. kiptaş ucuz konut

İlk etabın yarısı hızlıca satıldı

-Peki Loca Mahal Veliefendi projesinde satışlar nasıl gidiyor?

Loca Mahal Veliefendi 1262 konut ve 75 ticari üniteden oluşan bir kentsel dönüşüm projesi. Orada henüz satışa çıkmadan binlerce talep aldık ve satışa çıkan 460 konutluk ilk etabın yaklaşık yarısının satışı da tamamlandı. Çok büyük bir ilgi oldu. Çünkü piyasada metrekare fiyatları 10-12 bin TL seviyesindeyken biz 6-7 bin TL’den satışa çıktık. İnsanlar da fırsatı kaçırmadılar. Biz bu projeye şimdiden bitmiş gözüyle bakıyoruz.

Projenin ikinci etabı da olacak

– İstanbullular Kiptaş’tan ucuz konut müjdesi bekliyor…

Çok yakında 2 bin konutluk bir projeyle vatandaşların karşısına çıkıyor olacağız. Evi olmayanları piyasanın çok altında, uygun fiyata evsahibi yapacağız. Silivri’de uygun fiyata bir arazi aldık. Buraya ilk etapta 2 bin konut yapacağız. 1.-1.5 ay içerisinde bu projeyi satışa çıkacağız. İlerleyen zamanlarda projenin ikinci etabı da olacak. Bu arada Pendik’te de yine çok uygun fiyatlı 350 konutluk bir projemiz olacak.

Sosyal konutla lüksün farkı yok

– Lüks konutta arz fazlası olduğu söyleniyor… Siz katılıyor musunuz bu görüşe?

Aslında artık lüks kavramı da değişti. Bizim yaptığımız sosyal konutların da lüksten bir farkı yok. Asansörü değişmiyor. Cephesi değişmiyor. Kapalı-açık otoparkını da yapıyoruz. Yani sosyal konutla lüks konut arasındaki fark belki sadece parkesinde, dolabında. Zaten İstanbul’a da kötü bina yapmamak lazım.

İstanbul’un asıl değeri bu değil

-Müteahhitler kâr marjını düşürsün diyorsunuz, İstanbul pahalı mı?

Tabii aslında İstanbul’un gerçek değeri bu değil. Fakir fukara haricinde daha yüksek fiyatla konut satılıyor olması lazım. Londra, Paris, New York gibi metropollere kıyaslandığında İstanbul’da konut fiyatları çok düşük seviyelerde. Hatta yabancılar için bedava diyebiliriz.

Etiketler:, , , , , ,

Bir yanıt yazın