Mevlüt Uysal, Gölet Projesini anlattı

Kategori: - - 09:22

gölet tanıtımı

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Bahçeşehir Gölet Rekreasyon Projesini Bahçeşehirlilere anlattı.

Aralarında Başakşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, Siyasi Parti temsilcileri, STK temsilcileri, iş adamları, mahalle muhtarları, blok yöneticilerinin de yer aldığı yemekli toplantı, Bahçeşehir’de gerçekleştirildi. Toplantıya, Başkan Uysal’ın yanı sıra Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcıları; Nurettin Ertemel, Hatice Demiralay ve Murat Şahin’de katıldı.

‘Kafalardaki soru işaretlerini sileceğiz’
Toplantının açılış konuşmasını yapan Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcıları; Nurettin Ertemel, “Gölet projesi ile ilgili gündem ortaya çıkınca bilgi yoğunluğu nedeni ile Bahçeşehirli arkadaşlarımız, burada yatırım yapmış olan semt sakinlerimizin aklı karıştı. Her bir ağızdan farklı söylemler olunca bizde bir toplantı yapmak ihtiyacı hissettik. Belediye Başkanımızın ağzından, birinci ağızdan projemizi dinleyeceğiz. Bir sohbet ortamında buradan çıkarken kafamızdaki soru işaretlerinden arınmış olacağız” dedi.

‘İstanbul’daki ilçe belediyeleri arasında en büyük projedir’
Başkan Uysal, toplantıda yeşil alanları, yürüyüş yolları, çocuk parkları ve sosyal donatı alanları ile Bahçeşehir Gölet’i iki katına çıkaracak olan büyük projeyi anlattı, “Projemizi ilçemize billboard çalışması ile duyurduk, bundan sonrada broşürlerimiz ile ev ev duyuracağız. Proje ile ilgili yanlış bilgilendirmeler yapıldı. Gölet projesi yeni bir proje değil. Proje 2010 yılında şekillendi, 2011 yılında da fiilen adım attık. 1550 dönümlük bir projedir. Gölet projesi İstanbul’da yapılamayacak, benzeri olmayan bir çalışmadır. İlçe belediyesi olarak bu projeye 90 milyon lira ödedik. Projenin toplam maliyeti 600 milyon lira civarındadır. Bu proje sadece Bahçeşehir’e değil, Avrupa yakasına hitap edecek bir çalışmadır. İstanbul’daki ilçe belediyeleri arasında en büyük projedir.”

Gölet projesine nasıl başlandığını da anlatan Başkan Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü, “Boğazköy’de üst birliğin rekreasyon alanları belediye üzerine geçince tamamı üzerinde bir çalışma yapmaya karar verdik. Süzer grubunun gölet bölgesinde mülkiyetleri vardı, görüşmelerimizde bize destek oldular. Belediye olarak 2011 yılında 60 dönümlük yeri m2’sini 280 TL.’ye satın aldık. Yani maliyetinin 3’de 1’i fiyatına mülkiyeti satın almış olduk. Bu karar meclisimizde oy birliği ile aldığı bir kararla satın alındı. Bu gelişmenin ardından Bahçeşehirli vatandaşlarımıza projemizi anlattık, düşüncelerini aldık, onlarda bize destek verdiklerini söylediler. Mesa’nın da bölgede mülkiyetleri vardı, görüşmeler yaptık. Mesa o dönemde bize destek olacağını söyledi. Daha sonraki süreçte ise projeye karşı durdu. Hatta kendi yerlerine imar çıkartmaya çalıştı. İmar tadilatlarını iptal ettirmek için pek çok yetkili ile görüştük ve tadilatı iptal oldu. Kalan 22 dönümlük kısım üzerindeki imarlarında ise uzlaşma yoluna gittik, onların yerlerini de 117 dönümlük yeri 37 milyona satın aldık. Satın alma süreci 2014’de de devam etti. Gölet bölgesindeki mülkiyet problemlerini bu şekilde hallettik.”

‘Proje iki etapta yapılacak’
Projeyi iki etapta yapacakları bilgisini de veren Belediye Başkanı Uysal, “Projeyi önce bütün olarak düşünüyorduk fakat Boğazköy kısımda mülkiyet problemleri hala çözülemediği için çalışmayı iki etapta yapmaya karar verdik. Projenin ilk etabı kurban kesim alanında aşağıya kadar kısımda olacak. Diğer kalan bölümleri de arsa problemleri çözüldükçe parça parça yapacağız” dedi.

Gölet projesindeki maliyetle ilgili bilgi veren Başkan Uysal, “İSKİ bölgede dere ıslahı yapıyor. Yapılan dere ıslahı gölet projemize uymayan bir çalışma, bu nedenle İSKİ ile görüşerek su debisini koruyarak biz yapacağız, dedik. Yapılacak ıslah çalışmamız yapacağımız projeye görsel de bir güzellik ve fonksiyon kazandıracak. Elbette bu projemizin maliyetini yükseltecektir. Rekreasyon alanlarında %5’lik imar hakkı var. Bu imar hakkını vererek projemizin maliyetini karşılayacağız. Burada kötüye kullanımı engellemek içinde teknik önlemler alacağız. Bahçeşehirlinin hakkını koruyacağız.”

‘Proje yarışması yapacağız’

Başkan Uysal, Gölet projesi rekreasyon projesi içerisinde yer alacakları ise şöyle anlattı, “Projemizi ödüllü proje yarışması ile yapacağız. Projemiz uluslararası bir proje olsun istiyoruz. Projemiz ile ilgili bir sayfa oluşturduk. Gölet içim fikrim var diyenler projede olmasını istedikleri şeyleri bize buradan bildirebilecekler. Makul olan talepleri proje şartnamesine koyacağız. Projenin imalatına 2015 yılında fiilen başlamayı planlıyoruz. Projeyi yaparken hızlı tren, metro bu bölgeye gelecek düşüncesi ile projemizi planladık. İstanbul’un diğer bölgelerinden de buraya insanlar gelebilecek. Vatandaşlarımızın alanın tamamında gezebilmesi için sahil kesimlerindeki gibi lastik tekerlekli araçlar düşünüyoruz, çocuk parkları, yürüyüş alanları, rekreasyon alanları düşünüyoruz”

Başakşehir Belediye Başkanı Uysal, toplantının sonunda katılımcıların sorularını da yanıtladı.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın