Meclis’te Faizsiz ev hamlesi! Sistem değişiyor

Kategori: - - 07:44

Faizsiz ev fırsatı. Ev sahibi olmak isteyen herkesi çok yakından ilgilendiren gelişme! Sistem tamamen değişiyor. Meclis’e geliyor. Ev almak isteyen vatandaşlar bankaların konut kredisi faizlerinin yüksek olması nedeni ile faizsiz konut sistemlerine yöneliyor. Vatandaştan yoğun talep gelmesi nedeniyle sektörde faizsiz ev satışı yapan firma sayısı da arttı. Şu an faizsiz konut sisteminde sırasını bekleyen 250 bin kişi bulunuyor. Bu sayı hızla artıyor. Son yıllarda faizsiz konut satışı yapan şirket sayısı 35’e yükseldi. Fakat bu şirketlerin yasal altyapısı bulunmuyor. Yani şirketler kapansa buraya para yatıran vatandaşlar mağdur olacak. Bu konu ile ilgili AK Parti önemli bir adım atıyor. AK Parti, bu sistemin yasa kapsamına almak için kanun teklifi hazırlıyor. Önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulacak taslağa göre bu işi yapan şirketlere öncelikli olarak ‘sermaye şartı’ getirilecek.

FAİZSİZ EV FIRSATI

Ev sahibi olmak isteyen herkes, en uygun koşullarda bu hayalini gerçekleştirmek istiyor. Yeterince nakit birimi bulunmayan vatandaşlar bankaların konut kredilerine yöneliyor. Fakat yüksek faizler nedeni ile konut kredisi kullanılarak alınan evlerin maliyeti iki katına çıkıyor. Durum böyle olunca çok sayıda kişi faizsiz ev satışı yapan firmalara yöneliyor. Bu firmalar ile ilgili yasal bir düzenleme bulunmaması nedeni ile de vatandaşların mağduriyet yaşaması söz konusu olabiliyor.

Devlet güvencesinin olmaması, bu işi yapan şirketlerde sermaye şartı aranmaması sistemin geçmişte yaşanan saadet zinciri, Çiftlikbank gibi vatandaşların mağduriyetine yol açacağını düşünen AK Parti, bu sistemin yasa kapsamına almak için kanun teklifi hazırlıyor. Önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulacak taslağa göre bu işi yapan şirketlere öncelikli olarak ‘sermaye şartı’ getirilecek. Şartları sağlayan şirketlere ise devlet güvencesi verilecek. Bu sistemde konut alan ve sıra bekleyen yaklaşık 250 bin kişi bulunuyor. Şirket sayılarında ise son 4-5 yılda ciddi artış yaşanarak 35’e ulaştı. Bu şirketlerin yasal altyapısı bulunmuyor. Yani şirketler kapılarına kilit vurup gitseler buraya para yatıran vatandaşlar mağdur olacaklar. Yapılacak yasal düzenleme ile ileride bu mağduriyetlerin önüne geçilecek.

DÜŞÜK GELİRLİ AİLELERİN TERCİHİ

Sabah’tan Eda Işık’ın haberine göre; banka kredi faizlerin yüksek olması özellikle düşük gelirli ailelerin bu sisteme ilgisini daha da artırıyor. Bir vatandaş bankadan ev kredisi çektiğinde maliyeti en az 2 katına çıkıyor ancak bu sistemde vatandaş böyle bir yükün altına girmiyor. AK Parti kaynakları “Özellikle son yıllarda sektördeki firma sayısı ve satışlardaki artış bazı riskleri de beraberinde getirdi. Hem bu alanda faaliyet gösteren firmalar için sermaye şartı aranmaması, hem de sisteme dahil olan katılımcıların bu firmalara yaptıkları ödemelerin devlet güvencesinde olmaması sisteme sistemin önemli açıklarından birini oluşturuyor. Bu nedenle yasal bir düzenleme ihtiyacı doğdu. Şu anda üzerinde çalışıyoruz. En kısa zamanda teklifimizi Meclis’e sunacağız ve ardından vakit kaybetmeden yasalaştıracağız” ifadelerini kullandı.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın