Kurtköy Wbahçe, Kurtköy’ü merkez seçti ikinci proje satışa çıktı

Kategori: - - 09:40

kurtköy

Wbahçe’nin ardından Wroof’u satışa çıkaran Erguvan İnşaat ve Demirbaş Yapı Ortaklığı, bölgede yeni yatırımlar için kolları sıvadı. Ortaklık Kurtköy’de toplam 7 projede 400 bin metrekarelik inşaat yapmak için arsa topluyor

2008 yılında güçlerini birleştiren Erguvan İnşaat ve Demirbaş Yapı Ortaklığı’nın yeni projesi olan Wroof Kurtköy satışa çıktı. Daha önce de aynı bölgede Wbahçe projesini hayata geçiren ortaklığın yeni projesinde 206 konut ve ticari alanlar bulunuyor. Toplam 77 milyon lira yatırımla hayata geçirilen projede yüksek tavanlı loft daireler de yer alıyor.
Erguvan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emre Maraşlı, yeni projeleri için belirledikleri Kurtköy’de ikinci yatırımı hayata geçirdiklerini anlatarak, “WBahçe projesinde yakaladığımız başarının ardından Wroof’u da yine aynı bölgede hayata geçirme kararı aldık” dedi. Wroof’un şimdiden yoğun talep görmeye başladığını ifade eden Maraşlı, projedeki dairelerin yüzde 30’unun lansman öncesinde satıldığını söyledi.
Projedeki yeşil alanların, loft dairelerin, geniş balkon ve terasların ilgi gördüğünü anlatan Maraşlı, daha önceki projede yatırımcıların ağırlıklı olduğunu ama artık oturumcuların da projeye ilgi gösterdiğini vurguladı.
Emre Maraşlı, Wroof’un bölgede planlanan Yeni Şehir projesiyle ilişkisine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Yenişehir, planlı ve oldukça ferah. Ulaşım kolaylığına ve tertemiz bir havaya sahip. Sabiha Gökçen Havalimanı, Havacılık Bakım onarım Merkezi veTeknopark gibi devlet yatırımlarının bölgeye çok ciddi değer katmaya başladı. Kurtköy’ün Yenişehir Mahallesi’nde inşa edilen projemiz Sabiha Gökçe Havaalanı’na 1.7 kilometre, Pendik Marina’ya 7.9 kilometre, Viaport AVM’ye 2.2 kilometre, Boğaziçi Köprüsü’ne 25 kilometre, Kurtköy Metrosu’na 200 metre ve Teknopark’a 750 metre mesafede yükseliyor.”

Üçüncü proje yolda
Demirbaş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Demirbaş da, Wroof’un bölgenin ilk loft projesi olduğunu belirterek, teslimleri ise Aralık 2015’te yapacaklarını söyledi. Projenin 12 bin 500 metrekare arsa alanı üzerinde 33 bin metrekare inşaat alanına sahip olduğunu ifade eden Demirbaş, “18 dönümde 33 bin metrekarelik inşaat alanında 9 katlı 2 blokta toplam 206 konut ve 5 adet ticari alan bulunuyor” dedi.
Kurtköy’ü kendilerine üs seçtiklerinin altını çizen Demirbaş, “İlk projemiz Wbahçe büyük ilgi gördü. Wroof da öyle olacak. Üçüncü projemiz ise yolda. Kurtköy’de toplam 7 projede 400 bin metrekarelik inşaat yapmayı planlıyoruz” açıklamasını yaptı.

M2’si 2.500 TL’den başlıyor

Wroof Kurtköy’ de 68 metrekare olan 1+1’ler, 80 ila 126 metrekare arasında değişen 2+1’ler, 155 metrekare olan 3+1’ler ve 190 metrekarelik 4+1’ler yer alıyor. Metrekare satış fiyatının 2 bin 500 liradan başladığı projede, konut fiyatları ise 176 bin liradan başlayıp, 516 bin liraya kadar yükseliyor. Anlaşmalı bankalardan düşük faiz oranlarıyla konut kredisi kullanılabiliyor.
Tamamlandığında 600 kişinin yaşayacağı öngörülen Wroof Kurtköy’ de balkon, bahçe, teras ve loft tipi konutların bir arada olması dikkat çekiyor.

‘Küçük evin arzı fazla’

Sefa Demirbaş, geçtiğimiz aylarda Pendik Belediyesi’nin bölgedeki projelere küçük daire sınırlaması getirmesiyle ilgili olarak, “Burada bir yasaklama değil, düzenleme söz konusu. Çünkü bölgede çok sayıda küçük daire yapılıyor” dedi.
Demirbaş, yapılan düzenlemeyle küçük dairelerin sayısının toplam konutların yüzde 35’i geçemeyeceğini ifade ederek, “Küçük konutta arz fazlalığı var. Bu nedenle düzenleme yapıldı” diye konuştu.

Denetİmsİz İnşaatçılara 1000 lİra ceza verecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla inşaat malzemelerinin denetimini usulüne uygun yapmayan teknik müşavirlik kuruluşu, laboratuvar ve denetçilere ağır para cezaları uygulamaya hazırlanıyor.
Bakanlık tarafından hazırlanan Yapı Denetimi Kanunu tasarısı, inşaat güvenliğini sağlamaya yönelik yaptırımlar getiriyor. Bu çerçevede, yapının güvenliğinden sorumlu kuruluşlara, görevlerini yerine getirmemeleri durumunda ağır idari para cezaları uygulanması öngörülüyor.

Belge iptali olacak
Buna göre, yapı denetimini üstlenen teknik müşavirlik kuruluşuna, şantiyede yapı denetim ve büroda evrak kayıt defteri tutmaması, yapı güvenliği veya denetim raporu gibi belgeleri düzenlememesi ve ibraz yükümlülüğünü yerine getirmemesi halinde her aykırılık için 1000 lira idari para cezası verilecek.
Son beş yılda üç kez ‘yeni işten men’ cezası alan teknik müşavirlik kuruluşunun izin belgesi iptal edilerek, kuruluş aşamasında alınan teminatı gelir kaydedilecek. Bu kuruluşlara, 10 yıl yapı denetimine ilişkin yeni izin verilmeyecek.
Laboratuvar kuruluşları ise numunelerin görevlisi tarafından alınmaması veya standartlara aykırı alınması, uygun şartlarda muhafaza edilmemesi, deneylerin standartlara aykırı yapılması gibi durumlarda 5 bin lira idari ceza ödeyecek.
Deney raporlarının numune alınmadan hazırlandığının veya numune sonuçları üzerinde değişiklik yapıldığının tespiti halinde ise kuruluşun izin belgesi iptal edilerek, yine alınan teminat gelir kaydedilecek. Bu kuruluşlara da 10 yıl yeni izin verilmeyecek.
Teknik müşavirlik ve laboratuvar kuruluşlarının ortakları, yöneticileri ve kuruluşta istihdam edilen denetçileri ile yardımcı kontrol elemanlarına, gereken denetimi yapmadıkları halde yapmış gibi belge düzenlemeleri veya yapmalarına rağmen gerçeğe aykırı belge düzenlemeleri halinde ayrı ayrı 5 bin lira ceza uygulanacak.
Kanunla verilen diğer görevlerini yerine getirmeyen denetçilere ise bunların her biri için 500 lira para cezası verilecek.

Müteahhide para cezası geliyor

Müstakil yapı denetçileri ya da teknik müşavirlik kuruluşu ile bu kuruluşlarda görevli personel ile şantiye şefinin binanın inşası ve denetimine ilişkin kanuna uygun faaliyet sürdürmelerini, mesleki ve etik kurallara uygun ve tarafsız çalışmalarını engelleyen müteahhide de yapının yaklaşık maliyetinin yüzde biri kadar para cezası verilecek. Bunun tekrarı halinde ceza, bir kat artırılarak uygulanacak.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın