Kur, Konut Zammına Neden Oldu

Kategori: - - 10:26

rp_emlak-konut-basaksehir-evleri

Aralık ayında 2.20 TL iken geçtiğimiz hafta 2.51’e kadar çıkan dolardaki artışın konut fiyatlarına zam olarak yansıması bekleniyor.

İnternetiniz ne kadar hızlı,hızınızı keşfedin !

Dolardaki hızlı yükselişin konut fiyatlarına ‘zam’ olarak yansıması bekleniyor. Demir, çimonta ve benzeri girdileri dolarla alan sektörün önümüzdeki günlerde maliyet artışını fiyatlara yansıtması bekleniyor. Al Jazeera’ye konuşan inşaat sektörü patronları kurdaki oynaklığın ithalat ağırlığı olan sektörlerde maliyetleri artırdığını belirtiyor. Karadeniz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Paşa Karadeniz, kur zaptedilemeyince, enflasyonun da zaptedilemediğine dikkat çekerek, “İnşaat sektörü için dolarda 2.30’un üstü inşaat firmaları için son derece olumsuz. Dolarda bu seviyeler kalıcı olursa en az yüzde 5 zam görürüz” dedi. Vadistanbul Yönetim Kurulu Üyesi Alpay Çepni de kurdaki artış nedeniyle yüzde 10’luk bir zam olacağına dikkat çekti.

1 AY İÇİNDE ZAM GELİR

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir de konutta zammın kaçınılmaz olduğunu söyledi. “Bir ay içinde yüzde 10 zam yapılır” diyen Demir, “Kurdaki artış malzemede zam olarak geri dönüyor. İnşaat malzemeleri yüzde 10-40 zam aldı ama fiyatlara tam yansıtılmadı” dedi.

Seçime kadar bekle gör

Keten İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Keten’e göre seçime kadar bekle gör politikası uygulanacak. Keten, “Seçim sürecinde sektörde bir yavaşlama olacaktır ancak bu yavaşlama seçim sonrası yerini canlanmaya bırakacaktır. Haziran ayından sonra sektörün büyüme yönünde bir ivme kazanmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın