Konut Yatırımında Tercih Kayaşehir Ve Bahçetepe

Kategori: - - 22:07

toki kayaşehir

İstanbul’da konut talebi artıyor. Bu anlamda en çok tercih edilen yerlerden biri Başakşehir. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, “Konut alımında iki bölge var. Bu bölgeler Başakşehir’de bulunuyor. Şu an ilgi odağı oralar. Bölgelerin biri Kayaşehir, diğeri Bahçetepe.” diyor.

Erilkun, Kayaşehir’in stratejik bir yerde bulunduğuna ve prim yaptığına işaret ediyor.

Erilkun, şunları ifade ediyor:

Kayaşehir 25 bin konutun bulunduğu, yeni projeler ile 40 bin adedinin aşılacağı bir yer. O projelerin de hemen hemen tamamının temelleri atıldı. Oraya Soyak ve Tahincioğlu gibi büyük gruplar da girdi, Avrupa Konutları dâhil oldu. Tabii Kayaşehir tarafında ana alanlardan birini Tahincioğlu aldı, hemen yanını Soyak aldı. Yakında yapımları tamamlanacak. Ardından o bölge korkunç bir bölge halini alacak. Diyelim şu an daire alma niyetiniz var. Diyelim Başakşehir Evleri’nden daire alma niyetiniz var. Orada 3+1 konutları 420 bin liradan aşağı almanız mümkün değil. Yani Başakşehir veya Kayaşehir veya Bahçetepe şehir dışı gibi görülebilir ama yeni İstanbul oralar, Beşiktaş ve Şişli değil.”

İstanbul’da arsa ile daire bedelleri artıyor. Bu durumu yeni havalimanı ve kanal projelerine bağlayan Altın Emlak Genel Müdürü, şu açıklamalarda bulunuyor:

“Devlet akılcı bir yönteme başvuruyor. Arsa üretimini havalimanı, tünel ve kanal gibi projeler ile arttırıyor. 3. Köprü yolunu ele alalım. Şamlar diye bir yer var, Kayabaşı’nın hemen ardında. Onunla ilgili spekülasyonlar var. Kanal İstanbul ile ilgili de spekülasyonlar var. Ve bunların bir bölümü bilinçli ortaya atılan spekülasyonlar. Şöyle ki arsa ve daire ticareti 3. Köprü yoluna kayıyor. Durusu, Silivri, Kayabaşı, Şamlar … Şu an Şamlar çok iyi bir yerde. Neden? Orada büyük spekülasyonlar var, 3. Köprü’nün nereden geçeceği ile ilgili.
Öte yandan Kanal İstanbul ile ilgili yeni yeni beyanlar geliyor. Ama Kanal İstanbul, Arnavutköy hattından geçmeyecek. Böyle bir şey yok. Neden? Oralarda kamulaştırma maliyetli. Orada yapıları devletin bedelli olarak satın alması maliyetli. İlaveten topraklar projeye meyilli değil. Proje muhtemelen Silivri-Çatalca hattından geçecek. O nedenle yatırımcılar tekrar Silivri’ye yöneliyor. Alipaşa-Sinekliköy rağbet görüyor.“
Ev fiyatlarına da değinen Hakan Erilkun, dairelerin metrekare bedelinin Başakşehir’de 3 bin 500 liradan, Beşiktaş’ta 5 bin 500 liradan, Kadıköy’de 4 bin 500 liradan başladığına temas ediyor.

“VERGİLER BAREMLİ OLMALI”
Gerek fiyatlar gerek konut alımı ile ilgili önlemlerin şart olduğunu vurgulayan Erilkun, şöyle devam ediyor:
“Evet, ‘konut alandan ne şekilde daha çok vergi alırım’ anlayışı değil de ‘konut alana ne şekilde yeni konut aldırırım, ilave konut aldırırım’ anlayışına yönelinmeli. Yani ‘konutu aldın ondan ekstra bir vergi’, ‘konutu aldın kiradan ekstra bir vergi’, ‘metrekare şunu aştı yüzde 18 vergi öde’ gibi bir anlayış konut alımının önünü keser. Daha adil vergilendirme, metrekare sınırlandırmalarında daha adil bir vergi getirilmeli.
“Vergiler baremli olmalı. Örneğin 100 metrekareye kadar yüzde1. Ama 100 metrekareyi aşarsa pat diye yüzde 18 olmamalı. 100 metrekare olmaz da 70 metrekareye kadar yüzde 1 olur. Çünkü Türkiye’de 1+1 üretimi de yoğun. Toplu hayattan bireysel hayata kayma var. Yeni evliler de büyük evleri değil de minimum metrekareli evleri tercih ediyor. Ama burada baremli geçiş olmalı. Atıyorum 70 metrekareye dek yüzde 5, 70 ila 100 metrekare yüzde 7 vergi alınmalı. Baremli bir artış. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi. Türkiye’de birden artış var. O da adaletsiz dağılıma neden oluyor, konut alımının önünü kesiyor.”

Erilkun, tapu harç bedellerinin de indirilmesinin konut bedelini arttırılması gerektiğini sözlerine ekliyor.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın