Konut yatırımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Son Güncelleme: 7 Eylül 2015 - 7:41 0 Yorum Yazar:
Etiketler: ,

0 Paylaşımlar

konut yatırımTürkiye’de en güvenli yatırım aracı denince akla altından önce belki de gayrimenkul geliyor. Hal böyle olunca, konut fiyatlarının yükselişi devam ettiği gibi, konutun yatırımcıya sürekli getiri sağladığını da görüyoruz. En basitinden inşaat başlangıcında sıfırdan daire satın alan yatırımcıların, inşaat bittiğinde aldıkları daireyi yüzde 10 üzerine satabildiklerine şahit oluyoruz. Bu nedenle, konutun bir yatırım aracı olabildiğini söyleyebiliriz. Ancak gözü kapalı konuta para yatırılması ve fiyatlarının analiz edilmemesi bir balon oluşumuna neden olabilir. Balon oluşmasa dahi yaptığınız konut yatırımının size sağlayacağı fayda azalabilir, elde edeceğiniz kar da düşebilir.

YATIRIM İÇİN KOLAY SATILABİLİR MEKANLAR ARAYIN
Birikmiş tasarruflarınızı değerlendirmek istiyor ve konut alarak kira gelirini karınız olarak düşünüyor olabilirsiniz. Bu hipotezle yola çıkacak olursak dikkat etmeniz gereken ilk husus da burada başlıyor. Yatırımların ilk esaslarından bir tanesi likit olmasıdır. Ya da likiditeye kolay dönüşür olmasıdır. Bu nedenle konut alırken, seçtiğiniz muhitlere özen gösterin. Yeri geldiği zaman, konutunuzun satışının kolay olabileceği mekanlar arayın.

FİYATLAR YÜKSELİYORMUŞ SÖYLENTİLERİNE KANMAYIN
Konut alırken en fazla dikkat edeceğiniz nokta elbette ‘ fiyatlar ‘. İnşaat metrekare maliyetleri sürekli artış gösteriyor. İnşaat şirketlerinin bu artışı, konut fiyatlarına yansıtmaları normal olarak algılanabilir. Ancak inşaat şirketlerinin konut fiyatlarını yükseltmeleri sonrasında kredi faizlerinin cazibesi de bir nevi nötrlenmiş oldu. Kısa süreli bu dalgadan sonra şimdi konut kredisi faizleri biraz yükseldi. Ancak inşaat maliyetlerine dayanan bir fiyat artışı, konutlarda söz konusu olma noktasına geldi. İşte bu nedenle çok iyi araştırma yapmanız lazım. Eğer ki siz bu araştırmaları yapmadan, o söylenilen fiyatlarda ev almaya devam ederseniz, hem inşaat firmalarının ekmeğine yağ sürersiniz hem de yatırımınızdan istediğiniz karlılığı alamazsınız.

BÖLGENİN KİRA ORANLARINI İYİ ARAŞTIRIN
Eğer ki konut alıp, kira geliri ile yatırımınızı şekillendiriyorsanız, konut aldığınız bölgedeki kira oranlarını iyi hesaplamanız gerekiyor. Sıfır bir bina ile 5-10 yıllık bir binada, aynı lokasyonda, kira bedellerinin ne kadar olduğunu iyi araştırın. Sıfır bir binadan daire aldığınız takdirde ne kadar kira geliri elde edeceğinizi bilirsiniz. Ancak aynı bölgede 1-3 yaş arasındaki binalarda, benzer dairenizin ne kadar kira getirisi sağlayacağınızı da hesaplayın.


---------------------------------------------------------------------------------

Konut yatırımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler ile Benzer Yazılar:

7 Eylül 2015 Saat : 7:41

Konut yatırımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–