Konut İnşaatında Ağır Çelik Konstrüksiyon Dönemi

Kategori: - - 13:41

Tüm Marmara’yı sarsan 19 Ağustos 1999 depremi ve ardından yaşanan diğer depremler ile özellikle Van’da hala devam deprem fırtınası, inşaatçıları yeni arayışlara sevketti.
Tüm Marmara‘yı sarsan 19 Ağustos 1999 depremi ve ardından yaşanan diğer depremler ile özellikle Van’da hala devam deprem fırtınası, inşaatçıları yeni arayışlara sevketti. Kocaeli’nin Kartepe İlçesi’nde bir firma, ‘ağır Çelik’ sistemi ile konut inşa etmeye başladı. 3,5 katlı, çift daireli bir inşaatta yaklaşık 100 ton ağır Çelik kullanılarak yapılan binaların ömrünün 200 yılın üzerinde olacağı, ayrıca en şiddetli depremden bile etkilenmeyeceğini belirtildi.

Kocaeli‘nin Kartepe İlçesi’nde Yapı-Mer Firması tarafından ‘Meşe Park Residance’ adı altında inşa edilen toplam 336 dairenin bir bölümü, şimdiden satıldı. Yapı Mer Şirket Müdürü İshak Tarcan, Kocaeli’nin deprem kuşağının üzerinde yeralması nedeniyle gelen talepler doğrultusunde sağlam bina arayışına girilerek başta ABD, Çin ve Dubai gibi ülkeler olmak üzere bazı ülkelerde kullanılan ağır Çelik sistemini kullanmayı kararlaştırdıklarını anlattı. “Bu fikir Kocaeli bölgesinde yaşanmış olan deprem ve güvenlik amaçlı olarak tamamen mühendislerimizin statik hesaplarını çıktartıp güvenliği en üst seviyede tutarak ağır Çelik üzerine yapmış olduğumuz bir site. Bu ağır Çelik üzerine yapılan binaların hiçbir şekilde depremden zarar görmeyeceğinin garantisini veriyoruz” diyen Tarcan şöyle devam etti:

“Bu Türkiye’de ilk kez yapılan bir çalışma. ST-44 diye tabir ettiğimiz ağır Çelik sistemiyle yapılan ilk projedir. Bu durum elbette fiyatlara da yansıyor. Ama projemizin içersinde yer alan çelikler fiyat anlamında düşündüğünüz zaman aslında çok da artı bir meblağ değil. Bir blokta 100 ton Çelik kullanıyoruz. Güvenliği üst safhada tutuyoruz. Depremle iç içe yaşayan ülkelerde de kullanılıyor. Dubai, ABD ve bir çok deprem bölgesinde ağır Çelik 20-25 yıldır kullanılan bir sistem. Biz bundan sonra da yapacağımız pojeleri Çelik üzerine yapmayı planlıyoruz. Bu Türkiye’de bir ilk ama dünyada yaklaşık olarak 20-25 yıldır kullanılan bir sistem.”

Ağır Çelik konstrüksiyonda kaynak da kullanılmayıp vidalama sistemi uygulandığını da anlatan İshak Tarcan, bu tür binanın dayanma gücünün 200 yılın üzerinde olduğunu, hiç bir şekilde bu süre içersinde yıpranma eskime ve çürüme gibi bir sorun yaşanmayacağını belirtirken, betonarme bir binanın kullanılma süresinin ise 60 ile 100 yıl arasında olduğunu belirtti. Tarcan, bu sistemle binaların 8 ay gibi kısa sürede tamamlanabildiğini de söyledi. – Kocaeli / İzmit

Etiketler:,

Bir yanıt yazın