Konut fiyatları ne kadar arttı?

Son Güncelleme: 2 Ekim 2015 - 7:42 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

konut fiyatREIDIN – GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçları açıklandı. Rapor sonucuna göre konut satışları hem önceki yıla göre hemde bir önceki aya göre artış gösterdi.
Yeni konut fiyatlarında İstanbul Avrupa Yakası’ndaki markalı konut projelerindeki artış yüde 0,69 olurken, Anadolu Yakası’nda bu oran yüzde 0,90 olarak belirlendi.
REIDIN – GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre konut tiplerinden en yüksek artış 4+1 daire tipinde yüzde 1,46 oranı ile yaşandı. 4+1 daire tipini sırasıyla; 1+1 daire tipleri 1, 41, 2+1 daire tipleri 1,03, 3+1 daire tipleri ise 0,62 oaranı ile takip etti. Daire büyüklüğüne göre en yüksek artış 101- 125 metrekare konutlarda yaşandı.
Tüketiciler için KDV oranı önemli!

REIDIN – GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nden çıkan önemli bir sonuç da, tüketicilerin konut tercihinde KDV oranı düşük olanları tercih ettiğini gösteriyor. Ağustos ayı içerisinde satışı gerçekleştirilen markalı konut projelerinden yüzde 99’u KDV oaranı yüzde 1 olanlar, kalan yüzde 1’lik oran ise KDV’si yüzde 18 olan konutlardan oluşuyor.
Tamamlanmamış projeler tercih ediliyor

Tüketiciler daha çok bitmemiş projeleri tercih ediyor. Fiyatların tamamlanmış projeler göre daha avantajlı olduğu bitmemiş projelerden ev alanların Ağustos ayındaki oranı yüzde 64 olurken, tamamlanmış projeleri tercih edenler ise sadece yüzde 34 oranında kaldı.
Ağustos ayındaki yabancı yatırımcıya konut satışı yüzde 45 oranı ile son 6 aylık ortalama seviyesinde seyretti.
Yeni konut fiyatları geçen yıla göre yüzde 7 arttı
REIDIN – GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,75 oranında artış yaşandı. Fiyat artışları geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 7,24 oranında arttı. Emlakdream.com


---------------------------------------------------------------------------------

Konut fiyatları ne kadar arttı? ile Benzer Yazılar:

2 Ekim 2015 Saat : 7:42

Konut fiyatları ne kadar arttı? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–