Konut almak için şimdi tam zamanı!

Kategori: - - 22:44

mahalle tipi

Bankalar, ağustos ayından sonra bu hafta da konut kredisinde faizleri peş peşe indirmeye başladı. Konut sahibi olmak isteyenler için bankalar faizleri 0.90’a çekerken, markalı konut firmaları da kendi bünyelerinde konut alımını kolaylaştıran kampanyalara başladı. Kimi şirketler peşinatı yüzde 0’a kadar çekerken, bazı şirketler de 100 aya kadar faizi 0’a düşürdü. Emlak Konut da 1 Ağustos’ta başlattığı yüzde 20 peşinat, yüzde 0.70 faiz oranı ve 120 ay vadeyle ev sahibi yapan kampanyasını yıl sonuna kadar uzattı. Konut sahibi olmak

Habertürk’ün haberine göre, uygun koşullarla konut sahibi olma imkânı veren kampanyalarla birlikte Türk halkı, öncelikle ekonominin lokomotifi olan gayrimenkul sektörüne yatırım yapmayı tercih etti. Eylül ayı konut satış rakamları da bunu doğruluyor. Türkiye genelinde konut satışları 2016 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17.8 oranında artarak 108 bin 918 oldu. İstanbul’da eylül ayı itibarıyla markalı konut projeleri birbiri ardına satışa çıkmaya başladı. İstanbul’un hemen her ilçesinde hayata geçirilen projeler lansmana özel fiyatlarla yeni ev sahiplerini bekliyor. Lansman fiyatları ise kısa bir süre için geçerli. Firmaların kampanyaları da aralıkta son bulacak.

Markalı konut projeleri ve köprü, metro, havalimanı, hastane ve benzeri kamu yatırımları bölge dinamiklerini ve fiyatı önemli şekilde etkiliyor. Yapımı tamamlanacak mega projelerin bölge fiyatlarını artıracağı açık. Bankaların ve firmaların konutta faizi düşürmesi ve kişiye özel ödeme planları devam ederken, mega projelerin de yapımı tamamlanmaya başladı. “Şimdi konut almanın tam zamanı” diyen şirketler de müşterilerini satış ofislerine davet ediyorlar.

PROJELER DEĞERİ ARTIRDI

İstanbul’da hayata geçirilen mega projelerle birlikte, metro bağlantıları gibi altyapı projelerinin de hız kazanması, bu güzergâhtaki konutların değerini arttırdı. İstanbul’da son bir yılda markalı sıfır konutlarda en yüksek değer artışı yaklaşık yüzde 33’le Üsküdar’da görüldü. Üsküdar’ı ortalama yüzde 32 oranla Bakırköy takip ederken, Ataşehir ve Zeytinburnu yüzde 25’er değer artışıyla İstanbul’da yatırımcısına en çok kazandıran ilçeler arasında üçüncü sırada yer aldılar. Bölgelerde yapılan konut projeleri ve kamu yatırımlarının artması bölgedeki fiyatları da artırıyor.

“DÖNÜŞÜMLE ŞEHİRLERİMİZ MODERNLEŞİYOR”

Bugüne kadar Ankara’da kentsel dönüşüm kapsamında 21 bin 901 konut inşa eden Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 7 bin 58 konutun yapımına devam ediyor. TOKİ Başkanı Ergün Turan, Altıağaç-Karaağaç ve Hüseyingazi mahallelerinde 575 bin metrekarelik alanda kentsel dönüşüm kapsamında 5 bin 420 konutla birlikte dört cami, iki adet ticaret merkezi, dört adet okul, iki adet sosyokültürel tesis, bir adet Kızılay binası yapacaklarını kaydetti.

Kentsel dönüşüm projeleriyle çarpık kentleşme sonucunda yaşanamaz hale gelen bölgeleri yaşanabilir çevrelere dönüştürdüklerini belirten Turan, “Bu alanda bulunan bin 350 gecekondunun bin 230’u anlaşma yoluyla yıkıldı. Proje alanının yüzde 21’i konut, yüzde 57’si yeşil alan, yüzde 22’si de yollar ve sosyal donatılara ayrılmıştır. Projemiz ile yaklaşık 50- 60 yıldır çarpık yapılaşmaya maruz kalan bu alandaki riskli yapıların modern konutlara dönüşümünü sağlayacağız” dedi. Kentsel dönüşüm projelerinin bölgeleri sadece fiziksel olarak iyileştirmediğini dile getiren Turan, “Dönüşüm projeleri ile o yerleşim birimine ayni ve nakdi finansal kaynak aktarılıyor. İnsan ve toplum sağlığı kalitesi artıp, yeni iş alanları ve kentleşme kültürü gelişiyor” diye konuştu.

Etiketler:, , , ,

Bir yanıt yazın