Konut alan yabancıdan KDV ödemeyecek

Kategori: - - 13:35

yabancılara konut

Hükümet, konut sektörüne bir teşvik daha veriyor. Konut alan yabancıdan KDV alınmayacak. Maliye Bakanı Ağbal, “Otele gelen 7 gün kalıp gidiyor ama evi olan 7/24 kalıyor” dedi

Hükümet, konut sektörüne 2017 yılında bir teşvik daha veriyor. Bu yılın başından itibaren en az 1 milyon dolarlık ev alan yabancıya vatandaşlık, KDV indirimi, damga vergisinin sıfırlanması gibi teşvikler alan konut sektöründe şimdi de yabancıya konut satışında KDV sıfırlanıyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Turistler artık sadece tatil yapmak değil insanların arasına karışmak istiyor. Türkiye’de konut edinmek, iş yeri edinmek istiyorlar. Türkiye’de 1 milyon dolar değerinde konut edinenlere vatandaşlık getirdik. Yabancılara konut satışında katma değer vergisini yok ediyoruz. Otele gelen 7 gün kalıp gidiyor, ama evi olan 7/24 kalıyor” diye konuştu.

2016 yılında yabancıya konut satışı gerilemişti. Yıllık 5 milyar doların altında kalan yabancıya satışın 10 milyar dolara, 16 bin seviyesinde olan satış adedinin de 50 bine çıkarılması hedefleniyor. Yabancıya satışta KDV’nin alınmaması sektörün hedeflerine yaklaşmasında etkili olacak.

Konut alan yabancıdan KDV

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Habertürk TV-Bloomberg HT ortak yayınında ekonomiye ilişkin soruları yanıtladı. Ekonominin canlandırılması gerektiğini dile getiren Ağbal, millete aş, iş, istihdam üretmenin hükümetin sorumluluğunda olduğunu ifade etti. Ağbal, vergi artışı olup olmayacağına ilişkin soru üzerine, “Her yerde söylüyorum. 2017 yılında hiçbir vergide bir kuruş dahi artış yapmayacağız” dedi.

Ağbal, hükümetin aldığı tedbirlerin sonuçlarının görülmeye başladığını, özellikle büyüme tarafında geçen yılın üçüncü çeyreğindeki aşağı yönlü eğilimin yukarıya doğru gideceğini ifade etti. Ağbal, şunları söyledi: “Son bir haftada açıkladığımız yeni destekler, vergi indirimleri piyasada moralleri düzeltti, alışverişi canlandırdı. Kararı açıkladık, ertesi gün gazetelerde ilanlar başladı, alışveriş merkezlerinde herkes beyaz eşya, mobilya mağazalarına gitmeye başladı. Demek ki doğru karar aldık, ekonomi üzerinde canlandırıcı etkisi olacak.”

Otoda ÖTV indirimi yok

BAKAN Naci Ağbal’ın önceki gün otomotiv sektörüne yönelik ‘Ekonomiyi canlandırmak için her türlü önlemi almaya hazırız’ sözleri ÖTV indirimi olarak algılanmıştı. Bakan Ağbal, ‘Otomotivde ÖTV indirimi olmayacak. Yanlış anlaşılmasın’ diyerek, “Beyaz eşya ve konut sektöründe geçici vergi indirimi yaptık. Bu sektörler dışında vergi indirimimiz yok. Otomotiv sektörü ile ilgili yerli üretimin artırılması ve bu manada ileriye dönük yatırımların teşvik edilmesi bakımından sektörün talepleri oldu. Otomotiv sektörü Türkiye’nin yıldız sektörlerinden bir tanesi ve biz bunu desteklemek istiyoruz ama ÖTV indirimi yok” açıklamasını yaptı.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın