Konut alacaklar için yeni dönem başladı

Kategori: - - 09:55

konut kredisi

Konut elde etmek amacıyla kullanılacak kredilerde konut değerinin yüzde 20’si peşin olarak verilebilecek, daha önce yüzde 25 olarak uygulanıyordu. ev kredisi

Bugünden itibaren 200 bin liralık bir konut için ev kredisi alanlar 40 bin liralık peşinat ödeyecek. Daha önce aynı kredi için peşinat tutarı 50 bin liraydı.

Yönetmeliğe kadar, güvence olarak alınan gayrimenkullerin değerlemesi, BDDK ya da Anapara Piyasası Kurulu kadar yetkilendirilmiş değerlendirme şirketlerine yaptırılması ve sınırlamada bu değerlerin kullanılması zorunlu olacak.

ALICI KREDİSİNDE 48 AYI AŞAMAYACAK

Benzer mevzuat değişikliğinde, “gayrimenkul alımı amaçlı krediler ve eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ile bu kredilerin bitmiş finansmanı nedeniyle kullandırılan krediler” dışındaki tüketici kredilerinin vadesi 48 ayı aşamayacak.

Mevzuat değişikliğine göre, daha önce kullandırılan ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu kadar istek edilmesi durumunda maksimum “yetmiş iki ay” ile sınırlı edinmek üzere yeniden yapılandırılabilecek. 

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın