Kayaşehir’de yeni konutlar geliyor

Kategori: - - 08:18

Kayaşehir’de yeni konutlar

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı M. Ergün Turan, İstanbul- Kayaşehir bölgesine inşa edilen konut alanında açıklamalar yaptı.

Toplu konuttaki 2023 hedeflerini 1 milyon 200 bin konuta revize ettiklerini belirten Turan, “Önümüzdeki 8-9 yıl içerisinde dar gelirli vatandaşlarımız içi 550 bin ilave konut imal edeceğiz “dedi.

İstanbul- Kayaşehir bölgesine inşa edilen konut alanında TRT Haber’e konuşan Turan, bunun için bütün programlarımızı, bütün kurum disiplinlerini bu doğrultuda yeniden düzenlediklerini belirterek şunları kaydetti: “Sayın Başbakanı’mızın ifade ettiği gibi Anadolu’nun bir çok vilayetinde 250 lira taksitle ve 240 ay vade ile konut projelerimizi hayata geçiriyoruz. İnşallah bu hafta yayınlayabiliriz. İlk etapta 2-3 vilayette sonrada talep edilen bütün vilayetlerde başta emekli vatandaşlarımız olmak üzere konut sahibi olacak.”

Konut almakta zorlanan dar gelirliye dost!

Anadolu’da talep yoğunluğun olduğun belirten Turan şu şekilde devam etti: “Geçen ay Gaziantep’te 1154 konutu satışa sunduk. 20 bin vatandaşımız konut sahibi olmak için müracat etti. Çünkü Toplu Konut İdaresi, konut almakta zorlanan dar gelirli vatandaşlar için yegâne kapıdır. Bizim dar gelirli vatandaşlarımız için taksit konseptimiz, vatandaşlarımızın konuta geçtikten sonra ödemeye başlamasıdır.”

Kayaşehir’de yeni konutlar yükseliyor

Kayaşehir’de idarenin bin 500 konutu satışa sunduğu bunlar alt ve orta gelir grubuna yönelik olduğunu belirten Turan, yeni konutların müjdesini vererek, ”Bu bölgede satışa koyduğumuz 1500 konut haricinde, 4500 konut yapımımız devam ediyor. İnşallah bu yıl içerisinde konutlarımız alt ve orta gelir grubundaki vatandaşlarımıza arz edeceğiz.” dedi.

13 Yılda 650 bin konut

Toplu Konut İdaresi’nin 58. Hükümet ile 2002’de başlayan 13 yıllık süreçte 650 bin konut ürettiğini belirten Başkan Turan, artık idarenin yeni bir bilinçle, yeni bir disiplinle hareket ettiğini söyledi. 2002 döneminin şartları ile bugünün şartlarının aynı olmadığını belirten Turan şunları kaydetti: “2002 yılında Türkiye’nin Milligeliri, sorunları farklıydı. İnsanların acil barınma ihtiyacı vardı. 2015 yılına geldiğimizde Türkiye’de Milligelir 10 bin dolar civarında. Vatandaşlarımızın beklentileri değişti ve gelişti. Bunun için disiplinlerimiz yeniledik, kaliteyi arttırdık. “ TOKİ’nin kalitede başka bir evreye geçtiğini belirten Turan şu şekilde devam etti: “ yakın zamanda oluşacak konutlarda, Türkiye’de kalitesiyle referans olacak, mimarisi ile mahalle konsepti ile TOKİ konutları örnek olacak”

Yeni dönemde TOKİ

Yeni dönemde TOKİ’yi 4-5 başlık altında tanımladıklarını belirten Turan şunları ekledi: ”Biz mutlak yaptığımız binaların yatay, yöresel normlar, mahalle konsepti şeklinde olmasına dikkat ediyoruz. Şu an Kayaşehir bölgesinde bir mahalle konsepti var. Altı ay sonra, bir yıl sonra Toplu Konut İdaresi’nin üreteceği konutlar Türkiye’ye çok daha ciddi değerler katacak.”

Muhatabımız projelerimizi biliyor

Toplu Konut İdaresi’nin en aktif olduğu alanlardan birisinin Kentsel Dönüşüm olduğunun da altını çizen Turan, ”53 vilayette kentsel dönüşüm çalışması yaptıklarını belirtti. Yeni dönemde kentsel dönüşümde başta İstanbul olmak üzere çok önemsediklerini söyleyen Turan, Bizle muhatap olan vatandaşlarımız Kentsel Dönüşümde hangi projelere imza attığımızı biliyor” dedi. kanal7

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın