Katar Şeyhi, orta gelirliye ev yapmaya geliyor

Kategori: - - 09:36

Katar Şeyhi Al Thani

Katar Şeyhi Al Thani Türkiye’de yatırım yapmaya başladı. İlk yatırımını Fikirtepe’ye yapan Şeyh Al Thani, 260 milyon liralık Velvet Towers projesinden sonra orta gelirliye konut yapmaya hazırlanıyor.
Katar Kraliyet Ailesi üyelerinden, Katar İktidar Aile Konseyi Genel Sekreteri Şeyh Dr. Abdulaziz Al Thani Türkiye’de yatırım yapma kararı aldı. Şeyhin ilk yatırımı Fikirtepe’de bulunan 260 milyon liralık Velvet Towers projesi olurken, Velvet Towers için Ekşioğlu Evrensel Grup ile yüzde 50 ortaklıkla Palma D’oro May şirketini kurdu. Al Thani hedefinin Türkiye’de orta gelirliye ve gençlere yönelik konut projeler geliştirmek olduğunu duyurdu.
Al Thani, grubunun Katar, Londra, Afrika, Dubai’de faaliyet gösterdiğini belirterek, uzun zamandır İstanbul’da iş yapmak istediğini, 6 ayda 4 firma ile 4 farklı sektörde çalıştıklarını söyledi. “Dünyanın neresine gidersem gideyim her yerden İstanbul’un potansiyelini görebiliyorum” diyen Al Thani, Katar ile Türkiye’nin ekonomik ilişkilerinin gün geçtikçe daha ileriye gittiğini belirterek, “Katar Şeyhi Temim de Türkiye’ye git ve yatırım yap diye tavsiyede bulunuyor. Bu ilk projemiz olacak fakat son projemiz olmayacak” diye konuştu.

Türkiye’deki arsa maliyetlerinin çok yüksek olduğunu dile getiren Al Thani, orta gelirliye konut yapmak istediğini söyleyerek “İstanbul’da genç profesyoneller için projeler yapılması lazım” dedi. Bu daireleri peynir ekmek gibi satabiliriz diyen Al Thani şöyle devam etti: “İstanbul’da arsa maliyetlerinin çok yüksek olduğunu biliyorum. Orta gelirliye yönelmek zor ancak bunun 3 çözümü var. Birincisi, devletin arazi tahsisi yapması. İkincisi, maliyetleri minimize edecek çözümler geliştireceğiz. Üçüncüsü de finansman konusunda bankalarla yeni modeller üzerinde anlaşabiliriz. İstanbul’da lüks apartman yapmaktan ziyade orta ölçekli konutlar yapmak istiyorum. İstanbul’un dışındaki alternatifleri değerlendirmemiz için de devletin, şehir merkezinin dışında yeni şehirler yapması ve burada metro gibi ulaşım olanaklarını sağlaması gerekir.”

500 Milyon dolar yatırım
Al Thani, 500 milyon dolarlık bir yatırım bütçeleri olduğunu vurgulayarak “İstersem Velvet Towers’taki 3 kulenin tamamını satabilirim. Ancak Türk insanına yöneliyorum. Buraya farklı bir konsept getirmek istiyorum. itower dediğimiz akıllı evler olacak. Dünyanın her yerinden bu cihazla evi kontrol etmek mümkün olacak. 10 yıl bakım garantisi de vereceğiz” diye konuştu. Al Thani, “Dairelerin bir tanesini ben alacağım. Katar’dan 4 arkadaşım da bu daireler için rezervasyon yaptı” dedi.

Teslimat 2018’de
Velvet Towers Fikirtepe’de 260 milyon liralık yatırımla hayata geçecek. Katar- Türk ortaklığında kurulan Palma D’oro May inşaat tarafından gerçekleştirilecek olan inşaat 26 katlı 3 bloktan meydana geliyor. Projede, toplam 1.250 konut yer alırken Palma D’oro May İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Ekşi, 564 hak sahibinin yer aldığı Velvet Towers’ta hak sahipleri ile yüzde 55 oranında anlaşıldığını ifade etti. Projenin ruhsat aşamasında olduğunu ve ruhsatı aldıktan sonra satışlara başlayacaklarını söyleyen Ekşi, “KDV oranı da yüzde 1 olacak. Şubat 2016’da yapımına başlanacak olan ultra lüks projenin 2018’de sahiplerine teslim edilmesi ve fiyatların ise 385 bin liradan başlaması planlanıyor” dedi.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın