Kanal İstanbul’un iki yakasına 500 bin kişilik yeni şehir

Kategori: - - 09:07

kanal istanbul yatırım

Türkiye’nin vizyon projelerinden Kanal İstanbul’un detayları netleşti. Kanalın iki yakasına 500 bin nüfuslu şehir kurulacak. Kat sınırı villa ve iş merkezleri hariç 5+1 olacak. Küçükçekmece Gölü’nden başlayacak 400 metre genişliğinde, 25 metre derinliğindeki kanal, Karadeniz’e bağlanacak.

Türkiye’nin dünyayı kıskandıran vizyon projelerinden Kanalİstanbul’un detayları netleşiyor. İki bölümde ele alınan projede kanal ve etrafında oluşacak şehir ayrı ayrı konumlandırılacak.

15 milyar dolarlık yatırımın yapılacağı Kanalİstanbul için daha önce hazırlanan kentsel tasarım projeleri tekrar ele alınırken, sonrasında imar planı yapılacak. Daha önce 1.2 milyon nüfusun yer alacağı planlanan proje, yoğunluk gerekçesiyle 500 bine çekildi. 250 bin+250 bin kişi veya 300 bin+200 binlik bir şehir kanalın iki yakasına konumlandırılacak.

Siluet konusu başlıca ele alınırken, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyacak projede yüksek katlı konut olmayacak. 5+1 kat sınırı planlanırken, Karadeniz’den başlayacak kanal toplamda 43 kilometrelik güzergah bulunuyor.

Kat sınırı 5+1 olacak

Kanal projesi Küçükçekmece Gölü’nden başlayıp Karadeniz’e bağlanacak. 400 metre genişliğinde olacak kanalın derinliği ise 25 metre olacak. Güzergaha ilişkin bilimsel çalışma yapılıyor. Kanal büyük gemilerin geçebileceği bir şekilde inşa edilirken, kamulaştırma yetkisi Toplu Konut İdaresi’nde (TOKİ). Siluet konusunun üzerinde önemli durulurken, mimarisi mevcut kentler gibi olmayacak. Kenti TOKİ inşa edecek. Karayolları Genel Müdürlüğü 4 köprü yaparken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin planı ile köprü sayısı altıya kadar çıkacak. Donatı alanlarına ilişkin de standart geliyor. Konferans, üniversite alanı, turizm ve ticaret merkezleri de olacak. Villa tipi yapılaşmaların yanı sıra iş merkezlerinde 5+1’lik kat sınırı ise bulunmuyor. Kanal kısmında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğü süreci yönetecek. Edinilen bilgilere göre kanal ihalesi şartname aşamasına geldi. Daha önceki kentsel tasarım toplantılarda ele alınırken imar planlarının kısa sürede yapılması bekleniyor. Uygulamaya geçmesi için kentsel tasarımdan sonra imar planı çalışmalarına geçildi. Konuyla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yetki verildi.

15 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM

Maliyeti 15 milyar dolar olması beklenen Kanal İstanbul için Yüksek Planlama Kurulu onayı iki yıl önce çıkmıştı. İnşaat çalışmalarına yıl sonuna kadar başlanılması beklenen Kanal İstanbul’un entegre projelerle maliyetinin 50 milyar doları bulacağı hesaplanıyor. İnşaat sürecinde de toplam 15 bin kişilik istihdam oluşturulacağı belirtiliyor. Çılgın projeye yönelik hükümetin hedefi ise Cumhuriyet’in 100. kuruluş yıldönümü olan 2023’e kadar yetiştirebilmek. Kongre, festival, fuar, otel, spor tesislerinin de Kanal İstanbul ile birlikte faaliyete geçirilmesi planlanıyor.

Kentsel dönüşümde yeni dönem zirvesi

Türkiye’de büyük önem verilen ‘Kentsel Dönüşüm’ projeleri farklı şehirlerinde tartışılarak doğru adımların atılması için farklı kesimden temsilcileri biraraya getiriyor. Bu kapsamda ‘Kentsel Dönüşümde Yeni Dönem Yeni Hedefler’ başlığı altında ‘2. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi’ yarın İstanbul’daki Marriott Hotel Şişli’de yapılacak. Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere bir çok sivil toplum kuruluşu katılacak.

Halkbank’tan TOKİ borcuna % 20 indirim

Halkbank, TOKİ’ye borçlarını tek seferde ödeyerek yüzde 20 indirim fırsatından yararlanmak isteyen konut alıcıları için ‘TOKİ İndirim Kampanyası’ başlatıyor. Halkbank’ın 19 Mart’a kadar sürecek kampanyası kapsamında aylık yüzde 0.80’den başlayan faiz oranları ile artan veya azalan taksitlerle ödeme seçeneklerinden yararlanma imkanı sunuluyor. Satışına aracılık edilen konutlara özel olarak sadece Halkbank tarafından sunulan uygun koşullu krediyi kullananlardan tahsis ücreti ve ekspertiz ücreti de alınmıyor. star

Etiketler:

Bir yanıt yazın