Kanal İstanbul Yıl Sonu İhale Çıkıyor

Kategori: - - 08:41

kanal istanbul binali yıldırım

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, ‘Kanal İstanbul’ ihalelerinin 2016 yılı sonunda yapılmasını planladıklarını söyledi.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’a ikinci Boğaz’ı açacak Kanal İstanbul projesiyle ilgili, “Hazırlık çalışmaları devam eden projenin yapım çalışmalarını bu sene sonu başlatmayı, en azından ihaleleri başlatmayı hedefliyoruz” dedi.

Geçen ay Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan hükümetin eylem planında da Kanal İstanbul projesi için yasal düzenlemenin Haziran sonuna kadar yapılacağı duyurulmuştu.

NTV canlı yayınında konuşan Yıldırım, Temmuz – ağustos gibi 3. köprünün hazır hale geleceğini, 3. havalimanının ilk etabının da 2018’de açılacağını söyledi.

Siber güvenlik MGK’da

Yıldırım iletişim sektöründe 4.5G teknolojisine geçiş aşamasında operatörlerin ortak hareket etmesine ve beraber altyapı yatırımı yapmasına olumlu baktıklarını da söyledi.

Yıldırım ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında siber güvenlik konusunun da ele alınacağını belirterek, “Güvenli kamuağının oluşturulması ile ilgili tedbirlerimiz var. İnternet ortamında suç içeren faaliyetlerin önüne geçilmesi konusunda çalışmalar da yapıyoruz. Bu konuda sunumlar olacak” diye konuştu. HGS cezalarıyla ilgili düzenleme hakkında da konuşan Yıldırım, şunları söyledi:

“2015 nisanında cezalarla ilgili kanunda değişiklik yapıldı. O tarihten önce geçişlerde en uzak mesafeye ceza 10 kattı. O düzeltildi ama Nisan 2015’ten sonraki uygulama. Geriye de işlemesi lazım. Bu değişiklikle cezalar geçtiği mesafeye göre kesilecek. Yüksek gibi gözüken cezaların birçoğu önemli ölçüde rahatlayacak. Cezaların affedilmesi, kaldırılması söz konusu değil.”

Tamamı beklenecek

Binali Yıldırım, “3. köprü aslında mayıs gibi bitiyor ancak devam eden yollar var. 115 kilometre bağlantı yolları ile 225 kilometreyi buluyor. Bunlar tamamen bittikten sonra açalım diye bir karar aldık. 3. havalimanı da tüm hızıyla devam ediyor. Birinci etabı 26 Şubat 2018’de açılmış olacak. Sonra iki etabı daha var” dedi.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın