Kanal İstanbul için YİD Kanunu

Kategori: - - 11:31

Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkında Kanun’da “kanal” ifadesi yer almadığı için YİD modeliyle ihaleye çıkılamayan Kanal İstanbul için yasal düzenleme yapılacak.

Kanal İstanbul’un Yap-işlet-devret (YİD) modeliyle hayata geçirilmesinin önündeki engeller, ilgili kanunda yapılacak düzenlemelerle aşılacak. “Çılgın proje” olarak bilinen Kanal İstanbul, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı 64. Hükümet 2016 Yılı Eylem Planı’nda yer aldı. Planda, Kanal İstanbul’un yapımı ve işletilmesiyle ilgili yasal düzenlemeye de atıfta bulunuldu. ‘Bazı Yatırım ve Hizmetlerin YİD Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkında Kanun’da “kanal” ifadesi yer almadığı için YİD modeliyle ihaleye çıkılamayan Kanal İstanbul için yasal düzenleme yapılarak “kanal” ifadesi eklenecek ve ihale süreci hızlandırılacak.

İKİ KENTTEN BİRİ 2023’E HAZIR
Kanal İstanbul, şehrin Avrupa yakasında hayata geçirilecek. Kanalın, Marmara Denizi ile birleştiği noktada 2023 yılına kadar, öngörülen iki yeni kentten biri kurulacak. Kanalın uzunluğu 43 kilometre, genişliği yüzeyde 500 metre, tabanda 400 metrede olacak. Suyun derinliği ise 25 metreyi bulacak.

Etiketler:

Bir yanıt yazın