Kanal için düzenleme yapılacak

Kategori: - - 09:50

Lütfi Elvan

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, A Haber’de gündeme ilişkin soruları yanıtladı ve değerlendirmelerde bulundu.

Sözlerinin başında Yeni Şafak ve Yeni Akit gazetelerine yönelik terör saldırılarını kınayan Elvan, “Basın ve yayın organlarına bu tür saldırıları hiçbir şekilde tasvip etmediğimizi ve kınadığımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Hükümetin terör örgütlerine yönelik mücadelesinin devam edeceğini, bunun son bulmasının düşünülemeyeceğini ifade eden Elvan, “Başbakanımızın ifade ettiği gibi tek bir silahlı unsur kalmayana kadar bu mücadelemiz devam edecek ama diğer taraftan Silopi, Cizre’de ve daha sonra da Sur’da terör örgütünün yapmış olduğu tahribatı giderici, oradaki yöre halkına yapmış oldukları eziyetleri ve sıkıntıları ortadan kaldırıcı tedbirleri süratle alıyoruz. Bu çerçevede Mardin’de sayın Başbakanımızın bir eylem planı açıkladı. Tüm bakanlıklarımızın yoğun bir şekilde, yöreye yönelik, yörede bulunan vatandaşlara yönelik çalışmalarını sürdürüyorlar. İnşallah geçmiş konumlarından daha iyi olabilecek bir duruma yöre halkını getireceğiz” değerlendirmelerinde bulundu.

“HDP vatandaşları farklı yerlere çekmeye çalışıyor”

Sur ve Cizre’deki operasyonlar sırasında öldürülen ve cesedi bulunan teröristlerle ilgili gelişmeler konusunda Elvan, terörle mücadeleye devam edeceklerini, özellikle HDP’nin yaralılara yönelik bir kamuoyu oluşturmaya ve vatandaşları farklı yerlere çekmeye çalıştığını aktardı.

Başbakan Yardımcısı Elvan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz teröristlere yönelik mücadeleye devam edeceğiz. Eğer bir terörist dahi olsa yaralı ise biz yine ambulansımızı gönderiyoruz, göndermeye devam edeceğiz. Bunun tedavisini yaparız. Tedavisinden sonra gerekli yasal işlem savcılıkta, yargıdaki işlemleri ne ise o işlemler yürütülür ama bir insan olarak görüyoruz ve bununla ilgili ne tür yapılması gereken, ambulans gönderme, hastanede gerekli tedavisinin yapılması gibi, bunların hepsini yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Ancak, maalesef, HDP bir anlamda terör örgütünün savunuculuğuna büründü. Bu çerçevede terör örgütü üzerinden siyaset yapmaya çalışıyor. Bu HDP’ye yakışmayan bir yaklaşım.”

Kanal İstanbul Projesi

Kanal İstanbul Projesi ile ilgili soruyu da yanıtlayan Elvan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının projeye dair çalışmalara başladığını, projenin gerçekleştirilmesi için yapılması gereken birkaç maddelik bir yasal düzenleme bulunduğunu anımsattı.

Başbakan Yardımcısı Elvan, “Bu düzenlemeyi de önümüzdeki günlerde yapacağız. Ulaştırma Bakanlığımız kanun tasarısını Başbakanlığa sevk etti” diye konuştu.

Kanal İstanbul’un hükümetin önemli projeleri arasında yer aldığını anımsatan Elvan, güzergahla ilgili çalışma gözden geçirileceğini, yasal düzenlemenin yapılacağını ve daha sonra projeye yönelik somut adımın atılacağını, bu konuda net bir zaman veremeyeceğini de sözlerine ekledi.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın