İşte Erdoğan’ın yeni İstanbul’u

Son Güncelleme: 13 Mart 2013 - 10:32 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

yeni istanbulBaş­ba­kan Re­cep Tay­yip Er­do­ğan pa­zar gü­nü İs­tan­bul se­ma­la­rın­da he­li­kop­ter­le tur at­tı. Ken­di­si­ne Ulaş­tır­ma, Denizcilik ve Haberleşme Ba­ka­nı Bi­na­li Yıl­dı­rım, Çevre ve Şe­hir­ci­lik Ba­ka­nı Er­do­ğan Bay­rak­tar ve İs­tan­bul Bü­yük­şe­hir Be­le­di­ye Baş­ka­nı Ka­dir Top­baş eş­lik et­ti.

Sözcü’deki habere göre he­li­kop­ter­de ye­ni pro­je­ler­le il­gi­li ha­ri­ta­lar ma­sa­ya ya­tı­rıl­dı. Er­do­ğan, şe­hir­ci­lik ko­nu­sun­da­ki kur­may­larıy­la, İs­tan­bu­l’­un Av­ru­pa Ya­ka­sı­’n­da ku­ru­la­cak Ye­ni­şe­hir Pro­je­si, Ka­nal Pro­je­si, ye­ni ha­va­li­ma­nı ve 3. Bo­ğaz Köp­rü­sü pro­je­le­riy­le il­gi­li ha­va­dan in­ce­le­me­ler­de bulunmuştu.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın önceki gün kurmaylarıyla birlikte helikopterle gezerek incelediği harita ve kendisine sunulan Yeni İstanbul Projesi’nin görüntüleri ortaya çıktı.

Erdoğan, seçim öncesi üzerinde durduğu ve ‘çılgın proje’ olarak adlandırılan Kanal İstanbul, yeni havalimanı, 3. Köprü Otoyolu güzergahı ve İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yapılacak olan Yenişehir Projesi’nin kurulacağı geniş bölgeyi havadan mercek altına aldı.

İştah kabartacak proje

Çatalca ile Arnavutköy ilçesi sınırları içinde kalan ve Karadeniz kıyısında kurulacak olan dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak proje harita üzerinde Erdoğan’a gösterildi. Havaalanının hemen doğusunda, yine Erdoğan’ın ‘Yenişehir’ olarak adlandırdığı bir milyon insanın yaşayabileceği şekilde planlanan lüks bir yaşam merkezi olarak tasarlanan kent projesi bulunuyor. Bu proje de üç boyutlu olarak Erdoğan’a gösterildi.

Proje içerisinde gökdelenler, yat limanı, İstanbul Yenişehir Olimpiyat Stadyumu gibi alanlar bulunuyor. Görenlerin iştahını kabartacak projenin imzası ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait.

yeni istanbulKaradeniz’den Küçükçekmece’ye

Uydu haritası üzerine yerleştirilmiş çizimlere göre, yapılacak olan kanal ise Karadeniz’den su alarak ve Sazlıdere Barajı’nı takip ederek Küçükçekmece Gölü’ne bağlanıyor. Yine bir başka su yolu ise Durusu Barajı ile Büyükçekmece Gölü arasında bulunuyor.

Kaynaklar, Kanal İstanbul projesinin Küçükçekmece bağlantılı olacağını belirtiyor. Projelerin duyurulmasından sonra çok sayıda müteahhit şirketin Çatalca, Eyüp, Arnavutköy, Küçükçekmece ve Sultangazi ilçelerinde projenin kapsadığı alanlarda arazi kapattıkları öğrenildi.

Sözcü

---------------------------------------------------------------------------------

İşte Erdoğan’ın yeni İstanbul’u ile Benzer Yazılar:

13 Mart 2013 Saat : 10:32

İşte Erdoğan’ın yeni İstanbul’u Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–