İstanbul’un Mega Projeleri Başakşehir’de

Kategori: - - 14:48

başakşehir konut

2003 yılında hareketlenmeye başlayan Başakşehir, gerçekleştirilen konut yatırımlarıyla birlikte yaşanan nüfus artışı ve konumu itibariyle İstanbul genelinde hayata geçirilen ulaşım altyapısına uygun lokasyonu nedeniyle Avrupa yakasının yükselen yaşam alanları arasında öne çıkıyor.

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş lisanslı değerleme uzmanı Zuhal Balsarı, 2003 yılından bu yana hızla gelişen Başakşehir bölgesinin halihazırda projeleri devam eden metro, üçüncü havaalanı, üçüncü köprü, Kanal İstanbul projesi, Kuzey Marmara otoyolu ve Marmaray’ın etkisiyle daha da hızla büyüyeceğini söyledi. Üçüncü köprü bağlantı yollarının Kayaşehir’den, Kanal İstanbul’un önemli bir kısmının ise Başakşehir ilçe sınırları içinden geçmesinin planlandığını ifade eden Balsarı, önümüzdeki süreçte bu bölgede hareketliliğin artarak devam edeceğini kaydetti. Balsarı, Kanal İstanbul projesinin Başakşehir’den geçecek olmasının özellikle Altınşehir’deki Güvercintepe, Şamlar, Kayabaşı gibi yerlerin prim yapmasını sağlayacağının altını çizdi.

İlçenin henüz yüzde 20’si yapılaştı

Yerleşim alanı olarak İstanbul’un en büyük ilçesinin Başakşehir olduğunu ifade eden Balsarı, bölgenin ekonomik seviyesi iyi olan, planlı ve daha düzenli bir yerde yaşamak isteyenler tarafından tercih edildiğini, son yıllarda bölgede markalı konut projelerinin de görüldüğünü anımsattı. Balsarı, markalı konut projeleri yanında, metronun da gelmesiyle Başakşehir‘deki konut fiyatlarının arttığını, konut projelerinin metrekare fiyatlarının 3 bin ila 7 bin TL arasında değiştiğini belirtti.

İlçede bulunan arazilerin tamamının yapılaşma alanı içinde kaldığını, ancak ilçenin henüz yüzde 20’sinin yapılaşmış durumda olduğuna dikkat çeken Balsarı, kentsel dönüşümle beraber önümüzdeki süreçte bölgede yapılaşacak alanın ilçenin yüzde 80’ini oluşturacağına vurgu yaptı. Lokasyon olarak ise Atatürk Havalimanı’na 13 km, üçüncü havalimanına 15 km mesafede bulunan Başakşehir’in iki havaalanının tam ortasında bulunma avantajına sahip olacağını dile getiren Balsarı, Basın Ekspres’ten gelen yolun doğrudan yeni havaalanına giden bir yol olarak Başakşehir’den geçirilmesinin planlandığını vurguladı. Balsarı, ulaşım akslarına bakıldığında üçüncü havaalanı bağlantı yolları ve üçüncü köprünün bölgeyi çok ciddi şekilde canlandıracağının altını çizdi.

Başakşehir kent içinde kent oluyor

Kentsel dönüşüm kapsamında Başakşehir’in öne çıkan ilçelerden biri olduğunu dile getiren Balsarı, altyapı çalışmaları hakkında ise şunları söyledi:

“Tüm bu gelişmelerin yanında İstanbul’a kurulması planlanan ve uzun süredir üzerinde çalışılan yeni şehre ilişkin projenin de büyük ölçüde Başakşehir hinterlantı üzerinde olması netleşmiş durumda. Yeni şehirde toplu konut alanlarının yanı sıra uluslararası sağlık merkezi, eğitim alanları, iş merkezi ve kültür merkezlerinin yer alması planlanıyor. Bir milyon nüfuslu olması tasarlanan yeni şehre isim konulmasa da proje “İstanbul Metropolitan” şeklinde anılıyor. Başakşehir ilçe sınırlarında Hoşdere bölgesinde yaklaşık 110 hektarlık alan üzerinde 20 bin kişilik nüfusun yaşamasının planlandığı “Yeni Şehir Projesi” ile doğanın dengesini koruyan, sürdürülebilir, dinamik, sürekli canlılığını koruyan, barınma ihtiyaçlarının yanı sıra çalışma, sağlık, eğitim, yeşil alan gibi donatı ihtiyaçlarının bir arada sunulması amaçlanıyor. Kentsel dönüşüm kapsamında ise, Atatürk Havalimanı’na 17 km, Boğaz Köprüsü’ne 24 km, Olimpiyat Stadı ve Başakşehir’e komşu konumda yer alan 1.100 hektarlık alanı kapsayan Kayabaşı Bölgesi, “Yenişehir Proje Alanı”nın merkez alanı olarak düşünülüyor. EVA Değerleme olarak hazırladığımız 2012 Markalı Konut Sektör raporununda ortaya koyduğumuz verilere göre Başakşehir’de 2012 sonu itibarı ile 101 bin daire var ve bunun takribi 29 bini markalı konutlardan oluşuyor. Aslında bu ilçenin konut sayısının %29’ unun markalı konut olduğunu gösteriyor ki İstanbul ilçeleri içinde bu yüzdenin en büyük olduğu il Başakşehir”.

Sağlık Kent ve Bio İstanbul gibi dev projeler

Bölgede en çok konuşulan projelerin başında Atatürk Olimpiyat Stadı’nın kuzeydoğusunda yer alması planlananan ‘Sağlık Kent’ projesinin geldiğini ifade eden Balsarı, proje kapsamında sağlık kampüsü, eğitim-araştırma birimleri, uzmanlaşmış tıbbi birimler (kanser araştırma merkezi, toplum sağlığı merkezi, organ ve doku bankası vb.) ile tıbbi hizmetler dışında konaklama, konferans ve kültür merkeziyle ticari birimlerin planlandığını kaydetti.

İlçedeki bir diğer büyük projenin ise ‘Bio İstanbul’ projesi olduğunu belirten Balsarı, Sazlıdere Barajı güneyinde, Başakşehir ilçesine bağlı Resneli Çiftliği’nde ve entegre araştırma-geliştirme birimleriyle beraber ticaret ve konut alanlarının da sağlık tesisleri ile birlikte yer alacağının altını çizdi.

Ulaşım sistemi avantaj sağlıyor

İlçedeki yoğun gelişmelere paralel olarak ulaşım bağlantılarının güçlendirilmesi yönünde çalışmaların hızla sürdürüldüğüne de değinen Balsarı, bu konuda halihazırda yürütülen iki projeden birinin Marmaray projesinin uzatılması olduğunu; projenin Halkalı’da bitirilmesi sök konusu iken, Hadımköy’e kadar 15 kilometre uzatılma kararının alınmış olduğuna dikkat çekti. Balsarı, mevcut otobana paralel olarak Kuzey Marmara bağlantı yolunun Hasdal mevkinden başlayıp Alibeyköy barajı önünden Gazi Mahallesi arkası, Başakşehir Belediye binasının önünden Güvercintepe’ye bağlandığını, oradan Çatalca’da üçüncü köprünün bağlantı yoluyla buluştuğunu sözlerine ekledi. www.yapi.com.tr

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın