İstanbul’a yeni meydan

Kategori: - - 10:40

istanbul meydanı

İstanbul Eminönü’nde Yeni Camii ile Mısır Çarşısı arasında kalan alan, yeniden düzenlenerek halkın uğrak yeri haline gelen bir meydana dönüştürüldü.

Yeni Camii, Mısır Çarşısı, Çiçek Pazarı ve Hatice Turan Sultan Türbesi arasında kalan ve uzun yıllardır çay bahçesi olarak kullanılan alan kötü görüntüsünden arındırılarak İstanbulluların en uğrak yeri haline getirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Fatih Belediyesi’nin ortak çalışmasıyla yeni görünümüne kazandırılan alanın açılışına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, İstanbul AK Parti Milletvekili Osman Aşkın Bak ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

“Yağmurlu bir günde bu güzel meydanın açılışını yapmaktan mutluluk duyuyorum” diyen Başkan Topbaş, “Yağmur yağıyor, barajlar doluyor, İstanbul’un inşallah su problemi yaşamayacağının işaretleridir. Bu kentte yaşamakla çok şanslı insanlarız, gerçekten dünyanın merkezi diyebileceğimiz özelliğe sahip. Farklılıkların zenginliğini yaşayan kadim medeniyetler beşiği bir İstanbul’dur. 8 bin 500 yıllık tarihi ile çok farklı kültürleri barındıran ve katmanlarında izlerini taşıyan adeta tarihin çeyiz sandığı diyebileceğimiz özellikte bir İstanbul’da yaşamaktayız. Bu şehirde bulunmak, yaşamak gerçekten bir ayrıcalık ve o denlide zorluğu getirmekte. Bizler hep beraber bu şehirde geleceği hazırlamaktayız. 8 bin 500 yıllık bir geçmişi var bizimle geleceğe gidiyor. Geçmişte İstanbul 1 milyonun altında nüfusu barındırırken, çocukluğunu yaşamış birisi olarak bugün Avrupa’nın 23 ülkesinden daha büyük nüfusa erişmiştir” diye konuştu.kayasehiristanbul.net

Eski İstanbul’un bu kadar güzel olmadığını yeşil olmadığının altını çizen Başkan Topbaş konuşmasına şöyle devam etti: “İstanbul’un güzel tarihi eserleri var, ama yaşam alanlarında sıkıntılar var. Biz, şehirler medeniyettir, güzelliktir diyerek, her alanda yatırımlarımızı geliştirdik. İşte buradaki de, her şey düşünülerek yapılmış önemli bir çalışma. Ölçek olarak çok büyük görünmese de, bölgede o kadar önemli bir nefes alma alanı haline geldi ki, gerçekten yapılan iş düşünülenin çok ötesinde.”

Meydan çalışmasıyla birlikte eş zamanlı olarak yanı başındaki Hatice Turan Sultan Türbesinin de restorasyonuna başlandı. Bu haliyle 5 bin 400 metrekare genişliğe sahip Yeni Camii Meydanı yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği, ticaret ve turizmin hareketli olduğu bölgenin en prestijli meydanı haline geldi.

Yapılan konuşmalarının ardından Başkan Topbaş ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve beraberindeki heyet Yeni Camii Meydan ve Parkı’nın kurdelesini kesti.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın