İran pazarı büyük pazar

Kategori: - - 08:45

era

2016’da, ikinci el konutlarda ciddi hareket bekleniyor. 2016 yılında ikinci el gayrimenkul pazarında ciddi büyüme beklediklerini söyleyen ERA Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu, “Birinci eldeki konut arzı artarak devam ediyor ama ikinci elde daha yüksek oranlı artış var. 2016’da, ikinci el konutlarda ciddi hareket bekliyoruz” dedi.

Türkiye’deki büyümesini artan bir hızla sürdüren ABD merkezli gayrimenkul danışmanlık devi ERA yöneticileri; Türkiye’deki yatırımlarını, hedeflerini ve sektörü anlatmak üzere gayrimenkul basını ile biraraya geldi. ERA Gayrimenkul Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu ve ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan’ın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda özellikle ikinci el konut piyasasının geleceği masaya yatırıldı.

Türkiye’de toplam 1 milyon 250bin gayrimenkul alım satım işlemi yapıldığını söyleyen Can Ekşioğlu, bu işlemlerin,5 milyar dolarlık gayrimenkul satış hacmine karşılık geldiğini söyledi. Bu yıl ikinci el konutlara çok ciddi talep beklendiğinin altını çizen Ekşioğlu “Birinci eldeki konut arzı artarak devam ediyor ama ikinci ele daha yüksek oranla artış var. Burada yabancıların da payı var. Yabancıların payı giderek artıyor. Potansiyel çok yüksek, yabancıya 15-20 bin konut satışı Türkiye için önemli bir rakam değil. İngiliz, Alman ve Ruslar’ın güneyde alımları devam ediyor. 2016’daki beklentiler, kurumsal yatırımcı girişi, yabancıların ilgisiikinci eli daha da popüler hale getirecek” diye konuştu.

İran pazarı büyük potansiyel

Türkiye’de yılda 600 bin konutun el değiştirdiğine dikkat çeken Mustafa Baygan da bu yıl, bu rakamın çok üzerine çıkılacağını ifade etti. İkinci elin tercih edilmesinin nedenlerinin başında pazarlık yapma sürecinin geldiğini belirten Baygan, “Birinci el arzı adetsel olarak düşmüş olabilir, ikinci el bu yüzden daha revaçta. Şehir merkezinde yer kalmadı, gelişim akslara doğru kayıyor. İran da müthiş bir pazar Türkiye için, orayı unutmamak gerekiyor. Daha önce Türkiye’den ev alan İranlılar’ın iki yıl içinde tekrar alım yapması bekleniyor. 2 milyon turist geliyor İran’dan, önemli bir ülke olacak Türkiye için. İranlılar’ın gayrimenkul yatırımı yapan kitlesinin yüzde 40’ı konut alımı için gelecek. 1.5 milyon konut satışını zorlayabiliriz 2016’da. Çin’in beklendiği kadar kötü sonuçlar vermemesi, seçim atmosferinin geride kalması, Güneydoğu’daki acıların geride kalacak olma beklentisi 2016’ının iyi bir olmasına neden olacak” diye konuştu.

Gayrimenkulün en çok kazandıran yatırım enstrümanı olduğunun altını çizen Baygan, altının son 5 senede birinci sıradayken son yılda gerilediğini hatırlattı. Baygan “Gayrimenkulün ilk sıraya yerleştiği bir dönemdeyiz. Yurt dışıyla kıyasladığımızda konut fiyatları yüksek değil. Metrekare fiyatlarına baktığımızda bunun böyle olduğunu görüyoruz. Türkiye’de daha 10-15 yıl konut fiyatları artmaya devam edecek” dedi.

Yasa, mağduriyetleri ortadan kaldıracak

Çıkması sektör tarafından dört gözle beklenen yasa tasarısının çok önemli olduğuna dikkat çeken Ekşioğlu, konunun 7 yıldır konuşulduğunu söyledi. Ekşioğlu “Konuyla ilgili Bakanlıkla görüşüldü. Bu yıl emlak Yasası’nın çıkmasını bekliyoruz. Öncelikler değişse en önemli konu. Lisansa ihtiyaç var bu işi yapmak için. Herkes komisyoncu olabiliyor Türkiye’de, herkes emlakçı olabilir. Alıcı satıcı arasında çok büyük problemler çıkabiliyor. İpotek, tapu yapısında ciddi sıkıntı oluyor. Çok mağdur insan var. Ciddi davalar var konuyla ilgili. Aracılar bunu ortadan kaldıracak. İkinci elde fiyatlar daha gerçekçi, ikinci ele yatırım yapmak daha mantıklı. Yanılma olasılığı ikinci elde daha az” dedi.

2016 sonu hedefi; 60 ofise ulaşmak

Şuanda aktif 33 ofisi bulunan Era Türkiye’nin 2016 sonu hedefinin bu rakamı, 60’lara çıkarmak olduğunu belirten Mustafa Baygan hedefleri ile ilgili şunları söyledi: “ERA, Avupa’da yüzde 90 tutundurma oranıyla lider. 2milyar dolarportföy hacmine sahip olanReology Grubu bünyesinde yer alan ERA, bu oranla kendine farklı vizyon çizmiş. Türkiye’de de biz bunu yakalamak için çalışıyoruz.

Bu doğrultuda ‘Microsoft’ ve ‘Findeks’le devrim niteliğinde anlaşmalara imza attık.ERA Gayrimenkul’ün, Microsoft’la imzaladığı işbirliği ile bundan böyle ERA Gayrimenkul danışmanları ofise gitmeden tüm işlerini mobil cihazlardan yürütebilecek.
Sektörde bir ilk olan Findeks işbirliği ile ise ilk defa kiracı ve alıcının kredi notları satım ve kiralamayı gerçekleştiren tarafla paylaşılacak. Kredi notları, risk raporu ve çek raporu gibi önemli ürünlere sahip olan Findeks’in sağladığı avantajlardan en büyüğü, alıcı ve kiracının bundan önce tüm borçlarını düzenli ödeyip ödemediği bilgisini, onayı olduğu takdirde karşı tarafla paylaşıyor olması.

Her türlü ekonomik değişikliğe karşı gelişimi artırmak ve ‘Kaliteli Yatırım Danışmanlığı’ algısını oluşturmak için eğitime büyük önem veren ERA, gayrimenkul sektöründe kaliteli, eğitimli ve profesyonel kadroların yetiştirilmesi amacıyla kurslar da açıyor. ‘Emlak Reklam ve Araştırma Kursu’nun üç farklı MEB onaylı sertifika programı üzerinde eğitim veriliyor. Kurstan başarı ile mezun olan kursiyerler MEB onaylı sertifikalarını almalarının haricinde gayrimenkul sektöründe kurumsalmarka çatısı altında çalışma imkanına da kavuşuyor.”

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın