İnşaat sektörü üzerinden oynanan oyun tutmadı

Kategori: - - 12:33

Murat Kurum inşaat sektörü

2014’ü hedeflerinin üzerinde kapattıklarını söyleyen Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “İnşaat üzerinden oyunlar oynandı. Vatandaş buna izin vermedi ve oyunu bozdu” dedi

Gayrimenkul sektörünün lokomotif şirketi Emlak Konut GYO’nun satış ve ciro rakamları her türlü ‘algı operasyonu’na rağmen 2014’ün rekor yılı olduğunu kanıtladı. Son 11 yılda 100 bine yakın bağımsız bölüme imzasını atan Emlak Konut, geçen yıl toplam 5.2 milyarlık satış yaptı. Yılın başında 10 bin bağımsız bölüm satış hedefi koyan şirket, 10 bin 32 adetlik satış rakamına ulaştı. 2015’in de hareketli geçeceğini söyleyen Murat Kurum, “2015’te 12 bin bağımsız bölüm karşılığında 6.7 milyar TL civarında ciro elde etmeyi hedefliyoruz. Emlak Konut olarak halen 100 bin adet olan projelendirilmiş ve ihalesi yapılmış bağımsız bölüm sayısını ise 2023 yılı sonu itibarıyla 250 bin âdete ulaştırmayı planlıyoruz” dedi. Murat Kurum’la inşaat sektörünün gidişatını konuştuk.

Emlak Konut GYO açısından nasıl geçti 2014?
2014’te belirlediğimiz hedefleri tutturduk ciro olarak da aştık. 5 milyar ciro hedefi koymuştuk. 5.2 milyar lira ciro yaptık. Bu güne kadar yapılmış en büyük cirolardan biri oldu. Bağımsız bölüm bazında da 10 bindi hedefimiz. Orada da 10 bin 32 olarak yılı kapattık. Dünyada da yaşanan ekonomik krize ve iki tane seçim geçirmemize rağmen Emlak Konut güveni ve markası burada kendini gösterdi. Bu aslında bu konut sektörüne olan güvenin göstergesidir. İnşaat sektörünün ülke ekonomisi açısından vatandaş nezdinde önemi bir kere daha kanıtlanmış oldu. 5.2 milyarlık ciro azımsanmayacak bir rakam. Geçen yıl 5.8 milyardı ve 15 bin bağımsız bölüm satmıştık. Emlak Konut olarak çıtayı hep yukarı taşımaya çalışıyoruz.

Peki borsa açısından?
Borsadaki duruma bakarsak bu hafta 2.92’leri gördük. Halka arzdan sonra iki defa temettü dağıttık. O da dolar bazında baktığınızda yatırımcının bugün için bir kaybı olmadığını gösteriyor. Dolardan daha fazla borsada getirisi olmuş. Aynı zamanda şirket de büyüdü. 14.8 milyar dolarlık bir aktif büyüklüğe sahip.

VATANDAŞ MEVCUT İRADEYE GÜVENDİ VE OYUNLARI BOZDU

17 Aralık operasyonu inşaat sektörünü nasıl etkiledi? Nasıl geçti bu yıl sektör açısından?
İnşaat üzerinden ciddi manada oyunlar oynandı. Sektörün ekonomi açısından önemi nedeniyle halk bunu kabul etmedi. Çünkü siz inşaatı durdurmaya çalışırsanız, birçok sektörde durma noktasına gelecektir. İnsanlar gelirlerinin yüzde 30’unu konut için kullanıyor. Siz bunu elinden aldığınız zaman olay etkileniyor. Aslında seçimlerde çıkan oyla vatandaş müsaade etmedi zaten. Vatandaş dedi ki “Ben istikrara güveniyorum. Mevcut iradeye veriyorum oyumu.” Bu kadar olaylara rağmen bizim yabancıya satışımız arttı. Bu ülkeye güven var çünkü. Niye artsın durup dururken?

2015 nasıl geçecek?
Bu yıl yakalanamaz denilen verilerin üzerine çıkararak 12 bin bağımsız bölüm, 6.7 milyarlık da ciro hedefi koyduk. Bunu da yakalayacağız. Ocak ve şubat durağan geçiyor. Zaten vatandaş cevabını geçen yılki seçimlerde verdi. Bu seçimde de farklı bir tablo çıkmaz. Öncesinde ve sonrasında çok fazla bir etkilenme olmaz. Bu istikrarın devam edeceğini, vatandaşında ekonomiye ve istikrara olan güvenini göstereceğini düşünüyorum.

İNŞAAT SANAYİYLE PARALEL BÜYÜMELİ

Bu rakamın şirketin gerçek değerini yansıttığını düşünüyor musunuz?
Tam olarak yansıttığını düşünmüyorum. Emlak Konut GYO’nun değeri bundan daha fazla. Emlak Konut borsaya girdikten sonra iskonto oranları biraz azalsa da sektördeki oranları diğer sektörlere nazaran daha fazla. Dolayısıyla bu da şirket değerine olumsuz manada yansıyor. Ama biz bunu yukarı çekmeye çalışıyoruz. İnşaat sektöründe dünyada söz sahibi bir ülkeyiz. Süreç içerisinde gelişmiş ülkeler kategorisine girdiğimiz zaman konumumuz biraz daha farklı olacak. Bizim açımızdan bunlar kadar yaptığımız işler de önemli. Biz gelişmiş bir ülkeyiz diyoruz. Gelişmeyi de inşaatla yapmak zorundayız. Tabii ki sanayileşeceğiz. Onu hiç tartışmaya bile gerek yok. Ama inşaat sektörü de sanayiyle paralel büyümesi lazım. “Bunu daha üst düzeye nasıl çıkarırız” diye çalışmamız lazım.

CAMİ BAĞIŞIMIZ BU ŞEHRE BORCUMUZDU

Çamlıca’daki camiye yaptığınız 10 milyon liralık yardım çok konuşuldu…
Biz Emlak Konut olarak bir taraftan konut, ticari üniteler ve AVM yaparken bir taraftan da sosyal donatı işleri yapıyoruz. Çamlıca’da yapılan cami İstanbul’a mühür olacak önemli bir yapı. Emlak Konut olarak biz de bu şehirden bu ülkeden bir değer alıyoruz. Bu kazancı da vatandaş için ve bu şehir için harcamaya çalışıyoruz. Tabiî ki yatırımcımızı da düşünüyoruz ama bu da bizim sosyal sorumluluğumuz. Hakikaten İstanbul’un silüetine girecek bir eserde biz de yer almak istedik. Yönetim Kurulu kararıyla destek olduk. Hem Çamlıca’ya hem de İstanbul’a değerdir bu proje. Kompleks içinde müzeler, 3 bin araçlık otopark ve büyük bir kütüphane yapılıyor. Bütün bunlara baktığınızda bir sanat merkezi aslında. Biz de buna bir borç olarak baktık. Milletimize olan bir borcumuzdur bu.

GEZİ OLAYLARINDAN SONRA 2 MİLYAR DOLARLIK ARZ YAPTIK

Yabancı yatırımcıların hisselere yoğun ilgisi var?
Bu ilgiyi nasıl değerlendiriyorsunuz? Gezi Parkı olaylarından hemen sonra halka arz yaptık. Cumhuriyet tarihinin en önemli halka arzlarından biriydi. O süreçte bile biz arzımızı başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Bu da Türkiye ekonomisine istikrara güvenin en büyük göstergesiydi. O zaman 3.2 milyar lira para getirdik. Yaklaşık 2 milyar dolar bir paraydı. Zamanında 1 milyar dolar için IMF’nin kapısında beklediğimiz dönemler oldu. Yaşanan tüm krizlere rağmen biz büyük bir halka arz gerçekleştirdik. Ve yatırımcılara da ilk halka arzımızdan bu yana hiç mağdur etmedik. Verdiğimiz sözleri fazlasıyla yerine getirdik. O yüzden Emlak Konutave istikrara güven bu halka arzda en büyük cevaptı.

Yatırımcılara road show planınız var mı? Varsa nasıl tepkiler alıyorsunuz?
Yurtdışındaki yatırımcılarla da devamlı olarak toplantılara gidiyoruz. Ülkemizi bilenler kadar bilmeyenler de var. Yeni bir uydukent yapıyoruz, yeni arsalar alıyoruz. 10 milyon metrekarelik arsa portföyümüz var yaklaşık 5 milyar liralık. Onlar bunu bilmedikleri için arsanın nerede olduğunu nasıl bir getirisi olacağını bilemiyorlar. Biz de dedik ki “Gelin gelişmeyi, devletin yaptığı yatırımları gözünüzle görün.” Her yıl düzenli olarak yapmayı hedefliyoruz.

ANADOLU’YA ANKARA’DAN AÇILIYOR
Emlak Konut GYO, Anadolu yatırımlarına Ankara’dan başladı. Emlak Konut olarak Ankara’da da markalı konut projeleriyle kaliteli ve güvenilir yatırım olanakları sağlamaya çalıştıklarını belirten Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum; “Uzun yıllar sonra Ankara’ya SofaLoca projesiyle girdik. Bu önemli projeyle Emlak Konut marka ve güvenini Anadolu’ya da yayma yolunda adım attık. Hem konut alıcısına kazandıran, güven veren, hem de hissedarlarına kazandıran yapısıyla güçlü bir Emlak Konut olarak kısa ve orta vadede faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Ayrıca Ankara’da yapacağımız projemiz Emlak Konut’un yıllar sonra Anadolu’ya açılan kapısı olacak, Emlak Konut markasını ve güvenini Ankara’ya taşıyacak” dedi.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın