İlçeler markalaşıyor

Son Güncelleme: 28 Eylül 2015 - 7:40 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

marka şehirYeni projelerle birlikte İstanbul’daki konut profili de değişiyor. İstanbul’daki 200 bin markalı konutun 40 bini Esenyurt’ta yer alıyor. Başakşehir’de markalı konut oranı yüzde 18’e çıkıyor

Son 10 yılda İstanbul’da sayısı giderek artan yeni inşaatlar, ilçelerdeki konut profilini de değiştirmeye başladı. Yeni konut projeleriyle birlikte, şehrin çeperlerinde yeni konut bölgeleri oluşurken, merkezdeki ilçelerde de eski ve yeni konut oranı değişiyor. 2005 yılından bu yana inşa edilen yeni konutlar sayesinde İstanbul genelindeki 4.7 milyon konutun yüzde 4’ü yani 200 bini markalı konut oldu. Bu durum, en çok konut satışı yapılan ilçeleri de değiştirdi. Markalı konutların yoğun olduğu ilçeler, konut satışında da ilk sıralara oturdu.

Başakşehir önde

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik’in şirketi EYG, İstanbul’da inşaatı ve satışı devam eden A ve B grubundaki konut projelerini araştırdı. Araştırmanın ‘İstanbul Markalı Konut Projeleri’ bölümünde, yeni konut projeleriyle birlikte ilçelerin artık ‘markalaşmaya’ başladığı ortaya çıktı. Araştırmaya göre, İstanbul’da en çok markalı konut 40 bin 97 adetle Esenyurt’ta bulunuyor. Toplam 321 bin 468 konutun yer aldığı Esenyurt’ta markalı konut oranı yüzde 12’ye çıkmış durumda. Oransal olarak en fazla markalı konuta sahip ilçe Başakşehir oldu. Toplam 115 bin 221 konutun yer aldığı Başakşehir’de 21 bin 94 markalı konut yer alıyor. Buna göre, ilçenin markalı konut oranı yüzde 18 olarak ilk sıraya yerleşiyor.

Şişli de listede

Şehrin merkezinde yer alan Şişli’de de son dönemde gerçekleştirilen lüks rezidans projeleri, ilçeyi listede üçüncü sıraya kadar yükseltti. Toplam 122 bin 89 konutun yer aldığı Şişli’nin yüzde 11’i yani 14 bin 6’sı markalı konutlardan oluşuyor.

Şişli’nin ardından Atakent’te inşa edilen yeni projelerle dikkat çeken Küçükçekmece geliyor. Küçükçekmece’de 13 bin 706 yeni konut bulunuyor. İlçenin genelinde 260 bin 961 konut bulunduğu için markalı konut oranı yüzde 5’e iniyor. Küçükçekmece’yi aynı orana sahip Beylikdüzü ve Sancaktepe takip ediyor. Bugüne kadar Beylikdüzü’nde 10 bin 252, Sancaktepe’de de 9 bin 628 markalı konut inşa edildi.

Satışta da ilk sıraya çıktılar

MARKALI konut sıralamasında ilk sırada yer alan ilçeler, konut satışında da en büyük paya sahip. TÜİK’in açıkladığı en çok konut satışının yapıldığı ilçe sıralamasında da aynı ilçeler ilk sıralarda yer alıyor. Bu yılın ilk 8 ayında sırasıyla Esenyurt, Beyliküzü, Pendik, Sancaktepe ve Başakşehir en çok konut satışının gerçekleştiği 5 ilçe oldu. Bu da, ev alanların yeni konutlara olan ilgisini ortaya koyuyor.

Dönüşüm etkileyecek

İSTANBUL’DA markalI konutlar büyük ölçekli projelerin inşa edilebileceği arsalara sahip ilçelerde yoğunlaşıyor. Şehrin merkezinde büyük ölçekte arsa bulmak zor olduğu için bu bölgelerde markalı konut sayısı oldukça düşük kalıyor. Örneğin, Esenler’de 136 bin 203 konutun yalnızca 120’si markalı tanımına uyuyor, Aynı durum Güngören için de geçerli. 96 bin 551 konutun bulunduğu ilçede sadece 328 markalı konut var. Sultanbeyli, Sultangazi, Şile ve Beykoz’da da oranlar yüzde 1’i geçmiyor.

Bu ilçelerde markalı projeler ya da yeni konutlar inşa edebilmek için kentsel dönüşüme yönelmek gerekiyor. Dönüşüm sayesinde ilçelerdeki sağlıksız yapılar depreme dayanıklı ve modern bir şekilde inşa edilerek, yeni konut stoğuna eklenebilecek. Başka bir deyişle, kentsel dönüşümle birlikte şehirlerin marka kimliği gelişecek.gazetevatan.com


---------------------------------------------------------------------------------

İlçeler markalaşıyor ile Benzer Yazılar:

28 Eylül 2015 Saat : 7:40

İlçeler markalaşıyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–